f64_andris_100707_019
Foto: F64

Gandrīz katrs smēķētājs vismaz reizi mūžā ir domājis par atbrīvošanos no šīs atkarības, tomēr ne visiem tas izdodas. Sava pieredze nelāgā ieraduma apkarošanā ir arī sabiedrībā zināmiem cilvēkiem, un DELFI Izklaide ir apkopojusi dažus veiksmīgākos piemērus, kā arī stāstus, kad slavenību gribasspēks diemžēl piedzīvojis fiasko.


Agnesei Zeltiņai nesmēķējot kārojas kūkas


Foto: F64

Viena no dāmām, kura publiski nav slēpusi savu cīņu ar kaitīgo ieradumu, ir aktrise un pasākumu vadītāja Agnese Zeltiņa, kura atbrīvoties no atkarības mēģinājusi vairākkārt.

Cīņu ar cigaretēm Zeltiņa uzsākusi vairākas reizes, bet parasti pēc pusgada vai gada atkal atsākusi smēķēt, un tas parasti gadījies grūtu filmēšanu vai smagu izrāžu dēļ.

2007. gadā viņai atmest smēķēšanu bija palūdzis kāds tuvs cilvēks, kurš, iespējams, bija režisors Miks Ozoliņš, kurš pats nesmēķē, un toreiz viņa iztikusi bez palīglīdzekļiem - vienkārši apņēmusies un pārtraukusi cigarešu kūpināšanu, ko izdevies izturēt vairāk nekā gadu.

Tiesa, vēlāk aktrise atsākusi smēķēt, bet jau divus gadus vēlāk viņa žurnālam Privātā Dzīve atzinusi, ka atkal uzsākusi cīņu ar netikumu. Tiesa, tad viņu bažīgu darīja fakts, ka, atsakoties no nikotīna, pieaugs vēlme pēc kūciņām un citiem našķiem.

Nilam Ušakovam atmest palīdzējuši rieksti


Foto: LETA

Pirms diviem gadiem Rīgas mērs Nils Ušakovs žurnālam Патрон ne bez lepnuma stāstīja, kā viņam izdevies atbrīvoties no kaitīgā ieraduma. Pirmais solis uz atmešanu bijis ārsta apmeklējums, kura laikā pārbaudīts plaušu tilpums un dakteris secinājis, ka veselīgs pusaudzis trubiņā varot iepūst pusotru reizi spēcīgāk.

Tas Nilu aizvainojis, bet viņš turpinājis smēķēt, līdz nolēmis sarēķināt, cik viņam izmaksā divu paciņu izsmēķēšana dienā. Izmaksas, kā arī fakts, ka viņš vairs no smēķēšanas nejūt īstu baudu, arī licis pieņemt lēmumu atmest.

Atmešana, kuru Rīgas mērs uzsācis konkrētā dienā, bijusi mokoša, bet šajā procesā Ušakovam palīdzējušas nikotīna košļājamās gumijas un plāksteri. Tiesa, viņu pārsteidzis tas, ka atmešanai paredzētie palīglīdzekļi izmaksā krietni dārgāk nekā pati smēķēšana.

Galu galā Ušakovs atradis vienkāršāku un lētāku risinājumu - viņš sācis grauzt riekstus. Lai gan tas novedis pie tā, ka viņa apģērbs sācis smaržot pēc riekstiem, bet mašīnā, darba vietā un citviet apkārt audzis vienmērīgs čaumalu un citu augu valsts atkritumu slānis, viņam beigu beigās kaitīgo ieradumu izdevies atmest.

Grūtups izturējis divarpus mēnešus


Foto: F64

Pēdējos gados advokāts Andris Grūtups sadzīvo ar dažādām veselības problēmām, bet par spīti ārstu ieteikumiem viņš kaitīgā ieraduma - smēķēšanas - atteikties negrasās.

"Tas man ir vienīgais prieks, kas palicis. 20 gadus nelietoju alkoholu nekādā veidā, ja nu vienīgi kādās zālēs, kas ir uz spirta bāzes, bet tad arī ar gariem zobiem. Smēķēšana man sagādā prieku un baudu.

Ārsti vienmēr ir teikuši, ka vajag atmest, un es vienmēr to esmu ignorējis. Es visiem ieteiktu neatmest smēķēšanu. Tikai vajag smēķēt labas cigaretes. Kāpēc sev dzīvē liegt šo baudu?" sarunā ar DELFI Izklaidi šī gada sākumā prātoja Grūtups.

