Ņujorkas māksliniece Neša Glinna: Ķermenis ir patība, un patība ir fikcija
Foto: Publicitātes foto

No 13. decembra Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē "Arsenāls" ir skatāma Latvijas Laikmetīgās mākslas centra rīkotā izstāde "Nenorunātas tikšanās". Apvienojot vēsturisku izpēti un mūsdienu mākslinieku darbus, tiek pētītas attiecības starp zinātnisko fantastiku, mākslu un sabiedrībā notiekošajiem procesiem. Izstādes norises laikā Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar "Delfi" piedāvā sarunas ar vairākiem izstādes dalībniekiem, sniedzot iespēju uzzināt gan par izstādē aplūkojamajiem darbiem, gan iepazīt tuvāk pašus māksliniekus un viņu pārdomas par zinātniskās fantastikas klātesamību mūsdienu kultūrā un politikā.

Neša Glinna ir Ņujorkā rezidējoša amerikāņu māksliniece, kuras poētiskās, vizuāli košās un seksīgās video perfomances "Tu mani izmantoji (Mīļotā Zeme)" ekrānuzņēmums ir kļuvis par izstādes "Nenorunātās tikšanās" reklāmas seju. Savu radošo darbību māksliniece raksturo kā transdisciplināru, kurā viens otru caurvij video, foto, glezniecība un performance. Jēdzienu "transdisciplinārs" Neša izmanto, lai atsauktos ne tikai uz savu plašo darbības profilu, bet arī uz sevi pašu kā transpersonu. Lai gan mākslinieces līdzšinējais dzīves gājums nav bijis viegls, nemitīgi saskaroties ar homofobiju un sabiedrības neizpratni par viņas identitāti un dzimumu, mūsu attālinātajā "Skype" sarunā Neša šķiet apburoši šarmanta, dzīvespriecīga un koķeta. Neša skaidro, ka mākslā viņai ir iespēja gan reprezentēt sevi un savu identitāti, tādā veidā pievēršot plašākas sabiedrības uzmanību ķermeņa identitātei un politikai, gan izpaust savu attieksmi un satraukumu par ekoloģisko krīzi, kas, līdzīgi kā dzimuma identitāte, vēl joprojām ir minoritātes statusā, lai neteiktu, ka tiek uzskatīta par fikciju.

Jūs esat uzaicināta piedalīties izstādē, kas ir veltīta zinātniskajai fantastikai. Žanra lielais uzplaukuma laiks, nenoliedzami, bija pagājušā gadsimta vidus, kad norisinājās Krievijas/ASV kosmosa iekarošanas sacensības. Tagad bieži šis žanrs tiek izmantots, lai runātu par cilvēku izraisīto klimata krīzi vai cita rakstura katastrofām. Kā jūs pati definētu, kas ir zinātniskā fantastika un kā tā parādās jūsu radošajā praksē?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!