Kultūras centrā "Siguldas devons" līdz 10. decembrim aplūkojama Zviedrijā tapusi unikāla lielformāta fotoizstāde "Ikonas – izstāde par tiesībām būt". Izstādi veidojis viens no lielākajiem un ietekmīgākajiem fotomuzejiem pasaulē – Zviedrijas "Fotografiska".
Izstāde tapusi sadarbojoties ar teātri "Glada Hudik", kurā darbojas arī aktieri ar garīga rakstura traucējumiem. Tieši šie cilvēki ir fotomodeļi, kas iejutušies dažādu ikonisku personāžu tēlos, tādējādi gūstot iespēju ieņemt savu vietu pasaules mākslā, sabiedrībā un vēsturē.
"Dīva, Policists, Dumpinieks, Karaliene... Katrs tēls uzrunā ar savu, piesātinātu vēstījumu. Kultūra rada ikonas, par kurām sapņojam un ar kurām attiecības veidojam mēs, sabiedrības locekļi. Ikonas stāsta par cilvēka pastāvēšanas mūžīgo cīņu starp cerībām un izmisumu, sapņiem un realitāti, ierobežojumiem un iespējām," raksta izstādes veidotāji.
Pateicoties "Glada Hudik" trupas darbam, cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem ir ieņēmuši savu vietu uz teātra skatuves un guvuši ievērojamus starptautiskus panākumus. Kultūras centrā "Siguldas devons" izstāde būs skatāma uz "Radix" zāles lielās skatuves. Laikā, kad skatuves kļuvušas tukšas, tās iegūst spēju pārdzimt jaunā veidolā, uzsver kultūras centra pārstāvji.
Zviedrijas Fotogrāfijas muzejs "Fotografiska" ir viens no lielākajiem un ietekmīgākajiem fotomuzejiem pasaulē. Muzejs allaž tiecas uzrunāt savus skatītājus ar sabiedriski aktuālām tēmām, kas liek aizdomāties un rosina uz patiesām pārmaiņām. Daudzveidība, demokrātija un visu cilvēku līdztiesība ir svarīgas vērtības, kas spilgti izpaužas šajā izstādē, ko veidojušas zviedru scenogrāfes un kostīmu mākslinieces Helēna Andersone (Helena Andersson) un Linda Sandberga (Linda Sandberg) kopā ar fotogrāfi Emmu Svensoni (Emma Svensson). Fotoizstāde ir ceļš uz patiesu tādas sabiedrības daļas iekļaušanu, kuru ikdienā redzam tik reti un kura vēsturiski allaž ir palikusi neredzama, rakstā tās veidotāji.
Izstāde tiek realizēta izglītojoša projekta "Bērni nepiedzimst ar aizspriedumiem" ietvaros – šī ir vēl viena "Glada Hudik" iniciatīva, no 2017. gada tajā piedalās arī organizācija "Rīgas pilsētas "Rūpju bērns"". Projekts uzrunā pamatskolas skolēnus, diskutējot par atstumtību, mobingu, ANO konvenciju par bērna tiesībām, sniedzot arī iespēju tikties ar jauniešiem, kuru dzīves ritmu nosaka garīgās attīstības traucējumi un tādējādi veicinot izpratni par to, ka atšķirīgais sabiedrību bagātina un cik vajadzīgi viens otram esam.
Siguldā izstādes apmeklētājiem iespējams izšķirstīt arī grāmatu "Nekad nepārstājiet apskauties!", kurā apkopotas "Glada Hudik" teātra aktieru atziņas.
Izstāde "Ikonas – izstāde par tiesībām būt!" kultūras centrā "Siguldas devons" (Siguldā, Pils ielā 10) apskatāma līdz 10. decembrim. Kultūras centrs apmeklētājiem darba dienās atvērts no pulksten 10.00 līdz 19.00, bet sestdienās no pulksten 11.00 līdz 15.00. Apmeklējums iespējams tikai saskaņā ar sanitārā protokola ievērošanu. Ieeja izstādē ir bez maksas.