Ar grupas "Instrumenti' performanci 7. februārī Mākslas stacijā Dubulti tiks atklāta izstāde "Džemma Skulme. Saruna ar laiku", portālu "Delfi" informē izstādes kuratore Inga Šteimane.
Sadarbība ar "Instrumentiem" un 3D glezniecība ir spilgtākie pēdējo gadu pārsteigumi, kam pievērsās māksliniece, raksta kuratore.
Jau ziņots, ka no 8. februāra Džemmas Skulmes glezniecībai veltīta izstāde notiek arī Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā (LNMM) "Džemma Skulme. Viņas glezniecība". Inga Šteimane ir abu projektu kuratore.
Sagaidījusi savus deviņdesmit ar vērienīgu retrospekciju Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrā (2015), Džemma Skulme turpināja strādāt. Laikā no 2016. līdz 2019. gadam notika piecas personālizstādes, vizuālo pielikumu gleznošana diviem "Instrumentu" albumiem – "Atkala" un "Cilvēks", kā arī eksperimenti ar 3D glezniecību.
"Darbam pie "Instrumentu" albumiem Džemmu uzrunāja mūziķis Jānis Šipkēvics un viņu tikšanās, kurās māksliniece iepazīstas ar topošajiem skaņdarbiem, tēlaini tos raksturo un meklē tiem vizuālo formu, ir iemūžinātas. Izstādē būs iespēja tikšanās vērot ilgspēlējošā video, kā arī aplūkot gleznas, kas radās kā mazi abstrakti kvadrāti, bet izvērtās ciklos un veidoja Džemmas pēdējo personālizstādi "Mākoņgabali". Māksliniece pārsteidz ar emocionālajiem un, kā viņa teica, "dzīvajiem" krāsu plūdumiem, krāsu tecinājumiem, izlijumiem un izšļakstījumiem. "Vai krāsa ir dzīva?", "krāsa tēlo dabu" – šie gleznu aizmugurēs rakstītie jautājumi formulē Džemmas Skulmes pēdējo gadu skatījumu uz glezniecību. Vienlaikus ar abstraktiem darbiem radās kaut kas pilnīgi atšķirīgs, dabas un bērnības atmiņās balstīts – ainavu cikls ar pašas dotu četrrindi nosaukumā "Eju caur brikšņiem / Ciemaļa noklīdusi, mākonis pavada / laikam ceļu rāda"," raksta kuratore.
Savukārt 3D glezniecības izaicinājumam Džemma Skulme ļāvās sava mazdēla Jāņa Skulmes un jaunā režisora Reiņa Kalnaeļļa mudināta. Pirmo reizi turot rokā virtuālo gleznošanas rīku, Džemma spēja radīt savas atpazīstamās līnijas un figūras. Šie faili ir saglabājušies un tos skatīs plašāka publika. Varēs redzēt arī pašu gleznošanas procesu un izstādes atklāšanā Reiņa Kalnaeļļa vadībā iecerēts "ieiet" Džemmas 3D gleznojumā, aplūkojot to no iekšpuses.
Džemma Skulme (1925–2019) dzimusi Latvijas modernisma klasiķu – gleznotāja Oto Skulmes un tēlnieces Martas Skulmes – ģimenē. Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu (1949) un Iļjas Repina Valsts akadēmiskā glezniecības, tēlniecības un arhitektūras institūta aspirantūru Ļeņingradā (tagad Sanktpēterburga, 1955). Māksliniece regulāri piedalījusies izstādēs un veidojusi personālizstādes. Vadījusi Latvijas Mākslinieku savienību no 1977. līdz 1992. gadam, mērķtiecīgi atbalstot moderno mākslu un veicinot Mākslas dienu uzplaukumu. Devusi savu ieguldījumu Atmodas virzībai Latvijā un kā PSRS Augstākās padomes un Tautas deputāte aktīvi piedalījusies Mihaila Gorbačova pārbūves un atklātības demokrātiskajos procesos. 1995. gadā apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni, 2019. gadā – ar "Purvīša balvu" par mūža ieguldījumu.
Džemmas Skulmes darbi ir Latvijas Mākslinieku savienības muzeja kolekcijā, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā, Valsts Tretjakova galerijā Maskavā (Krievija), Ratgersa universitātes Zimmerlijas Mākslas muzejā (ASV) un privātkolekcijās – Zuzānu kolekcijā (Latvija) un ārvalstīs.
Izstādes darba laiks katru dienu no pulksten 9.00 līdz 18.30. Ieeja brīva.
Atklāšanas pasākumi:
7. februārī pulksten 19.00 - grupas "Instrumenti" performance un izstādes atklāšana;
9. februārī pulksten 15.00 - kuratores Ingas Šteimanes vadīta ekskursija izstādē.