Viens no apspriestākajiem mākslas notikumiem 2019. gadā bija bēdīgi slavenais banāns - itāļu mākslinieka Maurīcio Katelana (Maurizio Cattelan) darbs "Komiķis" ("Comedian") – ar līmlentu pie sienas pielīmētais banāns. Maiami mākslas mesē "Art Basel" tika nopirktas trīs šī darba versijas par 120 un 150 tūkstošiem ASV dolāru. Tas ne tuvu nav dārgākais pārdotais darbs, bet tas pilnīgi noteikti ir visdārgāk pārdotais banāns.
Par rekordlielām summām pārdoti daudzu mākslinieku darbi, piemēram, noslēpumainā britu grafiti mākslinieka Benksija glezna, kurā attēlotas šimpanzes debatējam Lielbritānijas parlamentā, 2019. gada rudenī "Sotheby's" izsolē Londonā pārdota par 11 miljoniem eiro, kas ir jauns cenas rekords šī mākslinieka darbam. Benksija vārds pagājušā gada laikā izskanējis vairākkārt, jo aktīvi tiek radīti darbi, ar kuru palīdzību izteikts viedoklis vai parādīta nostāja par sabiedrībā sāpīgām, aktuālām un politiskām tēmām, piemēram, darbs "Bētlemes rēta" atspoguļo mākslinieka attieksmi par Izraēlas - Palestīnas konfliktu, teju vienlaikus savā "Instagram" kontā publicējot arī video, kurā redzams sienas gleznojums Birmingemā, aktualizējot bezpajumtnieku problemātiku.
Bieži dzirdēts, ka mākslas patiesā vērtība ir tās sarunā ar skatītāju, bet cik miljonus par šo "sarunu" ir gatavi maksāt to jaunie īpašnieki? Pēc "Artsy" apkopotajiem datiem publicējam 10 mākslas darbu sarakstu, par kuriem 2019. gadā samaksātas vislielākās summas.
Klods Monē 'Siena gubas' – 110.7 miljoni dolāru
2019. gada 14. maijā Ņujorkā par nepilniem 111 miljoniem ASV dolāru "Sotheby's" izsoļu namā tika pārdots Kloda Monē darbs "Siena gubas". Kloda Monē mākslas darbs ne vien uzstādīja mākslinieka personīgo rekordu, bet arī pārspēja jebkura impresionisma laika mākslas darba summu un divreiz pārsniedza sākotnējo izsoles vērtību – 55 miljonus ASV dolāru. Šie skaitļi arī parāda mākslas tirgus aktualitātes augšanu, jo šis pats mākslas darbs 1986. gada izsolē tika pārdots par 2,5 miljoniem ASV dolāru. Pirms tam darbs atradās slavenās impresionisma mākslas kolekcionāres Bertas Onorē Palmeras (Bertha Honoré Palmer) kolekcijā, kura savukārt to iegādājās no Pola Dirāna-Riela (Paul Durand-Ruel) – impresionisma mākslas dīlera.
Džulians Deivs (Julian Dawes), izsoļu nama "Christie's" viceprezidents, sacīja: "Reti var sastapt tik augsta kalibra mākslas darbus, un tieši tāpēc par šo gleznu bija tik liela interese no vairākiem kolekcionāriem, kuri to vēlējās iegūt savā īpašumā."
Salīdzinot ar citiem šīs sērijas Kloda Monē darbiem, kas radīti 19. un 20. gs. mijā, šis darbs izceļas ar spilgtu krāsu uzliesmojumu, lai attēlotu saulrietu Ziemeļfrancijas ciematā Živernī.
Džefs Kūnss 'Trusis' – 91 miljons dolāru
2019. gada 15. maijā Ņujorkā par 91 miljonu ASV dolāru "Christie's" izsoļu namā tika pārdots Džefa Kūnsa 1986. gadā radītais darbs "Trusis".
Darbs iepriekš piederēja izdevējam un kolekcionāram "S. I. Newhouse". Tas atspoguļo jau ierasto un pretrunīgi vērtēto neo-pop mākslinieka stilu. Pēc darba pārdošanas "New York Times" kritiķe Roberta Smita, aizstāvot Džefu Kūnsu, rakstīja: "Trusis ir neizturams mazs cīnītājs, kas burtiski atspoguļo mūs brīdī, kad to aplūkojam dzīvē."
Alekss Roters (Alex Rotters), izsoļu nama "Christie's" pēckara un mūsdienu mākslas nodaļas priekšsedētājs, sacīja, ka pirms izsoles darbs tika konceptualizēts un uzmanīgi aprakstītas tā kvalitātes, nosaucot to par mūsdienu mākslas šedevru.
