Kā ik gadus, arī šovasar Jūrmalā notiekošā festivāla Jaunais vilnis skatītāju rindās varēja redzēt daudz turīgu un ietekmīgu vīru, no kuriem ne viens vien ierindojies pasaules (vai vismaz Krievijas) bagātāko cilvēku sarakstos.
Leonards Blavatņiks – 18,7 miljardi
Ukrainā dzimušais ebreju izcelsmes amerikāņu uzņēmējs Leonīds Blavatņiks (attēlā pa kreisi, kopā ar Aleksandru Šenkmanu), kurš 1978. gadā pēc emigrācijas uz ASV nomainīja vārdu un tagad dēvējams par Leonardu vai Lenu, uzskatāms par bagātāko Jaunā viļņa viesi.
Prestižā žurnāla Forbes sastādītajā pasaules bagātāko cilvēku sarakstā viņš šogad ieņēmis 39. vietu, un Blavatņika īpašumu vērtība tiek lēsta aptuveni 18,7 miljardu ASV dolāru apmērā.
Kā liecina Forbes informācija, 2004. gadā viņš par 41 miljonu (citi avoti vēsta par 35 miljoniem) sterliņu mārciņu iegādājies privātmāju prestižā Londonas rajonā netālu no Kensingtonas pils, un toreiz šo īpašumu sev vēlējies iegūt arī Romans Abramovičs.
Nams uzņēmēju gan neapmierināja, un tur tika uzsākti vērienīgi remontdarbi, kas, protams, paaugstināja īpašuma vērtību, un pērn tika lēsts, ka privātmājas cena tagad varētu sasniegt 200 miljonus mārciņu.
Pērn Blavatņiks ierindojās laikraksta The Sunday Times veidotajā Lielbritānijas bagātāko cilvēku saraksta otrajā vietā.
2011. gadā uzņēmējs par 3,3 miljardiem ASV dolāru iegādājās trešo lielāko skaņu ierakstu kompāniju pasaulē Warner Music Group.
Tāpat viņš pēdējos gados lielas summas investējis mūzikas onlaina servisa Deezer attīstībā, iegādājies ierakstu leiblu Parlophone un Mela Gibsona nomas uzņēmuma Icon britu filiāli un bibliotēku ar vairāk nekā 500 filmām, starp kurām ir Mis Deizijas šoferis, Dejas ar vilkiem, Stilets un Kristus ciešanas.
Pērnā gada pavasarī Blavatņiks par septiņiem miljardiem pārdeva savas daļas naftas kompānijā TNK-BP, kas arī bija viens no iemesliem viņa straujajā lēcienā Lielbritānijas bagātnieku sarakstā.
Mihails Fridmans – 17,6 miljardi
Tāpat Jaunajā vilnī biežs viesis ir cits Ukrainā dzimis uzņēmējs - investīciju grupas Alfa Group līdzīpašnieks Mihails Fridmans (attēlā pa kreisi).
Viņa īpašumu vērtība, pēc Forbes datiem, šogad sasniegusi 17,6 miljardus ASV dolāru, kas viņam ļāvis saglabāt otro vietu Forbes veidotajā Krievijas bagātāko cilvēku sarakstā, bet pasaules bagātnieku topā viņš ieņem 47. vietu.
Fridmans savu kapitālu sācis veidot jau studiju gados - toreiz viņš tirgojies ar deficīta teātra biļetēm, kā arī organizējis koncertus, diskotēkas un citus izklaidējošus pasākumus.
1988. gadā viņš kopā ar biedriem nodibināja kooperatīvu Курьер, kas nodarbojās ar produktu piegādi uz lauku rajoniem, bet pirmo lielo naudu viņš nopelnījis ar logu mazgāšanu.
Arass Agalarovs – 1,8 miljardi
Lai gan uz iepriekšējo divu kungu fona grupas Azerbaidžānā dzimušā Arasa Agalarova (attēlā pirmais no kreisās) īpašumu vērtība - 1,8 miljardi ASV dolāru - šķiet niecīga, viņš arī ierindojas starp turīgākajiem Jaunā viļņa apmeklētājiem.
Uz Maskavu Agalarovs kopā ar ģimeni pārcēlās 1998. gadā un nodibināja uzņēmumu Crocus, kas nodarbojas ar nekustamo īpašumu projektu attīstīšanu un dod lielāko daļu Agalarova ienākumu.
Šim uzņēmumam Maskavā pieder arī viens no lielākajiem izstāžu kompleksiem pasaulē Crocus Expo, kura platība 20 reizes pārsniedz Sarkanā laukuma izmērus.
Jaunajā vilnī viesojās arī Agalarova dēls Emins, kurš ir ne tikai veiksmīgs uzņēmējs, bet arī dziedātājs un izdevis septiņus soloalbumus. Emins ir precējies ar Azerbaidžānas prezidenta Ilhama Alijeva meitu.
Oļegs Boiko – 1,35 miljardi
Investīciju holdinga Finstar prezidenta Oļega Boiko īpašumu vērtība šogad kritusies - ja pērn viņš Forbes veidotajā Krievijas bagātnieku sarakstā ar 1,4 miljardiem dolāru ieņēma 71. vietu, tad šogad Boiko ar 1,35 miljardiem noslīdējis uz 78. vietu.
Boiko ir biežs viesis Latvijā, bet 2012. gada sākumā Boiko iegādājās 75% uzņēmuma 4finance, kam pieder "ātro kredītu" izsniedzēji SMSCredit un Vivus.lv, kapitāldaļu.
Kā vēsta Forbes žurnāls, Boiko hobijs ir krāsainu stikla figūriņu kolekcionēšana, bet par viņa dārgāko spēļmantiņu uzskatāma 20 miljonus dolāru vērtā jahta Blade.
Kopš 1997. gada, kad Boiko Montekarlo izkrita pa logu un salauza mugurkaulu, viņš ir piesaistīts ratiņkrēslam. Par savu privāto dzīvi uzņēmējs nekad pārlieku daudz nav stāstījis, bet savulaik intervijā Ksenijai Sobčakai atklājis, ka, neraugoties uz fiziskajām problēmām, viņš var kļūt par tēvu.
Tiesa, atrast ideālo sievieti viņam nav tik vienkārši, jo miljardiera prasības ir augstas, un arī pats viņš esot visai sarežģīta rakstura cilvēks, kas ilgstošu attiecību veidošanai traucē.
Jurijs Šeflers – 0,7 miljardi
Žurnāla Forbes veidotajā bagātāko Krievijas uzņēmēju sarakstā S.P.I. Group prezidents Jurijs Šeflers ar 0,7 miljardiem šogad ieņem 154. vietu, kas nozīmē, ka ar biznesu viņam iet labāk kā iepriekšējos gados, jo kopš 2011. gada Šeflers 200 Krievijas bagātāko uzņēmēju sarakstā nebija iekļuvis.
Šeflers arī iepriekšējos bija starp Jaunā viļņa viesiem, bet vislielāko rezonansi viņa parādīšanās festivālā izraisīja 2012. gada vasarā, jo uzņēmējs Krievijā bija izsludināts starptautiskajā meklēšanā - Krievija viņu "medīja" jau kopš 2008. gada, bet 2012. gada rudenī daļu apsūdzību apsauca.
1998. gadā Šeflers par nieka 300 tūkstošiem dolāru ieguva tiesības uz tādām leģendārām padomju degvīna markām kā Stolichnaya un Moskovskaya. Vladimirs Putins šo darījumu atzina par nelikumīgu, un Krievijai savā teritorijā izdevās atgūt tiesības uz populārajiem degvīna zīmoliem.
Šeflers Stolichnaya ražošanu pārcēla uz Rīgu, S.P.I. Group piederošo akciju sabiedrību Latvijas balzāms, un turpināja to tirgot Eiropā un ASV.
Pirms diviem gadiem arī tapa zināms, ka uzņēmums LB Agro, kas pastarpināti pieder Šefleram, par 1,6 miljoniem iegādājies uzņēmējam Gunāram Ķirsonas piederošo Ķirsona muižu un visu tās kompleksu blakus Gaiziņkalnam
Arī Šeflers, līdzīgi kā citi miljardieri, par vienu no sava statusa apliecinājumiem izvēlējies jahtu - 2014. gada martā Ņujorkas ostā pietauvojās viņam piederošā jahta Serene, kas ir 133 metrus gara.
Šī gada vasarā raidījums Panorāma vēstīja, ka Šeflers bijis starp potenciālajiem bankas Citadele pircējiem - viņš solījis 105 miljonus eiro, bet jūlija izskaņā valdības ministri konfidenciāli vienojās ASV fondam Ripllewood Holdings radīt ekskluzīvas izņēmuma tiesības mēneša laikā pieņemt lēmumu, vai tas vēlas iegādāties AS Citadele par 113 miljoniem eiro.
Nikolajs Agurbašs – 200 miljoni
Nikolajs Agurbašs ir krievu uzņēmējs, desu un citu gaļas produktu ražotnes Мортадель dibinātājs un vadītājs, kurš savas nodarbošanās dēļ nereti tiek dēvēts par Krievijas desu karali.
Lai gan ar miljardiem Agurbašs lielīties nevar (viņa īpašumu vērtība ir aptuveni 200 miljoni eiro), viņa kontā ir daudz citu panākumu. Piemēram, aizvadītajā desmitgadē viņš četras reizes pēc kārtas atzīts par labāko menedžeri Krievijā
Šogad Agurbašs mediju uzmanību Jaunā viļņa laikā iemantoja, pateicoties pavadonei - viņš festivālā ieradās kopā ar rudmatainu daiļavu Elvīru (abi attēlā), kuru pats dēvēja par savu līgavu.
To, kā viņam veiksies jaunajās attiecībās, rādīs laiks, jo savulaik, stāstot par savu dzīvi, Agurbašs intervijās vienmēr uzsvēris, ka ne ģimenē, ne biznesā demokrātija nav iespējama, un, iespējams, tāpēc pērn izjuka viņa un dziedātājas, TV raidījumu vadītājas un skaistules Andželikas desmit gadus ilgusī laulība. Nesen arī tapa zināms, ka kāda no jauniņajām mīļākajām laidusi pasaulē Agurbaša sesto atvasi.
Arī Latvijas varenie nesmādē 'Jauno vilni'
Protams, Jaunā viļņa laikā Dzintaru koncertzālē varēja sastapt arī pašmāju uzņēmējus un politiķus - tur grozījās Jūlijs Krūmiņš, kurš, kā jau ierasts, saviem viesiem bija sarūpējis galdiņu VIP zonā, tāpat kocertus apmeklēja Kirovs Lipmans ar kundzi, Juris Savickis un citi.
Starp viesiem bija arī politiķis Ainārs Šlesers ar sievu Inesi (abi attēlā), Rīgas mērs Nils Ušakovs, kuru pavadīja viņa padomniece Iveta Strautiņa, bet nakts ballītēs varēja sastapt arī bijušo baņķieri Aleksandru Laventu.