Jau gandrīz nedēļu Rīgas cirka ēkā ir aplūkojama šā gada starptautiskā laikmetīgās mākslas festivāla "Survival Kit" izstāde "Tukšā | Telpa – Leer | Stelle". Desmitajā – festivāla jubilejas – gadā četru kuratoru sarunās izkristalizējusies savdabīga tēma – "ārpuszeme" (outland). Šis jēdziens nozīmē vietu ārpus vispārpieņemtiem centriem, vietu, kas varbūt ir perifērijā, varbūt ar zināmām problēmām, tomēr ar milzīgu potenciālu. Par šā gada festivālu un ierasto kultūrtelpas centru apšaubīšanu stāsta viena no kuratorēm – Inga Lāce.
"Survival Kit" aizsākās pirms desmit gadiem kā mākslinieku reakcija uz krīzi. Laikā, kad Rīgas centrā vīdēja tumši tukšu kafejnīcu logi, tika slēgti veikali un īsināti budžeti, festivāls aicināja apdomāt dažādas izdzīvošanas stratēģijas – citādi izmantot, saglabāt, radīt, mainīties un sarunāties. Kad krīze tika pārlaista, mainījās arī festivāla piedāvātais "izdzīvošanas komplekts", tajā iekļaujot jautājumus par ekoloģiju, pagātnes nospiedumiem, pilsētvidi, dzīves tempa palēnināšanu un citus. Arī šā gada tēma – "ārpuszeme" – savā veidā skar aktuālo izdzīvošanas jomā mūsdienās. Tā apšauba tradicionālo ģeopolitisko un kultūrtelpas dalījumu centrā un perifērijā, izgaismo arī identitātes veidošanās procesus. Izstādi no Latvijas Laikmetīgās mākslas centra puses veido Solvita Krese un Inga Lāce, pieaicināti ir arī divi vieskuratori – Sumešs Šarma no Bombejas, kā arī Barselonā un Berlīnē strādājošā Anželsa Miralda.
Rīga, skatoties no Ņujorkas, Londonas vai Berlīnes, ir ārpuszeme. Tomēr "Survival Kit" kuratore Inga Lāce uzsver – tas nozīmē arī lielākas iespējas, labāku augsni radošajam procesam. "Nav tā, ka šobrīd interesantākās lietas notiek pasaules lielajās pilsētās."