Šails Čojals (Shail Choyal, 1945). Pilsēta
No šī gada 14. janvāra līdz 8. aprīlim Mākslas muzejā "Rīgas birža" būs aplūkojama apjomīga Indijas mākslai un kultūrai veltīta izstāde "Indija – tradīciju zeme".

Kā "Delfi" informē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pārstāvji, izstādē būs eksponēti ap 260 muzeja kolekcijas darbi, sniedzot ieskatu plašajā Indijas kultūras mantojumā. Kā vēsta izstādes kuratores Kristīne Millere un Baiba Uburģe, ikviens no izstādē aplūkojamajiem priekšmetiem ir sarežģīts mākslas darbs ar izsmalcinātu ornamentu, motīviem un dizainu, kura izgatavošanas tradīcijas tiek pārmantotas.

Izstādes aktualitāti iezīmē LNMM Indijas mākslas kolekcijas izpēte – apzināta tās veidošanās vēsture, pārskatīta ar Indijas mākslu saistītā terminoloģija un, sadarbojoties ar Indijas pētniecības institūciju "Eka Archiving Services" Ņūdelī, veikta kolekcijas pilnīga kontekstualizācija.

Kā vēsta kuratores, interese par Indijas kultūru, literatūru, filozofiju, ētiku un reliģiskajām praksēm Latvijā parādījās 20. gadsimta pirmajā trešdaļā. Sākotnēji muzeja kolekcija bija neliela. Šobrīd, līdz ar vācbaltu diplomāta Karla Kēlera (Karl Köhler, 1942–2022) pēdējo gadu dāvinājumiem, LNMM krājumā ir vairāk nekā 500 darbi. Tā kļuvusi par lielāko Indijas mākslas kolekciju Baltijā.

Māksla un amatniecība ir klātesoša visos indiešu dzīves un kultūras aspektos – cilvēku mājokļos, reliģiskās ceremonijās un rituālos, apģērbos un aksesuāros, lietās, kas saistās ar brīvā laika pavadīšanu un ceļošanu. Indijas mājoklis apvieno gandrīz visu izstādē redzamo – atšķirīgā dizainā un tehnikās darinātas tekstilijas, virtuves piederumus, viesistabu iekārtojumam raksturīgos tējas trauku komplektus, ūdens krūkas un dekoratīvos priekšmetus.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Indijas kolekcijas reliģiskie un rituālie priekšmeti galvenokārt saistīti ar hinduismu. Liela daļa no tiem ir dievību atveidi, kas izgatavoti individuālām vai mājās praktizētām lūgšanām, amuleti un rituālu trauki.

Atbilstošs apģērbs un aksesuāri ir neatņemama ikdienas un svētku, reliģisku ceremoniju, kā arī dažādu izrāžu sastāvdaļa. Pateicoties ģeogrāfiskajai situācijai, kultūras un reliģiskajai daudzveidībai, katram reģionam ir savi īpaši krāsu salikumi, auduma, materiālu, apģērbu, rotu, apavu un somu darināšanas paražas, raksta kuratores.

Iecerēts, ka izstādi papildinās bagātīga izglītības programma. Plašāk par gaidāmajiem notikumiem – LNMM un Mākslas muzeja "Rīgas birža" mājaslapā.

Mākslas muzejs "Rīgas birža" atrodas Doma laukums 6, Vecrīgā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!