Atkarība no plastiskās ķirurģijas
Plastiskā ķirurģija var kļūt par nopietnu atkarību cilvēkiem, kas var to atļauties. Negatīvs pašvērtējums attiecībā uz savu ķermeni ir milzīga problēma, jo īpaši sievietēm. Tieksme pēc perfekcijas var beigties ar nopietniem un neatgriezeniskiem izkropļojumiem.
Kosmētisko ķirurgu klientu skaits pastāvīgi pieaug - ASV vidēji pēdējos gados kāda kosmētiskās ķirurģijas manipulācija veikta 15 miljoniem cilvēki, salīdzinot ar septiņiem miljoniem gadsimtu mijā.
91 procents plastikas ķirurgu klientu ir sievietes. Desmit procenti no tiem kļūst atkarīgi no plastiskās ķirurģijas. Ķermeņa dismorfiskie traucējumi ir slimība, kurai raksturīga pārņemtība ar domām par ārējo izskatu, īstu vai iedomātu trūkumu meklēšana un spēcīga tieksme tos izlabot.
Uzskata, ka to izraisa ģenētiska predispozīcija (ja kādam ģimenē tā ir bijusi, ir lielāka iespēja, ka bērni to pārmantos), serotonīna līdzsvara traucējumi smadzenēs un vides faktori (tostarp kultūras un sociālais spiediens un zems pašvērtējums). To iespējams ārstēt ar biheiviorālo terapiju un medikamentiem.
Ledus košļāšana
Paradums pastāvīgi košļāt vai sūkāt ledus gabaliņus var norādīt uz dzelzs deficītu organismā jeb anēmiju. Nepārvaramu tieksmi pēc pārmērīga ledus daudzuma sauc par pagofāgiju. Tā ir vairāk raksturīga gados jauniem cilvēkiem – ASV ar ledus ēšanu aizraujas pat 16 procenti meiteņu vecumā no 16 līdz 19 gadiem.
Lai izārstētos no šīs apsēstības, bieži vien pietiek ar dzelzs deficīta novēršanu, lai gan dažiem pacientiem tā var būt saistīta ar attīstības traucējumiem, obsesīvi kompulsīvo sindromu vai pārmērīgu stresu. Starp citu, viegli sakošļājama ledus automātu pārdošanas apjoms pēdējos gados pieaudzis par 23 procentiem.
Matu izraušana
Nepārvaramu tieksmi izraustīt matus sauc par triotillomāniju un lēš, ka no tās cieš 11 miljoni amerikāņu, kas nespēj kontrolēt vēlmi izraustīt matus, skropstas, uzacis vai jebkuru citu ķermeņa apmatojumu. Reizēm atkarība ir tik smaga, ka uz galvas paliek laukumi bez matiem.
Cilvēki, kas cieš no kompulsīvas vēlmes izraut matus, parasti jūtas saspringti vai satraukti, kamēr nav tos izraustījuši, bet pēc tam iestājas prieka un atvieglojuma sajūta. Šī atkarība arī var būt saistīta ar matu košļāšanu vai ēšanu. Triotillomāniju ārstē psihoterapeitiski un ar antidepresantiem.
Dubļu ēšana
Kāri pēc neēdamu lietu apēšanas dēvē par pica – atkarīgajiem ir kompulsīva vēlme pēc krāsas, fekāliju, cigarešu pelnu vai papīra ēšanas. Šīs atkarības variants ir geofāgija jeb dažādu zemes iežu (tostarp akmeņogļu, krīta, māla un dubļu) lietošana uzturā.
Šī tipa atkarību var izraisīt cinka vai dzelzs trūkums organism, kas saistīts ar drakonisku diētu ievērošanu, sliktu vai nepietiekamu pārtiku vai badošanos. No otras puses, tās var liecināt par attīstības traucējumiem, piemēram, autismu vai garīgu atpalicību, kā arī obsesīvi kompulsīvo saslimšanu.
Dažām sievietēm dīvainas gastronomiskās vēlmes parādās grūtniecības laikā un pēc tam pazūd.
Atkarība no sporta
Sportiskas aktivitātes ir veselīgas, bet pārliecīga aizraušanās ar tām ir kaitīga muskuļiem un novājina organismu, kā arī var radīt smagas sociālas problēmas. Atkarība no sporta bieži apvienojas ar ēšanas traucējumiem. Kompulsīva sportošana saistīta ar nepieciešamību pēc situācijas kontroles, un daudzi atkarīgie ir apsēsti ar kaloriju skaitīšanu vai svara regulēšanu.
