Godalgotā un kritiķu slavētā seriāla "Troņu spēle" ("Game of Thrones") astotās, kas arī būs noslēdzošā, sezonas pirmizrāde gaidāma jau pavisam drīz – skatītāji Latvijā pirmo sēriju varēs noskatīties pirmdien, 15. aprīlī, kanālā "Fox".
Tiesa, šī fantāzijas sāga nav vienīgais aizraujošais stāsts, kura fiziski un emocionāli asiņaino cīņu lielā balva ir tronis. Šāda sižetiskā līnija atrodama arī vairākos citos seriālos, un piedāvājam iepazīties ar astoņiem aizraujošiem skatāmgabaliem, kuru galvenie varoņi cīnās par varu, ietekmi un troni.
'Pēdējā karaliste' ('The Last Kingdom'), 2015. – tagad
'Vikingi' ('Vikings'), 2013. – tagad
Ļoti reālistiskā seriāla "Vikingi" sižets balstās norvēģu sāgās par Ragnāru Lodbroku (Treviss Fimels). Zemnieks, kas kļūs par Dānijas karali, pirms tam regulāri ar saviem sirojumiem terorizējot Angliju un Franciju.
Ragnāra ceļā uz varu piedalās arī iepriekš padzītais brālis Rollo (Klaivs Stendens), pirmā sieva Lagerta (Ketrīna Vinnika) un kuģu būvētājs Flokijs(Gustafs Skārsgords).
Ar "Troņu spēli" šo kanādiešu un īru veidoto seriālu vieno viduslaiku gars. Zobenu cīņas, asiņu paltis un klanu intrigas – tas viss notiek arī Skandināvijā. Ne velti, jo Ragnāram ir ambīcijas un karsta vēlme paplašināt pārvaldītās teritorijas.
Ja ieskatīsieties, tad atradīsiet arī zināmas līdzības varoņu vārdos. Piemēram, Flokijs. Šādi atklājas tas, cik lielā mērā "Troņu spēles" tēli balstās vairākus tūkstošu gadu senos mītos un tradīcijās.Patlaban ir skatāmas piecas seriāla sezonas, sestā sezona, kas tiek filmēta, būs noslēdzošā.
'Kāršu nams' ('House of Cards'), 2013. – 2018.
Teju katrā "Troņu spēles" sezonā ir redzamas ainas, kurās neskaitāmi varoņi pulcējas ap blāvi izgaismotu galdu un kartē zīmē nākamās uzvaras. Tā Petīrs Beilišs (Eidans Gillens) ar viegli sarauktām uzacīm reiz plānoja savu augšupeju, kas gan ne ar ko labu nebeidzās. Bet seriālu pasaulē, šķiet, ir tikai viena persona, kas spēj vēl vairāk manipulēt nekā Beilišs, un tas ir Frenks Andervuds (Kevins Speisijs), seriāla "Kāršu nams" centrālais tēls.
Šķiet, televīzijā nav drūmāka ASV politiskās sistēmas atveidojuma kā seriāls "Kāršu nams". Ja jums patīk politiskas intrigas, sarežģījumi un samezglojumi, tad sekošana dažāda kalibra un ietekmes politiķiem Vašingtonā būs īstā.
Andervuds ir satriekts, kad jaunievēlētais ASV prezidents viņam nepiedāvā valsts sekretāra amatu, kaut gan bija to solījis. Tādēļ viņš sāk patiesi nežēlīgu atriebības kampaņu, kas galu galā viņu aizved līdz Baltā nama saimnieka krēslam.
Jā, ja Beilišs un Serseja Lannistera (Lēna Hīdeja) ideāli iederētos "Kāršu nama" notikumos, tad Frenks Andervuds, visticamāk, jau pirmās "Troņu spēles" sezonas beigās iesēstos Dzelzs tronī un nebūtu dabūjams prom. Bet Frenka sieva Klēra Andervuda (Robina Raita) manipulēšanas duelī, visticamāk, pārliecinoši uzvarētu Serseju.
Tiesa, reālā dzīve ir krietni papostījusi "Kāršu nama" reputāciju, tādēļ pēdējā, sestā sezona, ir bez Kevina Speisija, kura vārds ierauts seksa skandālā.
'Svešzemniece' ('Outlander'), 2014. – tagad
Seriāla galvenā varone Klēra Rendela (Katriona Balfe), Otrā pasaules kara laiku medmāsa kopā ar vīru Frenku Rendelu (Tobiass Menzijs) izbauda otro medusmēnesi, taču, nejauši pieskaroties kādām klintīm, nonāk XVIII gadsimta Skotijas Hailendā. Tolaik tādas neatkarīgas sievietes kā Klēru uzskatīja par raganām.
