Mākslas muzejs "Rīgas birža" 2020. gada rudenī plāno atklāt jaunu Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu pastāvīgo ekspozīciju Muzeju krātuvē Pulka ielā 8. Tā iepazīstinās ar Senās Grieķijas un Romas, kā arī renesanses tēlniecības meistardarbu reprodukcijām, kuras izgatavotas pirms vairāk nekā simts gadiem.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce stāsta: "Ar prieku var pavēstīt, ka Mākslas muzeja "Rīgas birža" kolēģi strādā pie mācību ekspozīcijas izveides. Protams, līdz jaunās ekspozīcijas atklāšanai paredzēta apjomīga skulptūru restaurācija, kā arī tālāka kolekcijas pētniecība un darbs pie pavadošo izglītības programmu izstrādes."
Topošajā ekspozīcijā Muzeju krātuvē būs skatāma daļa no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Ārzemju mākslas departamenta (LNMM ĀMD) Tēlniecības kolekcijas, kas ilgu laiku nebija pieejama publiskai apskatei. Pēc steidzamās muzeja krājuma pārvietošanas pēc ugunsgrēka Rīgas pilī 2013. gadā, antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu kolekcija atradās pagaidu glabātuvē.
Mākslas muzeja "Rīgas birža" Krājuma darba vadītāja Zane Lūse atzīmē, ka "ar Mozus pārvešanu noslēdzas sešu gadu ilgais pagaidu periods. No pagaidu krātuves uz jaunajām telpām Pulka ielā 8, trīs mēnešu intensīvā darbā, esam pārvietojuši ap 5800 priekšmetu. Beidzot eksponāti būs vietā, kur tiem ir paredzēti attiecīgi glabāšanas apstākļi".
LNMM direktores vietniece krājuma darbā Iveta Derkusova savukārt informē, ka kopumā uz Muzeju krātuvi Pulka ielā tiks pārvesti vairāk nekā 50 000 muzeja priekšmetu no LNMM izstāžu zāles "Arsenāls" un Ārzemju mākslas departamenta kolekcijām. Līdz 12. martam ir pārvesti apmēram astoņdesmit procenti no kopējā pārvedamo mākslas darbu skaita.
Mikelandželo "Mozus" reprodukcija ir viena no pēdējām lielizmēra skulptūrām, kas tiek pārvesta uz jaunajām mājām. Šī skulptūra uz Latviju savu ceļu sāka jau 20. gadsimta sākumā, kad pirmais Rīgas pilsētas mākslas muzeja (šodien – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka) direktors Vilhelms Neimanis to pasūtīja Augusta Gerbera mākslas darbu nolējumu darbnīcai Ķelnē, Vācijā. Mākslas muzeja "Rīgas birža" vadītāja Daiga Upeniece min, ka Mozus skulptūra ir ceļojusi vairākkārt. Latvijā tā ieradās ar kuģi jau 1912. gadā un tikusi eksponēta Rīgas pilsētas mākslas muzejā, bet 1946. gadā "Mozus" pārceļojis uz Rīgas pili, kur arī bijis apskatāms līdz 2010. gadam.
Raksturojot Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcijas iekārtojumu, tās dizaina autors, tēlnieks Gļebs Panteļejevs uzsver, ka "šī ekspozīcija ir nepārtraukta ķēde, šeit parādīta mākslas periodu pēctecība, ievērojot arhīva principu. Kaut arī zāle izskatās ļoti blīva, katrai skulptūrai ir atstāta privātā telpa, tajā pašā laikā darbi savstarpēji komunicē".
Ekspozīcijā būs aplūkojami tādu slavenu skulptūru kā Mīrona "Diskobols", "Milosas Afrodīte", "Barberīni fauns", Mikelandželo "Mozus" un citu antīkās mākslas un renesanses laikmeta tēlniecības šedevru reprodukcijas. Mākslas muzeja "Rīgas birža" Tēlniecības kolekcijas glabātāja Mare Heimrāte atklāj, ka "būtisks aspekts ir eksponātu unikalitāte. Šeit jāmin vēsturiski dažādās nolējumu izcelsmes vietas – ģipšu nolējumu darbnīcas, kā arī to pasūtītāju variablitāte. Tāpat ekspozīcijā būs apskatāmi darbi, kuru oriģināli pazuduši vai iznīcināti Otrā pasaules kara laikā."
Ekspozīcijā vienkopus apskatāmās seno skulptūru reprodukcijas mūsdienās jāuzlūko kā unikāla Eiropas kultūras mantojuma izziņas iespēja.
Jau ziņots, ka jaunais Muzeju krātuvju komplekss tika atklāts 2019. gada 11. decembrī un pakāpeniski uz jaunajām telpām pārcelušies Rakstniecības un mūzikas muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un Rīgas Kino muzeja krājumi.