Foto: DELFI

Aizvadītās nedēļas nogalē tika noskaidrotas 12 Eirovīzijas Latvijas nacionālās atlases finālā iekļuvušās kompozīcijas, par kurām savu vērtējumu DELFI Izklaidei neilgi pirms izšķirošās cīņas sniedza arī Skotijā dzīvojošais skandālista slavu iemantojušais Ivars Kļaviņš (attēlā).

Sākot savu analīzi par Dziesma 2013 finālā iekļuvušajām kompozīcijām, Ivars uzsver, ka viņš pirms tam ir noklausījies visas 24 žūrijas atlasītās dziesmas un no dažām viņam esot "atkāries žoklis" - mūziķis nav sapratis, vai tās domātas kā joks, vai patiesi kāds to uztverot nopietni un saucot par mūziku.

Tos, kuri sestdien Dziesma 2013 fināla laikā gatavojas balsot, Kļaviņš aicina padomāt, vai izvēlētais mākslinieks atbilst pasaules līmenim.

"Galu galā, mēs, latvieši, tur pārstāvēsim visu mūsu valsti un kultūru, tāpēc vajadzētu domāt plašāk un iebalsot tādus māksliniekus, kuri būtu tik tiešām spējīgi nest Latvijas vārdu pasaulē, un es to nesaku tikai tāpēc, ka daži no šiem māksliniekiem nav spējīgi nest paši sevi," ar smaidu norāda Kļaviņš.

Lai izvēli padarītu vieglāku, viņš katrai no Eirovīzijas nacionālās atlases finālā iekļuvušajām kompozīcijām veltījis arī nopietnāku analīzi:


Samanta Tīna ar 'I Need a Hero' – balādīte bez satura


Foto: F64

Melodiska balādīte, bet, godīgi sakot, dziesmai un priekšnesumam nav satura. Tur nav nekā tāda, kas liktu dziesmai palikt atmiņā. Bet, skatoties no viedokļa, ka viena "beibe" dzied solo un kaut kur fonā trīs bekvokālistes piedzied, domāju, ka tas kādu aizraus.

Teikšu tā, ka Samanta Tīna nav nekāda Sjūzena Boila, kura ir sieviete krietni gados un ne no tām izskatīgākajām skatuves dīvām, bet brīdī, kas ver muti vaļā, ar savu dziedāšanu spēj paņemt teju vai visu pasauli.

'Headline' ar 'Love' – puiši gaumīgi 'tresī'


Foto: F64

Dziesmai sākoties, pirmais iespaids - kaut kāds sūds, bet ar katru nākošo sekundi dziesma ievelk sevī aizvien vairāk un vairāk. Piedziedājums vispār, pēc manām sajūtām, ir maigs kā pūdercukurs uz fantastiska kēksa.

Klausos un skatos Eirovīzijas video šai dziesmai un man neatliek nekas cits, kā smaidīt. Nekāds šovs, puiši vienkārši mūzikas ritmā "tresī" uz skatuves, bet tas izskatās tik gaumīgi. Nez kā vēl būtu, ja kāds spējīgs režisors šai grupai palīdzētu izdomāt šovu un vizuālo noformējumu.

Ieva Sutagova ar 'Cold Heart' – vai viņa izģērbsies?


Foto: F64
Aizveru acis un atceros Marijas Naumovas triumfu
Eirovīzijā
- arī bija tāda mazliet "oldskūlīga" dziesmiņa un šovs pilnīgi "wow!"  Naumova toreiz norāva svārkus, un tātad ar nepacietību gaidīsim, kuru apģērba daļu sev raus nost Ieva jeb kura ķermeņa daļa tiks atkailināta šogad  uz lielās skatuves.

'PeR' ar 'Sad Trompet' – pālī rakstīta ņauda


Foto: DELFI
Šī dziesma ir pilnīgi nebaudām un ņaudulīgs savārstījums. Atkal no vokālā viedokļa nekā īpaša - dziesma ir stipri viduvēja. Jebkurš iedzēris komponists, paņemot rokā ģitāru, smagā pālī varētu šādu ņaudu uzrakstīt.

LieneCandy ar 'Higher and Higher' – pērnā gada kopija


Foto: DELFI

Pagājušo gadu uzvarēja Lorīna ar dziesmu Euphoria, un es šo komentāru vēlos veltīt ne tikai Lienei, bet gan visiem, kuri arī turpmāk tieši saistībā ar Eirovīziju centīsies kopēt iepriekšējo gadu uzvarētāju dziesmas.

