Izstādes atklāšana notiks 14. septembrī pulksten 18 ar trīs panku grupu – "ŠŅK", "Defekts" un "Depustūtes" – koncertu.
"Scēna" ir mūzikā sakņota kopiena Rīgā, kas savu kulmināciju piedzīvoja pēc pandēmijas, kad alternatīvās mūzikas grupu koncerti klubos "Depo", "Republika" un kultūras kvartālā Lastādijā kļuva par nozīmīgu platformu jauniešu socializācijai un radošai pašizpausmei, vēsta Balčus.
Šī izstāde, kuras kodolu veido Balčus fotogrāfijas, ir ne vien šī laikmeta fenomena dokumentācija, bet arī pašas subkultūras uzstādījums – izstādē varēs skatīt arī jauniešu darbus, notiks dažādi pasākumi ar viņu līdzdalību, tostarp koncerts un dzejas vakars.
"Šī izstāde plašākā mērogā runā par šodienas jauniešu izaicinājumiem, jo aiz krāšņiem grimiem un agresīvas mūzikas slēpjas mūsdienu jauniešu dzīves problēmas – vēlme pašapliecināties, dzīves jēgas meklēšana, identifikācijas problēmas, psihiskās saslimšanas, kā arī sarežģītās attiecības savā starpā, kur netrūkst konfliktu, pašnāvības mēģinājumu un vardarbības," stāsta fotogrāfs.
"Ķermenis vairumā gadījumu ir vienīgais, pār ko tiem ir vara, un tas kļūst ne tikai par savas identitātes apliecināšanas veidu, bet arī par protesta instrumentu. Līdzās mūzikai un mākslai arī sevis rētošana, tetovēšana, dzimuma fluiditāte, seksuāla pašnoteikšanās, antisociāla uzvedība ir kā iestāšanās pret nolemtības sajūtu, ka šajā pasaulē nav iespējams ko mainīt," klāsta Balčus.
Izstādes atklāšanā būs iespējams noklausīties koncertu bez maksas, kurā uzstāsies trīs scēnas grupas – 75% meiteņu pankgrupa "ŠŅK", "hardcore" pankgrupa "Defekts" un pavisam jauna "riot grrrl" pankgrupa – "Depustūtes".
Izstāde laikā notiks arī jauno panku dzejas vakars, ekskursijas izstādē ar sociologu Jāni Daugavieti un izstādes autoru Arni Balču, bet tuvāk izstādes noslēgumam iznāks grāmata "Scēna".
Arnis Balčus ir fotogrāfs, žurnālists, kultūras projektu vadītājs, žurnāla "Foto Kvartāls" redaktors un "Rīgas Fotomēneša" direktors. Ieguvis bakalaura grādu komunikācijas zinātnē Latvijas Universitātē un maģistra grādu fotogrāfijā Vestminsteras universitātē Londonā. Viņam bijušas personālizstādes Londonā, Rīgā, Glāzgovā, Bratislavā, Berlīnē, Malmē, Belostokā u.c. Iznākušas grāmatas "Victory Park" (BaveBooks, 2016), "Myself, Friends, Lovers and Others" (DieNacht, 2020) un "Nākotne pieder nākotnes cilvēkiem" (Kultkom, 2021). Savos darbos Balčus galvenokārt pievēršas Latvijas sabiedrībai un videi, atklājot nacionālās identitātes īpatnības un pretrunīgas sociālpolitiskās parādības.