Gatis Irbe atklāj tumšāko dzīves posmu: desmit gadi narkotiku atkarībā un domas par pašnāvību
Foto: Edgars Semanis

Gatis Irbe (kurš pazīstams ar pseidonīmu Gacho) savā autobiogrāfiskajā grāmatā "Vērtības" atklāj šokējošu dzīves periodu, kuru raksturo kā elli: desmit gadus ilgu narkotiku atkarību un domas par pašnāvību. "Laikam jau visnesāpīgāk būtu pakārties mežā," grāmatā raksta Gatis, atsaucoties uz laiku, kad bija pilnībā iegājis savās tumšākajās domās, raksta "Kas Jauns". Grāmata "Vērtības" nav tikai stāsts par mūziķa dzīvi, bet arī par viņa garīgo atveseļošanos un izdzīvošanu.

Gatis atzīst, ka šajā tumšajā dzīves posmā viņam bijusi sajūta, ka dzīvot nav vērts. "Tas bija ļoti drūms dzīves posms," viņš norāda, piebilstot, ka bija pilnībā pārliecināts par to, ka ir inficējies ar HIV. Šīs domas viņu iedzina ļoti dziļā depresijā un padarīja viņa ikdienu neizturamu. Tas bija aizgājis tik tālu, ka divus gadus nebija ne dienas, kad viņš nedomātu par imūndeficīta vīrusu, kas var būt nāvējošs. Viņš nevēlējās nodot analīzes, jo ļoti baidījies – ja nu ir HIV, ko iesākt?

Kā atklāj "Kas Jauns", mūziķis katru dienu lūdzis Dievu, kaut tikai nebūtu slims, un bija gatavs atdot visu – pat savu atpazīstamību un īpašumus – lai tikai būtu vesels. Kā vēlāk noskaidrojās, šīs bailes nebija pamatotas. Viņa dzīve mainījās pēc tam, kad viņa mamma pierunāja viņu veikt HIV testu. Gatis atzīst, ka tas bijis izšķirošais brīdis viņa dzīvē. Kad saņēmis laboratorijas izrakstu ar vārdu "negatīvs", sabrucis turpat uz galda un sācis raudāt, sajūtot milzu atvieglojumu.

Gatis uzskata, ka viņu pasargājis visaugstākais, ka viņš ir dzīvs un nav aizgājis neceļos.

Pērn Gacho Siguldas jaunajiem sportistiem atklāti stāstīja par izmešanu no skolām, darbavietām un ceļu uz panākumiem. Savā uzrunā Gacho atklāja, ka bērnībā bijis ļoti grūti audzināms – no savas pirmās skolas izmests jau 2. klasē, vēlāk atskaitīts arī no internātskolas. Mamma viņu audzinājusi viena, jo tēvs ģimeni agri pametis un lielu daļu mūža aizrāvies ar alkoholu. Tagad gan abi uzturot cieņpilnas attiecības.

Mūziķis detalizēti stāstīja, kā ticis atlaists no visām trim darbavietām un cik nelaimīgs tajās juties. Tas palīdzējis saprast, ka grib dzīvē pilnībā nodoties mūzikas radīšanai un gūt no tās pietiekamus ienākumus, lai nebūtu jāstrādā darbos, kas pašam nepatīk.

Vairāk lasi žurnāla "Kas Jauns" 50. numurā.

Kā atpazīt pašnāvnieciskas domas un ko darīt, lai novērstu pašnāvību

Speciālisti atzīst, ka lēmumu par pašnāvību cilvēks pieņem dažādu riska faktoru mijiedarbības ietekmē un visbiežāk tas nav spontāns lēmums. Pirmais signāls, kam būtu jāpievērš uzmanība, ir izmaiņas uzvedībā – pazūd līdzšinējās intereses un hobiji, interese par mācībām, studijām vai darbu, cilvēks vairs netiekas ar draugiem, izolējas, var lietot apreibinošas vielas. Par uzvedības izmaiņām liecina arī parādījusies trauksme un izmaiņas miega režīmā (piemēram, cilvēks neguļ nedēļu no vietas).