Roberts Raušenbergs 'Buffalo II' – 88.8 miljoni dolāru
2019. gada 15. maijā par 88.8 miljoniem ASV dolāru izsoļu namā "Christie's" tika pārdots arī Roberta Raušenberga 1964. gada darbs "Buffalo II".
"Buffalo II" ir viens no viņa lielākajiem ikoniskajiem darbiem. Tā ir glezna, kurā savienota māksla un politika. Iespaidīgais darbs stiepjas 2,5 metru augstumā un ir simbolu pārpildīts – no plikgalvainā ērgļa līdz "Coca-Cola" etiķetei un Džonam Kenedijam. Raušenbergs darbā apvienojis elementus, kas raksturīgi laikam, kad darbs tapis, bet tas nav tikai 60. gadu Amerikas atspoguļojums, tas ir arī zīmīgs pagrieziena punkts Raušenberga daiļradē un bija gluži kā tilts starp abstrakto ekspresionismu un popārtu.
Pols Sezans 'Tējkanna un augļi' – 59.3 miljoni dolāru
2019. gada 13. maijā Ņujorkā izsoļu namā "Christie's" par nepilniem 60 miljoniem ASV dolāru tika pārdots Pola Sezana darbs "Tējkanna un augļi" (1888-90).
Ņemot vērā, ka Pola Sezana darbs ir viens no senākajiem mākslas darbiem šajā sarakstā, tam likumsakarīgi bijuši arī vairāki īpašnieki. Darbs bijis vismaz deviņu cilvēku īpašumā un arī daudz ceļojis (vairākkārtīgi pārvests uz Eiropu, Āfriku un Ziemeļameriku). Šis darbs piedzīvojis arī zādzību – 1978. gadā Stokbridžā, Masačūsetsā, kad tā vērtība bijusi 600 000 ASV dolāri, kas ir smieklīga summa pret darba vērtību šodien. Ir zināms, ka Pols Sezans pie darbiem ilgi strādājis, arī šis darbs tapis trīs gadus.
Pablo Pikaso 'Sieviete ar suni' – 54.9 miljoni dolāru
2019. gada 14. maijā Ņujorkā izsoļu namā "Sotheby's" par nepilniem 55 miljoniem ASV dolāru tika pārdots Pablo Pikaso 1962. gada darbs "Sieviete ar suni".
Pikaso nenoliedzami bijis viens no lielākajiem suņu mīļotājiem mākslinieku vidū. Vairākos mākslinieka kubisma perioda darbos redzami modeļi ar suņiem. Konkrēti šajā darbā attēlots viņa suns vārdā Kabuls - afgāņu kurts, kura skatiens vērsts tieši gleznas vērotājā. Kabuls gleznas kompozīcijā ir tik centrāls, ka aizēno vai otrajā plānā atstāj Pikaso sievu Žaklīnu Roku. Šis ir viens no sešiem portretiem, kurā attēlots šis duo. Tādā veidā parādot gan Žaklīnas mīlestību pret Kabulu, gan Pikaso pieķeršanos viņiem abiem. Viņš pat esot teicis, ja gleznojot iedomājas par suni, tad tas vizuāli ietekmējot pašu darbu - deguns, ko viņš zīmē, kļūst garāks un spicāks, sieviešu mati kuplāki un garāki.
Endijs Vorhols 'Double Elvis [Ferus Type]' – 53 miljoni dolāru
2019. gada 15. maijā Ņujorkā izsoļu namā "Christie's" par 53 miljoniem ASV dolāru tika pārdots Endija Vorhola 1963. gada darbs "Double Elvis [Ferus Type]".
Ikoniskā darba nosaukumā iekavās lietotais vārds ir par godu Losandželosas galerijai, kur izstādīja Vorhola darbus. Kopumā tika radīti aptuveni 24 Elvisa portreti, kuriem dots nosaukums "Ferus Type". Ziedu laikos galeriju vadīja Irvings Blūms, kurš izstādīja vairākus tā laika jaunos māksliniekus, piemēram, Edu Kīnholcu, Bobu Ērvinu un Edu Mozesu. Blūms arī izdeva žurnālu "Foršā skola", kas atspoguļoja tā laika tendences mākslā un tās vidē.
Edvards Ruša 'Hurting the Word Radio #2' – 52.4 miljoni dolāru
2019. gada 13. novembrī Ņujorkā izsoļu namā "Christie's" par teju 52.5 miljoniem ASV dolāru tika pārdots Edvards Ruša 1964. gada darbs "Hurting the Word Radio #2".
