Turpinot portāla “Delfi” un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) kopīgo projektu par 100 dārgumiem kolekcijā, kā 71. dārgumu eksperti piedāvā Edvīna Strautmaņa gleznu “Viensēta” (1986), kura, simboliski skarot latviešu tautas arhitektūras tēmu, vienlaicīgi stilistiski pārliecinoši atspoguļo 20. gadsimta amerikāņu mākslā valdošo abstrakto ekspresionismu.
Gleznotājs un grafiķis Edvīns Strautmanis dzimis 1933. gadā Liepājā un miris 1992. gadā Ņujorkā. 1944. gadā viņš devās bēgļu gaitās uz Vāciju, bet 1950. gadā ieceļoja ASV, kur 1956. gadā beidza prestižo Čikāgas Mākslas institūta skolu. Līdz ar to mākslinieks ierindojams otrajā trimdas mākslinieku paaudzē, kura profesionālo izglītību ieguva savā mītnes zemē – Amerikā.
1959. gadā Čikāgas jauno mākslinieku grupas avangardiskās izstādes atklāšanā gleznotājs Jānis Kalmīte izteica domu, ka tai latviešu mākslas vēsturē ir līdzīga nozīme kā 1913. gada Armory jeb Arsenāla izstādei Ņujorkā, kas amerikāņiem atklāja Eiropas modernisma virzienus. Čikāgas domubiedru grupa – Marks Barens, Vitauts Vito Sīmanis, Ojārs Šteiners un Strautmanis nebija apzināti veidota.