Jāņa Kalnača lekcija
Otrais pasaules karš Latvijas kultūrai nesa daudz zaudējumu, atstājot traģiskas sekas arī mākslas vēsturē. Cīņās tika izpostītas daudzas Latvijas pilsētas, kara laikā gāja bojā vai zudusi liela daļa pilsoniskās sabiedrības mākslas, arī dodoties bēgļu gaitās, cilvēki parasti ņēma līdzi visvērtīgāko. Daudzi domāja savos mājokļos drīz atgriezties, vairumam tas neizdevās nekad. Šajos dzīvokļos un mājās apmetās citi, bet iepriekšējo iemītnieku iedzīve mainīja īpašniekus. Tikai atsevišķos gadījumos pamestajos dzīvokļos atstātās kultūras vērtības tika saglābtas no izvazāšanas un iznīcināšanas. Daļa nonākusi muzejos, arhīvos, bibliotēkās, daža glezna palika tādās ģimenēs, kuras mazāk cieta padomju okupācijas apstākļos. Tomēr ļoti daudzu mākslas darbu pēckara likteņi ir nezināmi.
Pateicoties Jāņa Kalnača neatlaidīgajam darbam, kas rezultējās grāmatā "Rīgas dzīvokļu "likumīgā" izlaupīšana 1944–1949", no niecīgām informācijas lauskām, kas savāktas vienkopus grāmatā, var beidzot uzskatāmi ieraudzīt, ja ne zaudētās mākslas kopskatu, tad vismaz sajust traģēdijas mērogu.
Izstādē "Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme" Jānis Kalnačs bija līdzautors ekspozīcijas sadaļai, kas stāsta par Otrā pasaules kara laikā zaudētiem portretiem. Tomēr, lai ļautu izstādes apmeklētājiem dziļāk ieskatīties šajā traģiskajā periodā, savā lekcijā "Zudušie porteti" Jānis Kalnačs pievērsīsies stāstiem gan par ļoti pazīstamām mākslas vērtībām un to likteņiem, gan par cilvēkiem, viņu iedzīvi un viņu šķiršanas traģēdiju.
Daces Lambergas lekcija
Daudzpusīgi analizējot izstādē apskatāmo portretu klāstu, mākslas zinātniece kopā ar apmeklētājiem izstādē meklēs paralēles un atšķirības starp tradicionālistu un modernistu pieeju portretam, kā arī starp reprezentatīvo un psiholoģisko cilvēka attēlojumu glezniecībā, tēlniecībā un grafikā.
Stāstot par māksliniekiem un viņu modeļiem, Dace Lamberga parādīs, kā portretos atspoguļojas ne tikai atsevišķu cilvēku biogrāfijas, bet arī nacionāla identitāte, politiskie konteksti un nodevas ideoloģijām.
Dalības maksa – ieejas biļete izstādē.