Edvards Ruša bija viens no slavenākajiem iepriekš jau minētās galerijas "Ferus" māksliniekiem, kuram pirmo personālizstādi izveidoja 1963. gadā. Tagad, pēc vairāk nekā 50 gadiem, viņš kļuvis par mākslas tirgus slavenību un šogad ar darbu "Hurting the Word Radio #2" pārspēja iepriekšējo 2014. gada mākslinieka darba cenas rekordu, kas bija 30 miljoni ASV dolāri, par 1963. gada darbu "Smash".
Darbs "Hurting the Word Radio #2" ir viens no Edvarda Ruša agrīnajiem darbiem, kas tapa laikā, kad uzmanības centrā bija tādi mākslinieki kā Endijs Vorhols un Rojs Lihtenšteins. Mākslinieks ir sacījis: "Daži mākslinieki glezno rozes, bet es pārsvarā strādāju ar vārdiem."
Frānsiss Bēkons 'Galvas studija' – 50.3 miljoni dolāru
2019. gada 16. maijā Ņujorkā izsoļu namā "Sotheby's" par 50 miljoniem ASV dolāru tika pārdots Frānsisa Bēkona 1952. gada darbs "Galvas studija", 1952. Akcentējot savu aizraušanos un iedvesmojoties no citu mākslinieku darbiem, šajā gadījumā Djego Velaskesa 1650. gadā gleznotā pāvesta Inokentija X portreta, Bēkons radīja darbu sēriju "Kliedzošie pāvesti" (Screaming Popes).
Šis Bēkona darbs pārspēja iepriekšējo cenas rekordu par gleznu "Bez nosaukuma. (Pāvests)", kas 2012. gadā tika pārdota par nepilniem 30 miljoniem ASV dolāru. Darbs iepriekš bija Ričarda E. Langa un Džeinas Langas-Deivisas kolekcijā, bet oriģināli to 1952. gadā bija iegādājies Džeksona Polloka biogrāfs Bernards H. Frīdmans. 1952. gadā gadā Bēkons uzgleznoja sešus pāvestu portretus, kas tagad atrodas muzejā "Tate Britain" un Jēlas britu mākslas centrā.
Marks Rotko 'Bez nosaukuma' - 50 miljoni dolāru
2019. gada 16. maijā Ņujorkā, izsoļu namā "Sotheby's" par 50 miljoniem ASV dolāru tika pārdots 1960. gada Marka Rotko darbs "Bez nosaukuma".
2019. gada sākumā Sanfrancisko modernās mākslas muzejs paziņoja, ka šo Marka Rotko darbu vairs neizstādīs. Muzeja direktors Nīls Benezra minēja, ka ieņēmumi par šo gleznu tiks novirzīti muzeja kolekcijas dažādošanai, mūsdienu mākslas sadaļas uzlabošanai un mākslas vēstures nepilnību novēršanai, lai turpinātu virzīt un ieviest jaunas idejas darbu piedāvājumā. Šis lēmums izraisīja diskusijas par to, kad muzejs drīkst un tam pienākas kādu darbu pārdot. Pēc veiksmīgi noritējušās izsoles preses pārstāvjiem tika ziņots, ka ienākumi tiešām tika novirzīti, lai dažādotu SFMOMA kolekciju, iegādājoties 11 dažādu mākslinieku darbus.
Deivids Hoknijs 'Henrijs Geldcālers un Kristofers Skots' – 50 miljoni dolāru
2019. gada 6. martā Londonā, izsoļu namā "Christie's" par 49.5 miljoniem tika pārdots Deivida Hoknija 1969. gada darbs "Henrijs Geldcālers un Kristofers Skots".
Lai arī Džefs Kūns ieguvis titulu kā visdārgāk darba vērtību sasniegušais dzīvais mākslinieks, Hoknijam vēl aizvien bija ļoti veiksmīgs izsoļu gads. Šis ir vienīgais darbs, kas netika pārdots Ņujorkā un ir viens no Hoknija dubultportretiem, kurā attēloti divi māksliniekam svarīgi cilvēki - Henrijs Geldcālers, ievērojams kurators un draugs, kurš savulaik bija Ņujorkas kultūras lietu komisārs, un Hoknija toreizējais partneris un mākslinieks Kristofers Skots. Šajā darbā Hoknijs nav attēlojis iemīļoto Losandželosu, bet šo duo iemūžinājis neatvairāmajā Geldcālera Art Deco dzīvoklī. Kopumā Hoknijs ar šiem draugiem uzgleznojis aptuveni septiņus darbus laika posmā no 1968. līdz 1975. gadam. Šis darbs īpaši izceļas ar vērienīgo izmēru, kas ir 2 x 3 metri.