Gadiem ilgi viņš smēķē vienu cigarešu marku - Camel, un dienā divas paciņas aizejot, tomēr viņš ir pārliecināts, ka ar atmešanu problēmu nebūtu.

Reiz jau tas pārbaudīts praksē - viņš vienā dienā pieņēmis lēmumu nesmēķēt, divarpus mēnešus pie šīs apņemšanās turējis, bet tad pieņēmis lēmumus atsākt, jo citādi, kā pats smejas, neesot bijis ko darīt.

Aivars Brīze eksperimentē ar elektrisko cigareti


Foto: DELFI

Rokeris Aivars Brīze smēķē kopš 25 gadu vecuma, bet pirms diviem gadiem viņš stingri bija apņēmies no šī kaitīgā netikuma atbrīvoties - lai gan pirms tam Brīze to jau simtiem reižu bija mēģinājis darīt, šoreiz viņu motivēja tas, ka smēķēšana sākusi traucēt fiziskajai labsajūtai.

Kā vienu no galvenajiem nelāgajiem blakusefektiem Brīze minēja nepieciešamību biežāk mazgāties, jo "pa nakti tā darva un citas vielas nāk augšā pa traheju", bet tāpat kaitīgais ieradums draudējis Brīzem atņemt arī vaļasprieku - kalnu slēpošanu."

Arī finansiālo situāciju smēķēšana pamatīgi grauj, un arī Latvijā nopērkamo cigarešu kvalitāte ir baisa, to nevar salīdzināt, piemēram, ar Amerikā pirktām cigaretēm," atzina Brīze, kuram smēķēšanas atmešanu bija nolēmis sākt ar elektroniskās cigaretes palīdzību.

Viktoru Lapčenoku motivē veselības ķibeles


Foto: F64

Populārais latviešu dziedātājs Viktors Lapčenoks ir viens no tiem pašmāju skatuves māksliniekiem, kurš jau daudzus gadus atteicies no alkohola lietošanas, bet pēc nopietnām veselības problēmām pirms aptuveni trim gadiem viņš pateicis nē arī cigaretēm.

"Pats esmu secinājis, ka, lai nebūtu nebūšanu ar veselību, jāved normāls dzīvesveids - nedrīkst pīpēt un dzert vajag ar mēru! Pats jau sen nelietoju alkoholu - no tā atteicos pirms 25 gadiem, jo sapratu, ka nemāku to darīt un tas man rada tikai problēmas.

Pēc operācijas izlēmu tikt vaļā arī no sava otra netikuma - smēķēšanas. Izdevās! Tagad jau divus gadus nepīpēju un jūtos ļoti labi," pērn sarunā ar DELFI Izklaidi savu veselības formulu atklāja Lapčenoks.

Andris Freidenfelds atmetis vienā dienā


Foto: DELFI

Jau pāris gadus populārais pašmāju joku plēsējs Fredis jeb Andris Freidenfelds ir kopā ar horeogrāfi, jogas pasniedzēju un psiholoģi Agnesi Vīksniņu - savas mīļotās sievietes ietekmē viņš pievērsies ne tikai veģetārismam, bet arī citiem veselīga dzīvesveida pamatprincipiem.

Protams, veselīga dzīve nav iedomājama ar cigareti zobos, un tas arī bijis viens no iemesliem, kāpēc pēc vairāk nekā 30 smēķēšanas gadiem Fredis nolēmis no šī netikuma atbrīvoties.

Lai gan viņš jau pirms tam bija mēģinājis darīt un piedzīvojis fiasko, šoreiz viss bijis daudz vienkāršāk.

"Viss ir iespējams. Pīpēt atmetu vienā dienā," žurnālam Privātā dzīve stāstījis Fredis, bet uz jautājumu, kāda bija sajūta pēc 30 smēķēšanas gadiem no netikuma atbrīvoties, viņš atbildējis ar sev raksturīgo ironiju.

"Nekāda. Kā noslaucīt muti, piecelties, atbīdīt beņķī un aiziet," sajūtās dalījies Fredis, kuram smēķēšanu atmest palīdzējusi "apjausma, ko tev gribas un kas patīk".

Laima Vaikule uztraucas par savu figūru


Foto: F64

Arī starp daiļā dzimuma pārstāvēm ir tādas, kuras vēlas atbrīvoties no kaitīgā ieraduma, un par savu cīņu ar cigaretēm vairākkārt publiski stāstījusi arī populārā estrādes māksliniece Laima Vaikule.

