MISC 2.0 - 22069
Foto: Publicitātes foto
"Latvijas Mediju ētikas padome" (LMĒP) savā kārtējā sēdē izskatījusi vairākas sūdzības un iesniegumus, kas saistīti ar publiskoto materiālu ētisko pusi, tostarp tā izvērtējusi iesniegumu par "360TV" šova "Ģimene burkā" sižetu, kurā galvenie varoņi pamet savu suni Mailo piesietu pie ķēdes svešā vietā.

"Ētikas padomes ieskatā, šajā situācijā var runāt par divām problēmām – šova "varoņu" cietsirdību un medija lomu un atbildību, kas var būt gan audzinoša un vērtīga, gan bezatbildīga. Ētikas padome šajā situācijā vairāk vērsa uzmanību tieši uz medija lomu.

Lai arī pēc sižeta pārraidīšanas, izceļoties sašutumam sabiedrībā, medijs rīkojās un parūpējās, lai suns nonāktu labākos apstākļos, kā arī tika pārtrauktas attiecības ar šova "varoņiem", Ētikas padomes vērtējumā medijs šo situāciju nebija apzinājies un risinājis laikus, lai gan bija iespējas to darīt. Lai izvairītos no šādām situācijām, Ētikas padome rekomendē medijiem stiprināt redaktoru lomu un īstenot ciešāku ārpakalpojumā veidota satura pārraudzību. Tas palīdz novērst gan nepieņemamu situāciju rašanos filmēšanas laikā, gan dod iespēju vērst par labu nevēlamus notikumus pirms to pārraidīšanas ēterā.

Vienlaikus Ētikas padome atzīst, ka par dažādiem problēmjautājumiem un pretrunīgām situācijām ar sabiedrību ir jārunā, tai skaitā, caur šāda satura šoviem, rosinot katram indivīdam izvērtēt savas morālās vērtības. Tomēr pat situācijās, kad plānoti vai neplānoti ir tapis satraucošs vai šokējošs šova saturs, pastāv iespējas pilnīgāk informēt auditoriju par aizkadrā notikušo un notikuma tālāko attīstību, piemēram, norādot, ka redzamais bijis inscenējums, ka neviens nav cietis, par to, kāds ir personāžu tālākais liktenis vai notikumu attīstība," teikts LMĒP paziņojumā.

"Delfi" jau vēstīja, ka jelgavniece Agrita Bindre un viņas ģimene šovā vairs nefilmējas, taču šādu lēmumu šova veidotāji pieņēma tikai pēc tam, kad sabiedrībā izcēlās sašutums.

Biedrība "Latvijas Mediju ētikas padome" dibināta 2018. gadā, apvienojoties mediju nozares asociācijām un uzņēmumiem. Šobrīd biedrībā ir 44 biedri un trīs asociētie biedri, kā arī biedrības Ētikas kodeksam pievienojušies trīspadsmit uzņēmumi un organizācijas, nekļūstot par Biedrības biedriem. Biedrības biedri pārstāv visu formu un veidu medijus, mediju asociācijas un organizācijas, kas darbojas mediju jomas pētniecībā.

Biedrības Ētikas kodeksa ievērošanu pārrauga LMĒP Ētikas padome, kurā darbojas tās priekšsēdētāja Daiga Sproģe un vietnieks Aivars Pastalnieks, padomes locekļi Skaidrīte Lasmane, Guntars Līcis, Baiba Liepiņa, Anda Rožukalne, Andrejs Mēters, Ingemārs Vekteris, Aleksandrs Mirlins. Biedrības darbu vada biedrības valde, kuru pārstāv biedrības valdes locekle Ilona Skuja.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!