Līdzīgi kā Ārija (Meisija Viljamsa) un Sansa (Sofija Tērnere) Stārkas, Klēra apstrīd priekšstatus par to, ko īsti sievietēm pienākas darīt. Ja jums patīk Ārija un Sansa, jums patiks arī Klēra. Turklāt Menzijs seriāla "Troņu spēle" trešajā sezonā atveido Edmūru Tulliju.
Seriāla producents ir Ronalds D. Mūrs, kas ir strādājis arī pie "Star Trek" un "Battlestar Galactica" tapšanas. "Svešzemnieces" sižets veidots pēc Diānas Gabaldonas grāmatu sērijas. Patlaban ir laistas klajā četras sezonas, pēdējā – gadu mijā, taču ir zināms, ka būs vēl divas sezonas.
'Tjūdori' ('The Tudors'), 2007. – 2010.
Līdzīgi kā "Troņu spēle", arī "Tjūdori" stāsta par brutālu varas sagrābšanu kādās teritorijās. Proti, vēsturiskais britu, kanādiešu un īru kopdarbs pievēršas karaļa Henrija VIII (Džonatans Rīss Meijers) valdīšanai un attiecībām ar visām sešām sievām.
Jāsaka, ka "Tjūdori" ir izdomāts stāsts par vēsturiskiem notikumiem, tādēļ, iespējams, nav pilnīgi vēsturiski precīzs. Taču būtiskākais ir nopietna, rupja drāma. Seriālam pavisam ir četras sezonas.
Interesanti, ka aktrise Natālija Dromere seriālā "Troņu spēle" atveidoja Mārdžeriju Tīrellu, bet seriālā "Tjūdori" – politiski izsalkušu karalieni Annu Boleinu, kas ir precējusies ar haotisku, potenciāli bīstamu karali.
Mārdžerijai tuvums Dzelzs tronim (laulība ar karali Tommenu) beidzās traģiski. Ja pārzināt vēsturi, tad atcerēsieties, ka šis apgalvojums ir patiess arī attiecībā uz Annu Boleinu.
'Kronis' ('The Crown'), 2016. – tagad
Salīdzinot ar "Troņu spēli", "Kronī" ir daudz mazāk galveno varoņu. Tas stāstu padara intīmāku, kaut arī ir seriāls aptver ļoti garu laika posmu. Abus seriālus vieno ideja par milzīgu politisko mehānismu, cilvēkiem, kas tajā darbojas un cenšas līdzsvarot darbu un personisko dzīvi.
Interesanti, ka seriālā "Kronis" vienu no galvenajām lomām, princi Filipu pusmūžā, atveido Tobiass Menzijs, kas filmējies arī "Svešzemniecē". Seriālam pavisam plānotas sešas sezonas, patlaban laistas klajā divas, trešās sezonas pirmizrāde plānota 2019. gadā.
'Roma' ('Rome'), 2005. – 2007.
Arī "Roma" ir aizraujošs stāsts par politiku, intrigām un vardarbību, to pat mēdz dēvēt par "Troņu spēli" laikā, kad "Troņu spēle" vēl nebija kļuvusi par globālu fenomenu un fanu pielūgsmes avotu.
Vēsturiskais stāsts par Romas pārtapšanu no republikas par autoritāru impēriju tiek atainots gan no Cēzara (Kiarans Hainds), gan viņa ģimenes locekļu, gan pēcteča Oktāvija Augusta (Saimons Vudss), gan vienkāršu cilvēku skatu punkta. Visas topošās impērijas neglītās lietas ir kā uz delnas.
Galvenā sižeta līnija saistās ar diviem karavīriem – Lūciju Vorenu (Kevins Makkids) un Tītu Pullo (Rejs Stīvensons). Viņi tiekas ar šīs pasaules varenajiem un piedzīvo notikumus, kuri vēlāk kļūst ļoti nozīmīgi.
'Troņu spēle' ('Game of Throne'), 2011. – 2019.
Kā zināms, par vienu no seriāla pievilcīgākajiem momentiem tiek uzskatīts fakts, ka pasargāts nav neviens no galvenajiem tēliem. Ikviens no tiem var mirt jebkurā brīdī. Iespējams, pēdējās sešas sērijas ir lielisks iemesls, lai vēlreiz noskatītos visas seriāla sezonas.
Seriāls "Troņu spēle" šo gadu laikā izvirzīts 132 "Emmy" nominācijām un ieguvis 47 balvas, tostarp par labāko dramatisko seriālu 2015., 2016. un 2018. gadā.