Par atkarību no sporta var runāt, ja cilvēks sporto vairāk nekā divas stundas katru dienu, kavē darbu sportošanas dēļ vai pat trenējas līdz sabrukumam (un turpina to darīt, ignorējot traumas).
Atkarība no tetovēšanās
Ir teiciens: "Tetovējumi ir kā kartpuļu čipsi – ar vienu nekad nepietiek." Kā liecina aptauju dati, vismaz viens tetovējums ir aptuveni 14 procentiem amerikāņu. Cilvēki bieži saista tetovējumus ar konkrētām rakstura iezīmēm. Piemēram, 36 procenti tetovējumu īpašnieku atzīst, ka zīmējumi uz ķermeņa ļauj viņiem justies kā dumpiniekiem, 31 procents tādējādi jūtas seksīgāki un 19 procenti – pievilcīgāki un spēcīgāki.
Tetovēšanās un citas ķermeņa izmaiņas, piemēram, pīrsings un mākslīgi veidotas rētas, ir pašizpausmes un ķermeņa mākslas veids. Tomēr tas viegli var pārkāpt veselībai nekaitīgās robežas. Pašsagraizīšanās bieži sastopama starp cilvēkiem, kuri citādi nespēj kontrolēt emocionālas ciešanas. Pašievainojumi arī var liecināt par bipolārās saslimšanas vai šizofrēnijas attīstību.
Atkarība no zobu balināšanas
Balināšanas fani padara zobus tik baltus, ka tos var saskatīt gandrīz vai no kosmosa. Pateicoties šai atkarībai, uzplaukusi balinošo produktu industrija. Tomēr šādu līdzekļu pārmērīga lietošana var radīt nopietnas problēmas – asiņojošas smaganas, pārmērīgi jutīgus un trauslus zobus.
Apsēstību ar zobu balināšanu var lielā mērā izskaidrot ar vēlmi līdzināties žurnālu vāku modelēm vai kinozvaigznēm. Modes sekotāji gan neņem vērā, ka slavenības par to bieži var pateikties attēlu apstrādes datorprogrammām vai superdārgiem zobārstiem, kamēr mājās lietojamie balināšanas līdzekļi ir īsts drauds veselībai.
Atkarība no interneta un datorspēlēm
Pārmērīga aizraušanās ar internetu - vai tie būtu sociālie tīkli Facebook un Twitter, YouTube klipu skatīšanās vai iecienītākie ziņu portāli - var radīt sagrozītu laika izjūtu: tīmeklī pavadītais laiks paiet ātrāk nekā tas šķiet ar internetu apsēstajam.
Tas pats attiecas uz aizraušanos ar pornogrāfiskajiem resursiem un datorspēlēm. Lielākā problēma ir tāda, ka šiem cilvēkiem reālā pasaule paliek otršķirīgā lomā, salīdzinot ar virtuālo realitāti. Atbrīvošanās no šīs modernās atkarības nav vienkārša un nereti prasa daudzas vizītes pie speciālista.
Atkarība no mīlestības un seksa
Īstenībā tie ir divi samērā atšķirīgi atkarību veidi. No mīlestības atkarīgie meklē nevis intīmas attiecības, bet arvien no jauna vēlas izbaudīt neiroloģiskos procesus, kas saistīti ar iemīlēšanās stāvokli un tā radīto eiforijas sajūtu. Visas citas dzīves jomas viņiem šķiet mazsvarīgas, un rezultātā tajās rodas problēmas.
Savukārt atkarība no seksa nozīmē nekontrolēt pavisam normālo tieksmi pēc pretējā dzimuma. Parasti cilvēkiem, jo īpaši tiem, kuriem ir stabilas attiecības, tā aprobežojas ar fantāzijām, bet dažiem tā pārvēršas par apsēstību. Spilgts piemērs ir golferis Taigers Vudss, kuram atkarība no seksa beidzās ar šķiršanos un ārstēšanās kursu.
Atkarība no pārmērīga iedeguma
Jau 2005. gadā dermatologi publicēja pētījumu, kurā pierādīts, ka sauļošanās fani mēdz zaudēt kontroli pār savu paradumu, viņiem parādās līdzīgas atkarības pazīmes kā smēķētājiem un alkoholiķiem. Bioķīmiskās analīzes noskaidrots, ka sauļošanās atkarība ir saistīta ar opioīdu izdalīšanos organismā sauļošanās laikā.
Otra atkarības pazīme ir pastāvīga neapmierinātība ar savu izskatu – no iedeguma atkarīgie pastāvīgi uzskata, ka ir pārāk bāli. Šīs atkarības negatīvākais aspekts – pārmērīga uzturēšanās saulē vai solārijā var veicināt ādas vēža un citu ādas slimību attīstību.