olimpiāde, prezervatīvi
Foto: Shutterstock

Gatavojoties Olimpiskajam spēlēm, Parīzei ir vēstījums: ne vienmēr izpildījums ir prioritāte. Kad runa ir par seksu, pirmajā vietā ir bauda.

Līdz ar sportistu uzņemšanu olimpiskajā ciematā Parīzē, 2024. gada olimpisko spēļu organizatori gatavojas uzsākt seksuālās veselības kampaņu, kuras uzsvars šoreiz būs ne tikai drošs sekss, bet arī čempionu bauda un piekrišana jeb atļaujas sniegšana, vēsta CNN.

Šī kampaņa tiek veikta balstoties uz pētījuma datiem, un tās vēstījums, lai arī reti tiek celts pasaules starmešu gaismās, īpaši tik ietekmīgā veidā kā olimpiskās spēles, ir svarīgs.

Baudas prioritizēšanas mērķis kampaņā ir pārrakstīt baiļu un kauna naratīvus, kuri padara seksu par tabu. Seksuālās veselības organizācijas popularizēs seksa-pozitīvas (ideja, ka cilvēkam vajag vidi, kurā bez nosodījuma un kauna var izprast, izpētīt un izzināt savu seksualitāti un dzimumu) idejas, lai raisītu lielāku ietekmi uz seksuālajām tiesībām un labklājību.

Pasaules Veselības organizācijas un "The Pleasure Project" veiktajā pārskatā konstatēts, ka baudu iekļaujoša seksuālā izglītība ir efektīvāka seksuālās veselības stratēģija nekā atturēšanās programmas un riskus skaidrojoši paziņojumi. Secinājumi arī liecina, ka tā palielina prezervatīvu lietošanu, uzlabo zināšanas un pašvērtējumu.

Lēmums fokusēties uz šo vēstījumu olimpiskajās spēlēs ir īpaši nozīmīgs laikā, kad seksuālā izglītošana ir apdraudēta vairākās valstīs, piemēram, Amerikā.

Parīzes fokusēšanās uz baudu un piekrišanu (atļaujas sniegšanu) ir daļa no olimpisko spēļu ilgstošas vēstures, kad tiek popularizēts drošs sekss un izsniegti prezervatīvi. Pirmo reizi tas tika darīts 1988. gada olimpiskajās spēlēs Seulā, kad dalībniekiem tika izsniegti prezervatīvi, lai veicinātu informētību par HIV un AIDS.

Šogad plānots, ka olimpiskajā ciematā būs pieejami vairāk nekā 200 000 vīriešu prezervatīvi un 20 000 sieviešu, kā arī 10 000 koferdamu, (lateksa vai līdzīga materiāla kvadrāts, kas tiek izmantots, lai aizsegtu sievietes dzimumorgānus, kad viņai tiek sniegts orālais sekss) kā arī būs pieejami vairāki seksuālās veselības testēšanas centri.

Ena Filpota (Anne Philpott), "The Pleasure Project" dibinātāja, stāsta, ka līdz šim nav paveikts labs darbs droša seksa popularizēšanā un prezervatīvu popularizēšana "tikai tādēļ, lai izvairītos no sekām, nav efektīva." Drīzāk esot jāfokusējas uz to, kādēļ cilvēki vispār nodarbojas ar seksu.

Kenijā uzskata, ka seksuālā izglītība būtu jāvirza ārpus klases, piemēram, zēniem mācot par piekrišanu (atļaujas sniegšanu) un kontracepciju, kā rīku, izmantojot futbolu, jo futbola laukumā zēni pavada ļoti daudz laika. Tādā veidā tiek nodrošināta droša vide, kur puiši var piekļūt prezervatīviem un HIV testēšanas komplektiem, kā arī runāt par problēmām, kuras parasti patur pie sevis.

Ironiski gan ir tas, ka olimpisko spēļu sportistiem būs jāguļ uz ilgtspējīgām, kartona, anti-seksa gultām, kuras minimizēs mīlas prieku iespējas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!