Pēdējo piecdesmit gadu laikā vasara Latvijā ir kļuvusi par septiņpadsmit dienām garāka
Foto: stock.xchng
Meteoroloģiskā vasara - periods, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra ir stabili vienāda un augstāka par + 15 grādiem - Latvijā kopumā sākas 19. jūnijā un beidzas 27. augustā. Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra aprēķini arī liecina, ka pēdējo piecdesmit gadu laikā meteoroloģiskā vasara Latvijā ir kļuvusi par septiņpadsmit dienām garāka.

Savu ceļu pāri Latvijai vasara sāk no valsts dienvidaustrumiem, kur diennakts vidējā gaisa temperatūra virs + 15 grādiem paaugstinās jau jūnija pirmajā dekādē. Visvēlāk - tikai jūlija pirmajās dienās - vasara sākas Kurzemes ziemeļu daļā - Baltijas jūras piekrastes rajonos. Savukārt augusta otrās dekādes beigās pirmās no vasaras atvadās Vidzemes un Alūksnes augstienes, bet visilgāk - līdz pat septembra pirmajām dienām - vasaras siltumu jūt Kurzemes rietumu jūras piekrastē. Tādējādi meteoroloģiskā vasara ir īsāka par kalendāro un astronomisko vasaru un ilgst vidēji no 60 dienām Vidzemes centrālajā augstienē līdz 80 dienām Zemgalē un Latvijas dienvidaustrumos.

Fakts, ka šogad vasara Latvijā kopumā ir sākusies mēnesi ātrāk par ilggadīgiem vidējiem termiņiem, klimata speciālistus neizbrīna, norāda Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra eksperti. Tāpat gaisa temperatūras ilggadīgo datu analīze liecina, ka visās gada sezonas pakāpeniski kļūst siltākas. Tādējādi, gadiem ritot, arī meteoroloģiskā vasara sākas agrāk un beidzas vēlāk par vidējiem termiņiem. Aprēķini liecina, ka pēdējo 50 gadu laikā meteoroloģiskā vasara Latvijā ir kļuvusi par septiņpadsmit dienām garāka.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!