Eiropas Eksperimentālais vētru prognozēšanas centrs (European Storm Forecast Experiment, ESTOFEX) svētdienas rītā publicējis prognozi, kurā brīdina par postoša pērkona negaisa risku svētdien un naktī uz pirmdienu Ukrainā, Baltkrievijā un Baltijas valstīs, tajā skaitā Latvijā.
Speciālisti prognozē, ka svētdien Ukrainas centrālajā daļā varētu izveidoties vairāki atsevišķi negaisa mākoņi, kas vēlāk varētu apvienoties un doties uz ziemeļiem, pieaugot spēkā un šķērsojot Baltkrieviju, sasniedzot Lietuvu un Latviju.
Prognozes par to, kad un kur veidosies negaisa mākoņi, atšķiras, tomēr ESTOFEX uzskata, ka minētajās valstīs izveidosies vismaz viena negaisa mākoņu zona ar postošām dabas parādībām.
Jebkurš negaisa mākonis, kas izveidosies svētdienas pēcpusdienā un vakarā, radīs lielus draudus. Negaisa mākoņiem apvienojoties, tie sev līdzi nesīs stipras vēja brāzmas un vētru, gaidāma arī liela krusa, iespējami daži virpuļviesuļi.
Pastāv arī risks, ka izveidosies atsevišķi spēcīgi negaisa mākoņi, kas nesaplūdīs ar citiem mākoņiem. Šāds pērkona negaiss nelielā teritorijā var atnest krusas graudus, kuru diametrs pārsniedz piecus centimetrus, un spēcīgu virpuļviesuli jeb tornado.
Ar negaisa mākoņiem būs saistītas arī stipras lietusgāzes un intensīva zibeņošana.
Jau ziņots, ka saskaņā ar "Global Forecast System" prognozi pērkona negaisi Latvijā var veidoties arī visās jaunās nedēļas dienās, lielākais stihiju risks būs nedēļas sākumā, kad mākoņi galvenokārt virzīsies no dienvidiem uz ziemeļiem. Savukārt augstākā gaisa temperatūra - līdz +31 grādam - tiek prognozēta pirmdien, 19.maijā, Vidzemē un Latgalē.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina, ka, tuvojoties negaisam, jāaizver logi, durvis un dūmvadu aizvērtņi. Bez īpašas nepieciešamības vēlams neiet ārpus telpām, un nevajadzētu kurināt plīti vai krāsni, jo dūmi palielina risku, ka ēkā var iespert zibens.
Negaisa laikā nevajag atrasties pie elektroinstalācijām, antenām, logiem, durvīm, ūdens krāniem un radiatoriem, kā arī citiem metāla priekšmetiem. Radio un televizoru, kā arī citu sadzīves elektrotehniku vēlams atvienot no elektrotīkla, un nedrīkst izmantot mobilo telefonu.
Pērkona negaisa laikā nedrīkst palikt atklātās augstienēs, blakus metāla žogam vai zibensnovedējam, nevajag slēpties zem augstiem, atsevišķi augošiem kokiem.
Apstākļos, kad zibeņo, ir riskanti braukt ar velosipēdu, motociklu vai motorolleri; vēlams nokāpt no braucamrīka un nepalikt kontaktā ar to. Pērkona negaisa laikā arī nedrīkst braukt ar laivu, peldēties vai makšķerēt. Nepieciešams attālināties no ūdenskrātuves, jo ūdens labi vada elektrību.