Foto: Sigalit Landau. DeadSee, 2005 Video, 11:39 min. loop. Courtesy of the artist

Bijušajā "Sapņu fabrikā" jeb topošajā mākslas centrā "Zuzeum" no 7. oktobra būs aplūkojama kultūras un mākslas izdevniecības "Arterritory.com" rīkotā izstāde "Sapņi un drāmas", kas būs līdz šim vērienīgākā Izraēlas laikmetīgās mākslas reprezentācija Baltijā, portālu "Delfi" informē izstādes rīkotāji.

Izstādes kurators ir pazīstams Telavivā dzīvojošs filosofs, Becalēla Mākslas un dizaina akadēmijas Jeruzalemē pasniedzējs Rojs Brands, un tajā pārstāvēti 14 pazīstami izraēļu mākslinieki – Porats Solomons (Porat Solomon), Dors Guezs (Dor Guez), Nira Hoda (Nir Hod), Gajs Zagurskis (Guy Zagursky), Noa Eškhola (Noa Eshkol), Avners Bengals (Avner Ben-Gal), Sagita Mezamera (Sagit Mezamer), Erzes Izraeli (Erez Israeli), Kerena Jala Golana (Keren Yeala Golan), Marika Lehnere (Marik Lechner), Daniels Kiczales (Daniel Kiczales), Eitans Ben-Moiše (Eitan Ben-Moshe), Sigalita Landaua (Sigalit Landau) un Jehudita Sasportas (Yehudit Sasportas).

Kā vēsta izstādes veidotāji, izstāde "Sapņi un drāmas" ir vitāls stāsts par šodienas Izraēlu. Par tās priekiem un bēdām, par lieliem sapņiem un klusām drāmām. Un arī par paaudzi, kas vēlas atrast jaunus veidus, kā realizēt savas utopijas un tiecas ideālus pārvērst realitātē. "Es nezinu – uz labu vai uz ļaunu, bet Izraēlas raksturlielums ir intensitāte, un māksla un kultūra ir tās līdzdalībniece un atspulgs vienlaikus. Mītiska un ikdienišķa, šodienas konfliktu un pagātnes traumu piesātināta, skarbas realitātes un augstu ideālu maisījums," saka izstādes kurators Rojs Brands.

"Sapņi un drāmas" reprezentē Izraēlas laikmetīgās mākslas valodu un izteiksmes veidus visplašākajā spektrā. Izstādes ietvaros par tās platformu kļūs arī vairāki citi pilsētas asinsrites vibrējošie mezgli – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Universitāte, Latvijas Kultūras akadēmija, kā arī kafejnīcas "Kolekcionārs," "Vest," "Rocket Bean Roastery" un restorāns "36.līnija" Jūrmalā.

Izstādē iekļauts arī starptautiski pazīstamās Izraēlas mākslinieces Sigalitas Landavas darbs "Sāls līgava", kas pirms gada kļuva par īstenu sensāciju ne tikai pasaules mākslas ainā, bet arī sociālo tīklu vidē. Projekta ietvaros māksliniece uz diviem mēnešiem Nāves jūras ūdeņos iegremdēja melnu 20. gadsimta sākuma tērpu, fotogrāfijās fiksējot tā kristalizācijas procesu.

Ekspozīcijā būs skatāms arī pašlaik Berlīnē dzīvojošā izraēļu mākslinieka Ereza Izraeli darbs "Terorista galva". Izraeli pazīstams ar pievēršanos tādām tēmām kā zaudējuma izjūta saistībā ar Izraēlas identitāti un pēcholokausta Eiropa.

Savukārt palestīniešu kristiešu un Tunisijas ebreju izcelsmes mākslinieks un pētnieks Dors Guezs, kura darbi līdz šim bijuši izstādīti vairāk nekā 30 personālizstādēs visā pasaulē, kā arī daudzās starptautiskās grupas izstādēs un biennālēs (tostarp KW laikmetīgās mākslas centrā Berlīnē, MAXXI muzejā Romā un Palais de Tokyo Parīzē), izstādē Rīgā būs pārstāvēts ar videodarbu "Sabir", poētisku Džafas saulrieta fonā tapušu personisku stāstu, kurā savijusies pagātne un tagadne, ebreju un arābu kultūras.

Foto: Publicitātes foto

Izstādes "Sapņi un drāmas" būtiska sastāvdaļa ir arī ekspozīcijas katalogs, kas kalpo ne tikai kā izstādes papildinājums, bet vienlaikus arī pašpietiekams izdevums, ar kura palīdzību iepazīt laikmetīgās Izraēlas mentālo un emocionālo daudzslāņainību. Tā līdzautoru vidū ir arī izraēļu komiksu māksliniece Tamāra Blumenfelda un "The New Yorker" autore Ruta Margalita. Kataloga dizaina autors ir mākslinieks Krišs Salmanis.

Vienlaikus ar šo projektu savas institucionālās robežas paplašina izdevniecība "Arterritory.com", piesakot sevi arī kā laikmetīgās mākslas izstāžu producentu, kura uzmanības fokusā atradīsies spilgtas un zīmīgas aktuālās mākslas parādības un procesi. "Arterritory.com" direktore Una Meistere: "Izraēla ir ļoti īpaša un arī kontraversālu stereotipu apvīta teritorija. Šī izstāde ir savveida izaicinājums arī mums pašiem un vienlaikus turpinājums Arterritory.com pamatmērķim – veicināt diskusiju par mūsdienu pasaules aktualitātēm, izmantojot mākslas valodu un akcentējot tās nepārprotami būtisko lomu mūsdienu cilvēka eksistencē."

Projektu atbalsta Rīgā dzimušais uzņēmējs un mākslas patrons Leons Zilbers: "Māksla visos laikos ir veicinājusi savstarpēju izpratni un kalpojusi kā augsne jaunām idejām. Manuprāt, tās ir vērtības, kas vitāli svarīgas arī šodien. Un šī izstāde, kurā skatāma mūsdienu Izraēlas mākslinieku ideju, pārdomu un laikmeta sajūtu esence, tam ir spilgts apliecinājums."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!