Viņa atmest mēģinājusi vairākkārt, bet pēdējo reizi par savu lēmumu Vaikule informēja šī gada pavasarī.

"Jā, es atmetu smēķēšanu. Vienā brīdī sapratu, ka ir nepieciešams atmest to. Smēķēt gribas, bet nevēlos būt smēķētāja. Ceru, ka tas ļoti neietekmēs manu figūru," savā blogā informējusi Vaikule.

DELFI Izklaide atgādina, ka šī nav pirmā reize, kad Vaikule uzsāk cīņu ar kaitīgo ieradumu - gan 2009. gadā, gan gadu vēlāk dziedātāja mēģināja atmest smēķēšanu, un šī iemesla dēļ viņa arī pieņēmās svarā, bet vēlāk atgriezās pie cigaretēm.

Intaram Busulim palīdzējis gribasspēks


Foto: DELFI

Populārais latviešu dziedātājs Intars Busulis jau kopš 10. klases bijis kaislīgs smēķētājs un vairākkārt neveiksmīgi mēģinājis no šī netikuma atbrīvoties - lai gan Busulis ik dienas izsmēķējis pusotru paciņu, pērn viņam izdevies pīpēšanu atmest, izmantojot pavisam vienkāršu tehniku.

"Pīpēšanu atmetu pirms diviem mēnešiem pusdeviņos no rīta pēc brokastīm. Vienkārši izlēmu, ka izsmēķēju pēdējo cigareti un - viss! Neizmēģināju nekādus plāksterus, pilnīgi neko - tikai mans gribasspēks," DELFI Izklaidei noslēpumu atklāja dziedātājs.

Pirms tam viņš atmest mēģinājis jau vairākus mēnešus, taču nekad ilgi nav varējis noturēties bez cigaretes.

"Visilgākais laiks, uz kuru esmu bijis atmetis, bija gads. Tad atkal gadījās uzsmēķēt, izdomāju, ka var taču vienu cigareti mēnesī, pēc tam - vienu cigareti nedēļā, tad - vienu dienā, tad - vienu stundā, un tā tas atkal aizgāja. Tagad man šķiet, ka pīpēt negribēsies arī pēc gada, četriem vai pieciem," optimistiski noskaņots bija Busulis, kurš gan atzina, ka smēķētāju dzīvei ir arī savi plusi.

"Pīpētāju dzīve ir interesantāka nekā nepīpētāju, jo viņiem vienmēr ir laiks sarunai - pīppauzē," secinājis Busulis, kurš gan novērojis, ka gan mūziķu vidū, gan starp citiem viņa draugiem arvien vairāk kļūst to cilvēku, kas izvēlas kļūt par nesmēķētājiem.

Grāveram palīdzējusi pusotra diena mežā


Foto: DELFI

Populārais pašmāju mūziķis Aigars Grāvers pa īstam smēķēt sācis deviņdesmito gadu sākumā, bet aptuveni 2005. gadā viņš no kaitīgā ieraduma centies atbrīvoties.

Toreiz viņam, kā pats Grāvers stāstījis žurnālam Klubs, palīdzējis balzāms - brīžos, kad galīgi vairs nav bijis izturams, mūziķis iedzēris pa piecdesmit gramiem.

Tiesa, vienā brīdī mūziķis atmetis arī balzāma dzeršanu, un bez smēķēšanas izdevies izturēt aptuveni piecus gadus, bet tad sievas ietekmē viņš atkal ķēries pie netikuma un līdz šī gada jūnijam izpīpējis pa divām paciņām dienā.

Jāņos gan Grāvers atkal nolēmis no kaitīgā ieraduma atbrīvoties. Šoreiz viņš sapratis, ka, lai to izdarītu, vismaz uz laiku jāmaina ierastā vide, un te palīdzējis kāds paziņa, kurš mūziķi aizvedis uz mežu un tur atstājis uz pusotru diennakti tikai ar pašu nepieciešamāko.

"Kad atgriezos mājās, man bija drusku vieglāk. Zināju - ja noturēšos nedēļu, tad būs vēl vieglāk, ja divas - pavisam labi. Katru bez pīpēšanas nodzīvoto dienu uztvēru kā uzvaru. Pēc trim nedēļām Dūmu dieviete mani sāka atlaist," žurnālam Klubs atzinis Grāvers, kurš cer, ka šoreiz viņam izdosies no smēķēšanas atbrīvoties uz visiem laikiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!