Atklās izstādes par Dziesmu svētkiem un Rīgu gadsimtu mijā
Foto: Publicitātes foto
Ieskandinot vasaras saulgriežu un Dziesmu un Deju svētku laiku, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā 21. jūnijā tiks atklātas divas jaunas izstādes – "Dziesmu svētku relikvijas. 1873 – 2013" un "Lietots Rīgā. 19. gs. otrā puse – 1918. gads", portālu "Delfi" informē muzeja pārstāve Ingrīda Lukašēviča.

Izstādē "Dziesmu svētku relikvijas. 1873 – 2013" būs apskatāmas dažādas nozīmīgas Dziesmu svētku vēstures liecības, bet tikai Dziesmu un Deju svētku laikā, proti, līdz 8. jūlijam, būs eksponēta unikāla relikvija – Pirmo Vispārējo latviešu Dziedāšanas svētku "Līgo" karoga oriģināls. Šis leģendārais karogs darināts 1873. gadā Vācijas pilsētā Leipcigā J. A. Hītela karaliskajā galma karogu darbnīcā pēc Rīgas Latviešu biedrības pasūtījuma par 18 latviešu sieviešu ziedotajiem līdzekļiem.

Ekspozīcijā būs apskatāmas Dziesmu svētku relikvijas – dalībnieku un diriģentu nozīmes, dziesmu karu godalgas un pirmo reizi – pēc Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas darinātie Dziesmu svētku karogi. Piemēram, 1990. gada XX Vispārējo latviešu Dziesmu svētku karogs, kura veidotāji ir Ilmārs Blumbergs un Ausma Apša, kā arī 1998. gada XXII Vispārējo latviešu Dziesmu un XI Deju svētku karogs, kura autori ir Inese Mailīte un Andrejs Apinis. Savukārt izstādē apskatāmās Dziesmu svētku dalībnieku krūšu nozīmes, ietverot simbolisku vēstījumu, tikušas darinātas no zelta, sudraba, baltmetāla, dažas ietvertas krāsainu lenšu rozetēs. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā glabājas Dziesmu svētku vēstures liecības, sākot jau no pirmajiem novadu dziesmu svētkiem Dikļos 1864. gadā līdz pat XXV Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem Rīgā 2013. gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!