Mīlīši, tas nekad nevienam nav vainagojies panākumiem! Arī šī dziesma ir pilnīga Euphoria  kopija! Neiet runa par melodiju, bet par dziesmas stilu, teksta idejas sakritībām un mūziku, piemēram, abām dziesmām ir raksturīgas midi iespēles, kas ir fonīgas un iet cauri visas dziesmas garumā.

Dāvids Kalandija un Dināra ar 'Fool in Love' – bez pārsteiguma


Foto: F64
Jauka dziesmiņa, melodiska, arī lirikai nav ne vainas! Neko sliktu nevar pateikt, bet, ja iet runa tieši par
Eirovīziju
kā konkursu, kurā katrs mākslinieks darīs visu, lai pārsteigtu Eiropu, es teiktu, ka šī dziesma īsti neatbilst
Eirovīzija
s kontekstam.

'Pieneņu vīns' ar 'The One' – konkursā neuzvarēs


Foto: F64
Pirmkārt, man bija ļoti patīkami klausīties  profesionālu mūziku. Šīs grupas sastāvā tik tiešām ir profesionāļi, un tāds ir arī šīs grupas skanējums, tomēr par pašu dziesmu nedomāju, ka tā varētu uzvarēt
Eirovīzijā
. Man šī grupa asociējās ar atraktivitāti, un tās šajā dziesmā ir par maz

Berezina ar 'Upside Down' – ieteikums aizdedzināties


Foto: F64
Dziesma tāda dinamiska, kustīga, kičīga, atsperīga, un tāda pat ir arī izpildītāja, tomēr dziesmā nav nekādas izaugsmes un tā jau pēc vienas minūtes kļūst garlaicīga.

Ja steidzīgi netiks izdomāts kāds ļoti izteikti uzmanību piesaistošs šova elements, piemēram, kāda no dejotājām uz skatuves aizdedzinātos, tādējādi liekot izbīlī aizrauties cilvēku elpām, tad šī dziesma un šis priekšnesums ne ar ko īpaši neizcelsies.

Niko ar 'One' – 'Eirovīzijas' štancējums


Foto: F64

Šī dziesma ir Eirovīzijas štancējums. Klausoties šo dziesmu, var saprast to, ka tā ir radīta priekš Eirovīzijas. Un vēl rodas sajūtas, ka skatos filmu Resident Evil: Apocalypse - tur brīdī, kad lielais monstrs ar cirvi galvenajai varonei gribēja nocirst galvu, tieši spēlēja šādu mūziku nots notī, kāda ir Niko dziesmas ievadtēma.

Protams, kronis visam ir modulācija, kuru parasti lieto tad, kad dziesmā neko jaunu, kulminējošu komponists vairs nevar izdomāt. 

'PeR' ar 'Here We Go' – bez šova izgāzīsies


Foto: F64

Šī dziesma ir gana atraktīva, un, jāatzīst, arī interesanta, ar lipīgu piedziedājumu. Ja šī būs tā dziesma (un šī varētu būt tā dziesma!), kura pārstāvētu Latviju Eirovīzijā, tad būtu nepieciešams grandiozs šovs, un, protams, ka dziesma  būtu jāizpilda ar maksimālu atdevi un attieksmi.

Savukārt, ja grupa PerR tik tiešām ar šo dziesmu tiks tālāk un ja šai dziesmai nebūs pienācīga šova, tad ar pliku "Here we go!" PeR izgāzīsies kā veca, sapuvusi sēta.

Stafecka ar 'When You Are with Me' – Šūmahers ar 'zaparu'


Foto: DELFI
Īsi un kodolīgi - Antras balss ir pelnījusi vismaz divdesmit reižu spēcīgāku un izteiksmīgāku dziesmu. Tas ir tāpat, kā Mihaelu Šūmaheru iesēdināt zaporožecā un starptautiskās F1 sacīkstēs viņam būtu ar šo "zaparu" jāstartē un jāuzvar. Tas ir neiespējami.

Marta Ritova ar 'I Am Who I Am' – pārāk sarežģīta


Foto: F64

Dziesmas sākums ir interesants, intriģējošs, bet, kad pienāk piedziedājums, tad top skaidrs, ka nekā īpaša, jo galu galā piedziedājums parasti ir dziesmas kulminējošā daļa, dziesmas atrisinājums, uz kuru iet pamazītēm.

Tam ir jābūt atmiņā paliekošam, saistošam, interesantam, taču šoreiz tas ir piegrūsts ar tekstu un no melodijas viedokļa patiesībā nekāds. Lai šīs dziesmas piedziedājumu varētu dungot līdzi, vispirms tā teksts būtu jāizraksta uz lapas, jāiemācās no galvas un  vēl desmit reizes jānoklausās melodija, lai to atcerētos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!