Foto: Shutterstock

Amerikāniete Helēna Sula dalās pārdomās – viņa ir pārsteigta par eiropiešu ūdens dzeršanas paradumiem – tie esot pavisam citādi nekā ASV.

Sula ir no Teksas un, apciemojot Vāciju, restorānā pajautājusi glāzi ūdens. Viesmīlis bijis neizpratnē, kāpēc lai viņa gribētu pasūtīt "pliku" ūdeni. Amerikāniete palūkojusies visapkārt un sapratusi, ka pārējie dzer vai nu vīnu, vai alu. Kad viesmīlis atnāca ar palūgto dzērienu, tas nebija krāna ūdens lielā glāzē ar ledu, kas turklāt ir bezmaksas, kā sieviete ir pieradusi.

Tā vietā viņai pasniedza vienu stikla pudelīti ar gāzētu ūdeni. Un cena – divi eiro. "Nespēju tam noticēt," viņa sūkstas CNN Travel. "ASV tu apsēdies pie galdiņa, un viesmīlis iedod milzīgu glāzi ūdens ar ledu – tas pat nav jautājums. Un nav svarīgi, vai restorāns ir glauns vai pavisam vienkāršs – tāpat saņemsi bezmaksas ūdens glāzi."

Sieviete ir novērojusi vēl kaut ko, pēc laika atkal apmeklējot Vāciju, – kad viņa ar vīru dodas pastaigā pa pilsētu, viņi līdzi paņem lielās ūdens pudeles, lai "varētu dzert ūdeni visu laiku", bet viņu eiropiešu draugi dažreiz ūdeni pat nepaņem. Arī tam viņa nav spējusi noticēt. "Nodomāju, varbūt eiropieši vienkārši nav tik dehidrēti, cik mēs." Sieviete arī atzīst, ka tas ir tikai viņas novērojums un viedoklis. Viņa saprot, ka arī Eiropā, protams, ir dažādas kultūras ar dažādiem paradumiem.

@br3nnak3ough

♬ Yeahhhh slurpyyyy - AAA

Stavrs Kavores, Uztura profesors Arizonas štata universitātē, kurš ir grieķu emigrants un dzīvo ASV jau 20 gadus, stāsta, ka šāda vispārināšana starp ASV un Eiropu nav vēlama. Ir vilinoši to darīt, bet parasti šādi salīdzinājumi, kas mūsdienās bieži parādās sociālajos tīklos, neatbilst realitātei.

Eksperts arī norāda, ka ASV tūristi, kas apmeklē Eiropu un pēcāk dalās par iespaidiem, teiksim, "TikTok", nereprezentē lielāko daļu amerikāņu. "Tas nav vidusmēra amerikānis," saka Kavores. "Amerikāņi, ko redzat ierodamies Eiropā, pārsvarā ir cilvēki, kas ir izglītotāki, turīgāki un ar augstāku sociālekonomisko stāvokli..."

Tas ir būtiski, jo dati liecina, ka amerikāņi ar zemāku sociālekonomisko stāvokli patiesībā ūdeni dzer mazāk. Kulturālas atšķirības, protams, ir. "Ja Vācijā palūdz ūdeni, dabūsi gāzētu ūdeni. Tāda ir norma." Tāpat viņš norāda, ka Eiropā, salīdzinot ar ASV, ir pieņemts restorānā par "pliku" ūdeni arī samaksāt.

Profesors teic, ka amerikāņi, kurus satrauc papildu izmaksas, varētu to uzskatīt par "līdzvērtīgu amerikāņu dzeramnaudai, kas no kopējās summas ir no 17 līdz 25 procenti. Dzeramnaudas kultūra Eiropā ir diezgan atšķirīga – parasti ar daudz mazākiem procentiem.

Atbildot uz sievietes minējumu, ka varbūt amerikāņi ir dehidrētāki, Kavores pastāsta, ka vadlīnijas tiešām atšķiras. "ASV pēc vadlīnijām dienā ieteicams dzert 2,7 litrus ūdens sievietēm un 3,7 vīriešiem. Eiropā līdzvērtīgi skaitļi ir 2,0 un 2,5. Bet tas ir tikai ieteicamais daudzums, tas nenozīmē, ka cilvēki tiešām tik arī izdzer."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!