Dārgākās gleznas 2024
Foto: AP/Scanpix/LETA, Publicitātes attēli

Mākslas tirgū 2024. gadu varētu raksturot kā lejupslīdi, kas turpina 2023. gadā aizsākto, tā, analizējot pērn izsolēs pārdoto gleznu summas secina portāla "Artsy.net" autors Maksvels Rābs.

Lai gan par mākslas darbiem 2024. gadā izsolēs joprojām maksāti miljoni, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem ir acīmredzama lejupslīde. Piemēram, pērn 100 visdārgāk izsolēs pārdoto mākslas darbu summa ir 1,8 miljardi ASV dolāru, kamēr 2023. gadā tie bija 2,4 miljardi ASV dolāru, bet 4,1 miljardi 2022. gadā. Turklāt pērn tikai viena glezna izsolē pārdota par summu, kas pārsniedz simts miljonus, 2023. gadā tādas bija divas, savukārt 2022. gadā sešas.

Savukārt "Forbes" autore Perla Lama norāda, ka izsoles ir tikai viena mākslas tirgus daļa un lielākie mākslas darbu darījumi notiek bez liekas publikas uzmanības – privāti. Tāpat viņa secina, ka Apvienotā Karaliste vairs nav otrais lielākais mākslas tirgus aiz ASV un tās vietā stabilu vietu ir ieņēmusi Ķīna, kas atspoguļojas arī izsoļu datos – pērn izsolēs pārdoto dārgāko darbu desmitniekā vairākas gleznas ir tieši no izsolēm Honkongā.

Vinsents van Gogs "Les canots amarrés" / "Pietauvotās laivas" (1887)
32,2 miljoni ASV dolāru / ~31,2 miljoni eiro

Holandiešu postimpresionista Vinsenta van Goga glezna "Les canots amarrés" ("Pietauvotās laivas") izsoļu nama "Christie’s" piedāvājumā nonāca 2024. gada septembrī un tika pārdota par vairāk nekā 32 miljoniem ASV dolāru. Izsolē, kas notika Honkongā, to pārdeva mākslas darba līdzšinējie īpašnieki, itāļu aristokrāti, Abu Sicīliju karalistes Burbonu dzimtas pēcteči.

Izsolē pārdotais mākslas darbs ir viens no gleznu trio, ko Van Gogs radīja Anjērā pie Sēnas. Uz šo Parīzes piepilsētu viņš mēdza doties no savas dzīvesvietas Monmartrā, kad bija tur apmeties no 1886. līdz 1888. gadam. Gleznā redzama vasarīga ainava ar laivām, kas pietauvotas Sēnas upes krastā, bet tālumā tikai nojaušami ir redzama Parīze. Gleznu trio vēl ir darbi "Ponts sur la Seine à Asnières" ("Tilti pār Sēnu Anjērā") un "Restaurant de la Sirène" ("Restorāns Sirēna"), kas arī tapuši 1887. gadā un rada pilnīgu ainavu, kas bija visapkārt Van Gogam, raksta "Christie’s". Kopumā Anjērā Van Gogs radīja ap 40 darbu.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!