bērns, autobuss
Foto: Shutterstock

Tiesībsarga aptaujā par mācību sākuma laiku skolās, bērna nokļūšanu līdz skolai un skolēna miega režīmu mācību laikā saņemtas jau teju 2900 atbildes. Ikviens vēl šonedēļ var pagūt paust savu viedokli un pieredzi, aizpildot aptauju. Īpaši tiek gaidītas atbildes no vecākiem, kuru atvases mācās novadu skolās.

Ieskats aptaujas rezultātos

Gandrīz 30 procenti jeb 846 atbildes ir sniegtas par Rīgas skolām, 212 par Jelgavas skolām, 134 par Ogres novada skolām, 129 par Siguldas novada un tikpat par Valmieras novada skolām, taču kopumā respondentu atbildes bijušas par teju visiem Latvijas novadiem un dažādām tajos esošajām skolām. Lai arī 37 procenti respondentu apgalvo, ka izvēlējušies dzīvesvietai tuvāko skolu, un 33 procenti izvēlējušies skolu pēc īpašiem vecāku vai bērnu izvēlētiem kritērijiem, 17 procenti norāda, ka skola izvēlēta, jo ir ērta nokļūšanai – bērns nokļūst pats vai vecāki var aizvest pa ceļam uz darbu. Interesanti, ka aptuveni trīs procenti respondentu norāda, ka bērns mācās pašvaldības piedāvātā skolā, kaut arī tā nav bērna dzīvesvietai tuvākā. Ir arī tādas atbildes, kur skola ir vienīgā pilsētā vai tuvējā apkaimē.

Aptuveni 20 procenti bērnu mostas laikā no pulksten sešiem līdz pulksten 6.29, 34 procenti mostas laikā no pulksten 6.30 līdz pulksten 6.59 un tik pat arī laikā no pulksten septiņiem līdz 7.29, taču ir tādi bērni, kuri dienu sāk jau ap pulksten 5.30. Tajā pašā laikā 46 procenti respondentu norāda, ka mācības sākas laikā no pulksten astoņiem līdz pulksten 8.29, un 46 procenti norāda, ka bērni sāk mācības laikā no pulksten 8.30 līdz 8.59. Vienlaikus, 11 procentos atbilžu norādīts, ka agrākā mācību stunda sākas laikā no pulksten 7.30 līdz plkst.7.59.

Runājot par skolēnu autobusu kursēšanas laikiem, lielais vairums norāda, ka skolas sākums ir saskaņots ar autobusu grafiku, tomēr 66 respondenti norāda, ka bērns skolā ir pārāk agri. Vispārīgi vērtējot bērnu miega stundu daudzumu, aptuveni 70% respondentu norāda, ka tās ir apmierinošas vai drīzāk apmierinošas, taču teju 27 procenti norāda, ka bērns guļ pārāk maz. Vienlaikus – 76 procenti respondentu ir apmierināti ar mācību stundu sākuma laiku, bet 21 procents ir drīzāk neapmierināti vai neapmierināti.

Vēl līdz 30. jūnijam tiesībsargs gaidīs vecāku viedokli un pieredzi par skolas agrajiem rītiem šajā vietnē.

Par aptauju

Lai gan mācību gads lielai daļai skolēnu tikko noslēdzies, vietā ir teiciens – "ragavas jākaļ vasarā". Tiesībsargs aicina skolēnu vecākus līdz 30. jūnijam piedalīties aptaujā par mācību sākuma laiku skolās, bērna nokļūšanu līdz skolai un skolēna miega režīmu mācību laikā.

Aptaujā vēlamies noskaidrot arī to, kā skolēni no rītiem nokļūst skolā – dodas uz skolu kājām, vecāki aizved ar auto vai brauc ar sabiedrisko transportu vai skolas autobusu. Šī aptauja nav par pirmsskolas izglītību – bērnudārzu.

Svarīgi! Ja Jums ir vairāki bērni, kuri apmeklē dažādas skolas vai mācās dažādās klasēs, lūdzam aptauju aizpildīt par katru bērnu atsevišķi.

Aptaujas aizpildīšana aizņems līdz 10 minūtēm laika. Apliecinām, ka aptaujā iegūtās atbildes ir anonīmas un tiks izmantotas Tiesībsarga biroja vajadzībām.

Šobrīd tiesībsargs veic izpēti par izglītības iestāžu mācību darba laika organizēšanu. Iedzīvotāju pieredze un viedoklis būs ļoti vērtīgi un noderīgi. Tiesībsargs jau šobrīd ir aicinājis pašvaldības bērnu interesēs pilnveidot skolēnu pārvadājumu pakalpojumus, uzsverot, ka īpaši nepieļaujama ir dzīvošana internātos kā alternatīvs risinājums.

Jau 2017. gadā tiesībsargs veica izpēti par to, kā agrs mācību sākums ietekmē bērnu un jauniešu veselību, un aicināja Veselības ministriju un Izglītības un zinātnes ministriju vērtēt iespējas noteikt pamatskolu un vidusskolu audzēkņiem vienotu mācību stundu sākuma pieļaujamo agrāko laiku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!