Portāls "Artnet" ik gadu sastāda šobrīd strādājošo komerciāli veiksmīgāko mākslinieču sarakstu, izmantojot izsoļu namos pārdoto darbu cenu rādītājus. Jāpiebilst, ka šajā sarakstā iekļauta arī latviešu izcelsmes amerikāņu māksliniece Vija Celmiņa, kura 2014. gada pavasarī viesojās Latvijā, bet mākslas muzejā "Rīgas birža" bija apskatāma viņas darbu retrospektīva.
1. vieta – Jajoi Kusama
2. vieta – Sindija Šērmane
Amerikāņu fotogrāfe Sindija Šērmane (Cindy Sherman, 1954) "Artnet" topā ierindota otrajā vietā. Viņa ir viena no komerciāli veiksmīgākajām mūsdienu māksliniecēm sievietēm. Šērmanes slava un publiskais tēls ir pielīdzināms mūsdienu popzvaigznēm un skandalozākājām Holivudas dīvām.
Šērmane plaši pazīstama ar savām konceptuālajām portretu sērijām, eksperimentiem ar dzimumu lomām un vecuma tēmu, kas aicina uz diskusiju par sievieti 20. un 21. gadsimta sabiedrībā. Lai gan reizēm dēvēti par vulgāriem un izaicinošiem, Šērmanes košie un spilgtie darbi ir kolekcionāru iekāroti.
Dārgākais fotogrāfes darbs ir melnbalto bilžu sērija "Untitled Film Stills" (1977), kas pirms diviem gadiem "Christie's" pēckara un laikmetīgās mākslas izsolē tika pārdots par 6,7 miljoniem ASV dolāru.
3. vieta – Bridžeta Railija
Mākslinieces Bridžeta Railija (Bridget Riley) ir opārta virziena pārstāve, kuras gleznas mūsdienās uzrunā gan kritiķus, gan mākslas patronus.
Mākslas kritiķis Roberts Melvils rakstījis, ka "neviens mākslinieks, nedz dzīvs, nedz miris, nav licis mums apzināt savas acis tādā mērā, kādā to paveikusi Bridžeta Railija".
Lielākā summa, par kādu nopirkta kāda no Railijas gleznām, ir 4,3 miljoni mārciņu (aptuveni 5,2 miljoni ASV dolāru jeb 4,9 miljoni eiro). Pērn jūnijā tika pārdota 1966. gada darbs "Bez nosaukuma (Diagonāli liekumi)", kļūstot par otru Railijas gleznu, kas cenas ziņā pārsniegusi piecu miljonu dolāru atzīmi.
Šā gada janvārī publicēta informācija liecina, ka 15 no Railijas gleznām katra izsolīta par vairāk nekā miljonu ASV dolāru.
4. vieta – Marlēna Dimā
Marlēna Dimā (Marlene Dumas) ir viena no spilgtākajām mūsdienu gleznotājām, kas galvenokārt strādā ar eļļas krāsām un audeklu vai tinti un papīru.
Dimā dzimusi Dienvidāfrikā, bet dzīvo un strādā Amsterdamā. Viņas dārgākā glezna, "Viesis" (1995), kas pārdota 2008. gadā Londonas "Sotheby's" izsoļu namā, novērtēta ar 6,3 miljoniem ASV dolāru (aptuveni 5,9 miljoni eiro).
Attēlā redzamā glezna, 1987. gadā radītā "Skolotāja", ir Dimā otrs dārgākais darbs. Par to 2005. gadā Londonas "Christie's" izsoļiu namā samaksāts vairāk nekā 1 800 000 mārciņu (vairāk nekā divi miljoni eiro).
5. vieta – Sesīlija Brauna
6. vieta – Džūlija Meretu
Etiopijā dzimusī Amerikāņu māksliniece Džūlija Meretu (Julie Mehretu 1970) pazīstama ar saviem milzīgajiem, sarežģītajiem un abstraktajiem darbiem, kas, kā raksturo "Artnet", izskatās kā arhitektūras plāns no kosmosa.
Viņas darbi mākslas tirgū ir ļoti pieprasīti, izsoļu namos tiek sastādīti saraksi ar Meretu darbus iekārojušajiem kolekcionāriem, bet kad tie nonāk tirdzniecībā, tie tiek burtiski izķerti.
Līdz šim visdārgāk pārdotais darbs ir "Retopistics: A Renegade Excavation" (2001), ko 2013. gada maijā "Christie's New York" izsolē iegādājās par 4,6 miljoniem ASV dolāru. Kopumā 15 no Meretu darbiem ir pārdoti dārgāk par vienu miljonu dolāriem.
7. vieta – Dženija Savilla
Britu mākslinieces Dženijas Savillas (Jennny Saville) darbus pirmais atklāja multimiljonārs un mākslas darbu kolekcionārs Čārlzs Sāči (Charles Saatchi). Pēc viņa – uzmanību pievērsa visa mākslas pasaule.
Mūsdienās Savillas gleznas ir īpaši pieprasītas, it seviķši – viņas lielformāta akti.
Starp 1996. un 1997. gadu tapušais darbs "Shift" 2016. gadā pārdots par 6,8 miljoniem mārciņu (7,8 miljoni eiro).
8. vieta – Elizabete Peitone
9. vieta – Vija Celmiņa
Saraksta devītajā pozīcijā ierindojas latviešu izcelsmes ASV gleznotāja un grafiķe Vija Celmiņa, kas kļuvusi par vienu no ievērojamākajām mūsdienu amerikāņu hiperreālisma virziena māksliniecēm.
Pasaules atzinību viņa guvusi, pateicoties savam īpašajam rokrakstam – bezgalīgā plašuma atveidojumam. Viņas darbi iekļauti nozīmīgākajās modernās mākslas kolekcijās pasaulē, piemēram, Metropolitēna muzejā Ņujorkā, Vašingtonas Nacionālajā galerijā un Pompidū centrā Parīzē.
2014. gadā viņas darbs "Burning Plane" (1965) tika pārdots par 3,4 miljoniem ASV dolāru (3,2 miljoni eiro), lai gan prognozētā izsoles cena bijusi 1,2 miljoni.
Vēl 2014. gadā pirmizrādi piedzīvoja dokumentālā filma "Teritorija. Vija Celmiņš", kurā atklājas mākslinieces radošā darbība un unikālā personība. Filmēšanas grupa viesojās pie Vijas Celmiņas Ņujorkā un Longailendā, kur viesiem no Latvijas bija ne tikai ekskluzīva iespēja vērot mākslinieci radošajā procesā, bet arī tikties ar viņas domubiedriem un būt klāt Ņujorkas mākslas notikumos.