2023. gadā Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) Uzraudzības departaments izskatīja 620 iesniegumus (sūdzības) par izglītības jomu reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu. Salīdzinot ar 2022. gadu, iesniegumu (sūdzību) skaits nav būtiski mainījies (2022. gadā – 650).
Visbiežāk iesniegumus (sūdzības) iesniedz izglītojamo vecāki un visbiežāk tajos minēti ar vispārējās izglītības iestāžu darbību saistīti jautājumi, lielākā daļa ir saistīta tieši ar pedagogu darbu, liecina IKVD jūlijā publicētais 2023. gada darbības pārskats.
Iesniegumos skarti 787 problēmjautājumi (viens iesniegums var saturēt vairākus problēmjautājumus), 140 gadījumos iesniegumā par attiecīgo problēmjautājumu sniegtā informācija apstiprinājās, 143 gadījumos – neapstiprinājās, 103 gadījumos iesniegums pārsūtīts citām kompetentajām institūcijām, 390 gadījumos iesniedzējam sniegts skaidrojums, 11 gadījumos pieprasīta papildinformācija.
Visbiežāk iesniegumos (sūdzībās) minētie jautājumi saistīti ar:
pedagogu izglītības un profesionālās kvalifikācijas atbilstību normatīvajos aktos noteiktajām prasībām;
izglītojamo mācību sasniegumu vērtēšanu;
drošības noteikumu ievērošanu izglītības iestādē un tās teritorijā;
izglītības iestādes un vecāku savstarpējās komunikācijas problēmām;
izglītojamo uzvedības noteikumu pārkāpumiem un to rezultātā radītajām konfliktsituācijām ar citiem izglītojamajiem un pedagogiem.
2023. gadā IKVD Uzraudzības departaments veicis 245 pārbaudes un pieņēmis lēmumu vienā administratīvā pārkāpuma procesā.
Papildus iesniegumu izskatīšanai kvalitātes dienesta Uzraudzības departamenta darbinieki un citi speciālisti snieguši vairāk nekā 1000 gan telefoniskas, gan attālinātas konsultācijas par izglītības jomu regulējošo normatīvo aktu piemērošanu izglītības iestādēs, pašvaldībās un izglītības procesa tiesiskumu, tostarp par izglītojamo mācību snieguma vērtēšanu, izglītojamo uzņemšanu, pārcelšanu un atskaitīšanu, iekļaujošo izglītību, pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju.