Lai gan sākotnēji tika vēstīts, ka grāmata "Fire and Fury: Inside the Trump White House" iznāks tikai 9. janvārī, tā veikalu plauktos nonākusi četras dienas agrāk. Tās autors ir amerikāņu publicists un žurnālists Maikls Volfs. Viņš ievācis gana daudz informācijas un apvaicājis gana daudz ļaužu, lai uzzinātu kaut ko satraucošu par Trampu, un dažādi ārzemju mediji naski publiskojuši tās fragmentus.
Jāatzīmē, ka Baltā nama preses dienests šonedēļ izplatīja paziņojumu, kurā bija norādīts, ka grāmatā aprakstītais ir pielīdzināms sensāciju kāro tabloīdu fikcijām. Trampa nelabvēļi gan var uzgavilēt – prezidents grāmatā atspoguļots ne tajā patīkamākajā gaismā. Arī "Delfi Izklaide" piedāvā iepazīties ar dažām no grāmatā aprakstītajām situācijām, kas izpelnījušās ārzemju mediju ievērību.
Kā Volfs tika pie kompromitējošas informācijas?
Kā vēsta izdevums "New York Magazine", kas šonedēļ publicējis grāmatas fragmentu, autors Maikls Volfs (attēlā) Trampa administrāciju sācis dokumentēt jau vēlēšanu dienā, kas, kā zināms, bija 2016. gada novembra sākumā. Informāciju viņš turpinājis ievākt līdz pat aizvadītā gada oktobrim.
Šajā laika posmā Volfam bijušas vairākas intervijas ar pašu Trampu, lielāko daļu viņa komandas vadošo darbinieku un daudziem citiem prezidentam pietuvinātiem cilvēkiem, kuri bijuši gatavi runāt.
Kas interesanti, neilgi pēc inaugurācijas pats Tramps ierosinājis, ka Volfam varētu piešķirt daļēji pastāvīgu vietu uz dīvāna Baltā nama Rietumu spārnā. Neviens no administrācijas šādu piekļuvi neapstiprināja, bet arī nenoraidīja, un Volfs ar laiku no lūgta viesa Baltajā namā drīzāk kļuva par pastāvīgu ciemiņu.
Volfam nebija nekādu pienākumu un noteikumu. Tāpat arī viņam nebija jāatskaitās par to, kā viņš aprakstīs to, ko pats ir piedzīvojis un redzējis.
Trampa kampaņas mērķis – nekļūt par prezidentu
Grāmatā teikts, ka Tramps, kandidējot vēlēšanās, cerējis, ka viņš nekad nekļūs par prezidentu. Viņš bijis pārliecināts, ka demokrātu pārstāve Hilarija Klintone piedzīvos triumfu, un pēc vēlēšanām gatavojās atgriezties savā ierastajā dzīves ritmā.
"Ja Tramps piedzīvotu zaudējumu, viņš kļūtu ne tikai neticami slavens, bet arī par greizsirdīgās Hilarijas mocekli. Viņa meita Ivanka un znots Džareds būtu starptautiska mēroga slavenības," "CNBC" citējis Volfa rakstīto.
ASV konstitūcija tik ļoti garlaikojusi Trampu, ka viņš pirms vēlēšanām pat nav centies tajā pārlieku iedziļināties un to apgūt.
"Zaudējums būtu bijusi uzvara," teikts grāmatā. Labu laiku Trampa plāns arī ritēja kā pa diedziņu, un viņš bija pilnīgi pārliecināts, ka amerikāņi nemūžam neievēlēs viņu par prezidentu. Uzvara bija pavērsiens, kuru viņš nebija gaidījis.
Kā vēsta "The Independent", grāmatā netrūkst aprakstu, kas Trampu un viņa administrāciju parāda ļoti neglaimojošā gaismā. Administrācijas darbs atspoguļots ka ļoti haotisks, un godu tai nedara arī fakts, ka to vada prezidents, kurš pats nemaz neticēja, ka spēs uzvarēt vēlēšanās.
Melānija vēlēšanu naktī apraudas, Tramps – bāls kā spoks
Īpaši liels trieciens par Trampa uzvaru vēlēšanās bijis viņa dzīvesbiedrei Melānijai, kura nekad nebija gribējusi kļūt par ASV pirmo lēdiju. Viņa vīra afērā iesaistījusies tikai tāpēc, ka Donalds svēti apsolījis, ka viņš nemūžam neiegūs tik lielu atbalstu, lai uzvarētu vēlēšanās.
Volfs apgalvo, ka Melānija vēlēšanu naktī, uzzinājusi par vīra veiksmi, apraudājusies. "Melānija izplūda asarās – un ne jau no prieka," teikts grāmatā.
Savukārt Baltais nams šonedēļ savā paziņojumā vēstīja, ka "pirmā lēdija vienmēr bija pārliecināta, ka viņš uzvarēs, un bija bezgala priecīga, kad tā arī notika".
Grāmatā gan apgalvots, ka arī pats Tramps esot bijis pārsteigts par rezultātiem, kļuvis bāls un izskatījies pēc spoka, bet viņa komanda bijusi manāmā šokā. Neviens pirmajā brīdī nav spējis sagremot faktu, viņam nudien izdevies uzvarēt vēlēšanās.
Kad pienākusi inaugurācijas diena, Tramps knapi spējis valdīt dusmas. "Tramps neizbaudīja pats savu inaugurāciju. Viņš bija dusmīgs, ka pirmā līmeņa zvaigznes ignorē šo pasākumu, viņš bija neapmierināts ar naktsmītnēm prezidenta viesu namā un acīmredzami bija sastrīdējies ar sievu, kura, šķiet, knapi valdīja asaras.
Izmētāti krekli un bailes no noindēšanas: prezidenta dīvainības
Pārcelšanās uz Balto namu Trampam galīgi nav bijusi pa prātam, un viņš to darījis ļoti nelabprāt. Turklāt viņš ar sievu guļ atsevišķās guļamistabās, jo vēlas vairāk privātuma.
"Tramps vēlējās pats savu guļamistabu – šī ir pirmā reize kopš laika, kad Baltajā namā dzīvoja Kenediji, kad prezidents un sieva uzturas atsevišķās guļamistabās.
Pirmajā dienā Baltajā namā viņš guļamistabā pieprasīja ievietot jau vienam tur esošajam TV divus papildus TV ekrānus un durvju slēdzeni, izpelnoties slepenā dienesta pretestību, jo viņi pieprasīja brīvu pieeju istabai," "CNBC" citē Volfa rakstīto.
Trampam piemītot arī šādas tādas dīvainības. Tā, piemēram, viņa guļamistabas uzkopējai ir aizliegts pacelt drēbes, kas mētājas uz grīdas, jo Tramps reiz teicis, ka "ja mans krekls ir uz grīdas, tas ir tāpēc, ka es to tā vēlos".
"Viņš ieviesis vairākus jaunus noteikumus. Neviens nekam nedrīkst pieskarties, jo īpaši viņa zobu birstei. Viņam jau ilgu laiku ir bailes tikt saindētam, kas arī ir viens no iemesliem, kāpēc viņam savulaik tik ļoti patika ēst "Makdonaldā" – jo tur neviens nezināja, ka viņš ieradīsies un pārtikas sagatavošana bija droša.
Tāpat arī viņš pats informē apkalpojošo personālu, kad pienācis laiks mainīt gultasveļu, un viņš pats arī noņem palagus," vēstījis Volfs.
Ivanku Trampu par nākamo prezidenti!
Trampa znots, Ivankas vīrs Džareds Kušners, pēc vēlēšanām kļuva par prezidenta padomnieku. Volfs savā grāmatā vēstījis, ka Kušners pirms tam ar sievu esot noslēdzis vienošanos, kurš pirmais tiks pie iespējas ieņemt augstu amatu.
"Viņi viens ar otru noslēdza vienošanos – ja kaut kad nākotnē parādīsies iespēja, viņa būs tā, kas kandidēs prezidenta vēlēšanās.