Deivs Kuljērs
Foto: Vida Press

90. gadu seriāla "Pilna māja" zvaigznei Deivam Kuljēram 65 gadu vecumā diagnosticēta 3. stadijas Nehodžkina limfoma, nopietna vēža forma, kas viņam atklāta pavisam nejauši, ziņo "People".

Aktieris un komiķis žurnālam pastāstīja, ka diagnoze viņam tika uzstādīta oktobrī pēc tam, kad augšējo elpceļu infekcija izraisīja limfmezglu pietūkumu, kā rezultātā ārsts ieteica viņam veikt PET (pozitronu emisijas tomogrāfijas izmeklējums), datortomogrāfiju un biopsiju.

"Pēc trīs dienām mani ārsti atzvanīja un teica: "Mēs vēlētos, lai mums būtu labākas ziņas, ko jums pateikt, bet jums ir Nehodžkina limfoma. Tā ir B šūnu limfomas slimība, un tā ir ļoti agresīva," viņš pastāstīja.

Viņš piebilda: "No nelielas saaukstēšanās līdz vēzim...Tas bija kā patiešām ātrs nobrauciens pa amerikāņu kalniņiem."

Aktieris sacīja, ka diagnozes saņemšana bijis "trieciens". Par laimi, kad ārsti pārbaudīja viņa kaulu smadzenes, lai novērtētu vēža stadiju, viņi konstatēja, ka vēzis nav izplatījies: "Tajā brīdī manas izārstēšanās izredzes no kaut kā pavisam slikta sasniedza 90 procentu diapazonu. Un tā bija lieliska diena."

"NBC News" raidījumam "Today" viņš stāstīja, ka kopš diagnozes uzstādīšanas pirms piecām nedēļām viņam ir veiktas trīs operācijas, tāpat viņš uzsācis ķīmijterapiju, ko plānots pabeigt februārī.

Limfoma ir ļaundabīgs audzējs, ko mēdz dēvēt arī par limfmezglu vēzi. Šis audzējs parasti atrodas limfas mezglos, bet var skart arī aknas, liesu un kaulu smadzenes. Atklājot šo audzēju laikus, tā ārstēšana ir salīdzinoši vienkārša.

Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Iekšķīgo slimību katedras profesore, onkoloģe Gunta Purkalne stāsta, ka limfoma ir salīdzinoši vienkārši ārstējama, tāpēc nevajadzētu baidīties doties pie speciālista, pamanot pazīmes, kas liecina par šo audzēju.

Ir vairākas pazīmes, kas var liecināt, ka pacientam ir limfoma:

  • palielināti limfas mezgli dažādās ķermeņa daļās, bet parasti cilvēki ievēro tos, kuri atrodas ārpusē un ir sataustāmi (kakla, padušu vai cirkšņu rajonā), taču ne vienmēr ir sāpīgi;

  • svara zudums pēdējā pusgada laikā lielāks par 10% no cilvēka svara;

  • drudzis un ķermeņa temperatūra virs 38 grādiem, kas pāriet un atkārtojas;

  • svīšana naktī, kad cilvēks pamostas tik slapjš, ka ir jāmaina gultasveļa.

Limfomas iedala divās grupās – Hodžkina un Nehodžkina. Zinātnieks Tomass Hodžkins bija pirmais, kurš jau 19. gadsimtā aprakstīja šīs slimības gadījumu, tāpēc tā ieguva viņa vārdu.

Nehodžkina limfoma ir ļoti daudzveidīga un ar daudziem slimības apakštipiem, turklāt ir ļoti agresīvas un mazāk agresīvas Nehodžkina limfomas, tāpēc katrai no tām ir atšķirīgi ārstēšanas rezultāti. Ļoti agresīvu limfomu var izārstēt, taču tā bieži atkārtojas, mazāk agresīvu Nehodžkina limfomu ar ķīmijterapiju pilnībā izārstēt nevar, tomēr slimnieki var sadzīvot ar to pietiekami ilgi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!