Mākslinieka Mauricio Katelāna instalācija "Komiķis" jeb ar līmlentu pie sienas pielīmētais banāns, kuru pagājušajā nedēļā par vairāk nekā sešiem miljoniem ASV dolāru "Sotheby's" izsolē nopirka Ķīnā dzimušais kriptovalūtas biznesmenis Džastins Sans, ticis apēsts publiskā preses konferencē.
Banānu apēda pats tā jaunais īpašnieks īpaši sarīkotā pasākumā medijiem Honkogā, kurā Sans arī runāja par līdzībām starp mākslas un kriptovalūtas vērtībām.
"Komiķis" ir konceptuāls mākslas darbs un tā fiziskie materiāli katrā jaunā instalācijas izstādīšanas reizē tiek nomainīti.
Instalācijas īpašnieks pēc uzvaras izsolē saņēma līmlentes rulli un vienu banānu, sertifikātu, kas apliecina darba autentiskumu, kā arī oficiālo instrukciju, kā darbs saliekams un auglis vēlāk nomaināms.
Publiski mākslas darba banāns ticis apēsts jau divas reizes – vispirms 2019. gadā to notiesāja performanču mākslinieks Deivids Datuna, bet 2023. gadā – kāds dienvidkorejiešu students. Tiesa, neviens no viņiem par darbu nebija samaksājis vairāk nekā sešus miljonus ASV dolāru.
"Banāna apēšana preses konferencē arī kļūs par šī mākslas darba vēsturi,"sacīja Džastins Sans, piebilstot, ka šis bijis daudz labāks banāns, nekā citi.
Kā raksta BBC, 34 gadus vecais kriptovalūtu biznesmenis pauda, ka šis darbs viņu ieintriģējis , taču raisījis arī muļķīgus jautājumus, par to, kas notiek, kad banāns sapūst.
"The New York Times" savukārt vēsta, ka banāns nopirkts par 35 centiem izsoles dienā, bet pēc tam kļuvis par, iespējams, vienu no dārgākajiem augļiem pasaulē.
Sans preses konferencē sanākušajiem pats izdalīja banānus un līmlentas ruļļus, sakot, ka katram ir jābūt savam banānam, ko apēst.
Instalācija "Komiķis" pirmo reizi tika izstādīta 2019. gadā ASV, Maiami "Art Basel" mākslas tirgū, kur to iegādei izlika slavenā franču galerija "Perrotin" . Mākslas darbs satricināja pasauli, liekot diskutēt par mākslas robežām un tās vērtību.