Šajās dienās Esplanādē, pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, skatāms festivāla "Rīgas Fotomēnesis" veidots mākslas objekts–izstāde "Pārmaiņu laukums", kas ir veltījums baltkrievu iedzīvotājiem, kuri pēdējo astoņu mēnešu laikā pabijuši Baltkrievijas cietumos.

Kā vēsta festivāla rīkotājs, fotogrāfs Arnis Balčus, oriģinālais Pārmaiņu laukums atrodas kādā no Minskas iekšpagalmiem, kas kļuva par nozīmīgu baltkrievu simbolu cīņai par savām tiesībām. Šī vieta radās pārmaiņu rezultātā 2020. gada augustā, kad Baltkrievijā izcēlās masu protesti pēc prezidenta vēlēšanām. Pagalms kļuva par vienu no centrālajām pulcēšanās vietām, kur cilvēki apsprieda politiku, rīkoja koncertus, pretojās drošības spēku patvaļai.

Pārmaiņu laukuma centrālais objekts ir elektrības transformācijas būdiņa, kuru rotāja sienas gleznojums ar dīdžejiem Vladimiru Sokolovski un Kirilu Galanovu. Šo grafiti varas iestāžu darbnieki neskaitāmas reizes aizkrāsoja, aizkrāsoto sienu apsargāja miliči, taču sienas gleznojums parādījās atkal un atkal. Viņi kļuva par "Pārmaiņu dīdžejiem", kad mītiņā, kuru steidzīgi organizēja valsts struktūras, lai vēlēšanu dienas priekšvakarā, 9. augustā, Svetlana Tihonovska nevarētu tikties ar vēlētājiem, atskaņoja Viktora Coja dziesmu "Хочу перемен". Dīdžeji nekavējoties tika arestēti, piekauti cietumā un ieslodzīti uz 10 dienām, pēc kuru atsēdēšanas viņi emigrēja no Baltkrievijas. Novembrī pēc iedzīvotāja Romāna Bondarenko slepkavības laukums kļuva par piemiņas vietu, kur desmitiem tūkstošu cilvēku nesa ziedus un sveces. Dažas nedēļas vēlāk īpašās vienības nežēlīgi izkliedēja mītiņu, piemiņas vieta tika iznīcināta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!