Būtisks riska faktors, kam būtu īpaši jāpievērš uzmanība, ir iepriekšēji pašnāvības mēģinājumi. Šiem cilvēkiem ir īpaši jāseko līdzi un pēc pašnāvības mēģinājuma jāsniedz visa veida psihoemocionālais atbalsts. Pētījumi liecina, ka psihiskās veselības speciālista konsultācija uzreiz pēc pašnāvības mēģinājuma un sekošana cietušā pašsajūtai un stāvoklim vairāku nedēļu garumā pēc tam būtiski samazina atkārota pašnāvības mēģinājuma risku.

Pašnāvnieciski noskaņotu cilvēku nevar ārstēt tikai ar medikamentiem – izšķiroša nozīme ir iejūtībai, sarunai un atbalstam, ko var sniegt tuvs cilvēks vai speciālists. Ja cilvēks par savām izjūtām nerunā un nedalās ar tuviniekiem vai citu sev tuvu cilvēku, kam varētu uzticēties, ir būtiski lūgt palīdzību ārstam vai psihiskās veselības speciālistam. Svarīgi ļaut otram saprast, ka atbalsts un palīdzība ir pieejama, taču nepārspīlēt ar pārlieku kontroli (piemēram, nenomākt ar nemitīgiem jautājumiem "Kur tu biji?", "Ko tu darīji?" u.tml.).

Akūtos gadījumos, kad cilvēks sev fiziski jau nodarījis pāri, nedrīkst kavēties un ir jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Tas ir jādara arī gadījumos, kad cilvēks apstiprina, ka šobrīd domā par pašnāvību vai jau ir izdomājis, kad un kā aizies no dzīves (piemēram, sarūpējis ieroci, medikamentus vai tml.). Ārstniecības likums paredz – ja pastāv nopietni draudi dzīvībai, hospitalizāciju var veikt bez pacienta piekrišanas. Speciālisti uzsver – ir jāmazina stigma un aizspriedumi, ka izsaukt ātro palīdzību ir slikti un tas neko neatrisinās.

Jāņem vērā, ka arī tā saucamie manipulatīvie pašnāvības mēģinājumi, kad cilvēks it kā nevēlas mirt, taču regulāri nodara sev pāri, kādā reizē var beigties ar pašnāvību, tāpēc jebkurš pašdestruktīvs signāls būtu jāuztver nopietni.

Arī tuvinieki un draugi aicināti meklēt palīdzību pie speciālistiem, lai regulētu savas emocijas, saņemtu padomus, kā rīkoties un rastu iekšējos resursus palīdzēt cilvēkam, kurš domā par pašnāvību. Lielākajā daļā gadījumu pašnāvība nav spontāns lēmums un vienas dienas jautājums. Visbiežāk cilvēks ar problēmām ir saskāries ilgstoši un ir bijušas novērojamas pašnāvības riska pazīmes.

Vairāk informācijas un padomus, kā rīkoties šādos gadījumos, lasi Veselības ministrijas sagatavotajā rakstā šeit.

Ja ir aizdomas, ka pašam vai tuviniekam ir depresija vai ir pašnāvnieciskas domas, kur meklēt palīdzību?

Latvijā psihiatrs ir tiešās pieejamības ārsts, pie kura nav pat vajadzīgs ārsta nosūtījums. Tas ir valsts apmaksāts pakalpojums, uz kuru var pierakstīties jebkurā no ambulatorajiem centriem.

Telefoni, kur zvanīt krīzes situācijās:

  • Krīzes situācijās "Skalbes" aicina meklēt atbalstu. To var saņemt, arī zvanot uz centra diennakts krīzes tālruņiem 67222922 vai 27722292.

  • Neatliekamās medicīnas palīdzības dienests 113.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!