Aborigēnu un papuasu māksla Rīgas biržā - 13
Foto: F64
Mākslas muzejā "Rīgas birža" no 13. februāra līdz 17. aprīlim ir skatāma aborigēnu un papuasu mākslas izstāde no Lietuvas Mākslas muzeja krājuma, portālu "Delfi" informēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāvji.

Izstāde piedāvā iepazīties ar Austrālijas un Jaungvinejas pamatiedzīvotāju radītajiem artefaktiem – gleznām, dievu figūriņām, sakrāliem objektiem, kuri saistās ar šo tautu garīgajām tradīcijām un tikuši izmantoti dažādos rituālos. Aborigēnu gleznojumi, kurus mēdz dēvēt par "Sapņu laika" (jukurrpa – aborigēnu apzīmējums pasaules radīšanas laikam, "laiks pirms laika") vizualizācijām, līdzinās senču kartēm, ceļojumu pierakstiem, kas stāsta dzimtu stāstus, un kuru nozīmi var tulkot tikai aptuveni, jo tālo zemju pamatiedzīvotājiem nav pieņemts atklāties svešiniekam.

Izstādē eksponētās skulptūras lielākoties kalpoja kā dievību aizstājējas kulta ceremoniju vietās vai, novietotas kuģu priekšgalos, sargāja tos pret ļaunajiem gariem. Papuasi šīs figūras uzskatīja par mediatoriem starp mirušajiem un dzīvajiem, kam piemīt pārdabiskas spējas palīdzēt gūt uzvaras, sekmēt medības, veicināt auglību. Un kā tādas tās nevarēja būt triviālas. Šodien minētās skulptūras ne tikai apliecina mītisko pasaules redzējumu cilvēces bērnībā, bet uzrāda arī, ko esam zaudējuši civilizācijas procesā.

Foto: F64

20. gadsimta sākumā Eiropas modernisti eksotisko tautu mākslā meklēja spontanitāti, patiesumu, vitalitāti – kvalitātes, kas pirmatnējo meistaru darinājumos bija pārpārēm. Iespaidīgā izteiksmība Āfrikas un Melanēzijas skulptūrās un maskās, kas pauda mežonīgos dabas apstākļos dzīvojošu cilvēku zemapziņas šaubas, bailes un šausmas, kļuva par Eiropas mākslas iedvesmas avotu kubistu, ekspresionistu, sirreālistu formveides meklējumos. Iepriekšējais gadsimts ir atvēris durvis Austrālijas aborigēnu un Jaungvinejas tautu mākslai pasaules prestižākajos muzejos. Savukārt 21. gadsimts rada neatgriezeniskas izmaiņas šo tautu ikdienas dzīvē un turpmākā pastāvēšanā.

Izstādes eksponāti nāk no Lietuvas Mākslas muzeja kolekcijas. Pirmatnējo tautu mākslas priekšmetus savulaik uz Lietuvu atvedusi zinātniece un kultūras darbiniece Dr. Genovaite Budreikaite-Kazokiene (Genovaitė Budreikaitė-Kazokienė, 1924–2015), kura dzimusi Kauņā, bet Austrālijā dzīvojusi kopš 1949. gada. Viņas dāsnums un nopelni Lietuvas kultūras dzīves aspektā ir nenovērtējami. Tā viens no apjomīgākajiem dāvinājumiem ir Austrālijas un Okeānijas cilšu mākslas darbu kolekcija, kuru izpētes ceļojumu laikā aborigēnu rezervātos Kazokienei ir izdevies nokomplektēt, dokumentējot vienu no pasaules vecākajām kultūrām.

Foto: F64

Tūkstošiem gadu seni simboli, kuri saglabājušies uz klintīm, eikaliptu mizām un tuksneša smiltīs, stāsta Austrālijas iedzimto Sapņu stāstus, radot priekšstatu par senču dzīves likumiem: dzīvot harmonijā ar apkārtējo vidi un sevi. Pētniece savu papuasu darināto masku un skulptūru kolekciju vākusi, ilgstoši ceļojot laivās pa džungļu upēm kopā ar iezemiešiem, kas tajā laikā bija vienīgā pārvietošanās iespēja. Kanibālisms, mitrais un karstais klimats, tik nepiemērots baltajiem cilvēkiem, bija iemesli, kādēļ līdz par 20. gadsimtam Jaungvineja saglabājās "neapgūta". Šodien aborigēnu un papuasu mākslas kolekcija ir Lietuvas Mākslas muzeja lepnums.

Mākslas muzejs "Rīgas birža" atrodas Doma laukumā 6, Vecrīgā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!