Vīra bērni nav sievas mantinieki. Liene bažīga par mājas mantošanas lietām
Foto: Shutterstock

Ārlaulības bērni manto no saviem vecākiem! Kāda sieviete uztraucas, vai uz viņas vārdā esošo māju kā mantinieki nevarēs pretendēt arī vīra bērni no iepriekšējām attiecībām. Situāciju skaidro speciālisti.

"Labdien! Esot laulībā, ir iegādāts nekustamais īpašums (māja), dokumentos īpašniece tam esmu es. Vīram ir trīs ārlaulības bērni no divām sievietēm. Vecākais bērns bija vīra apgādībā, jo bērna māte nomira, vidējais un jaunākais dzīvoja ar māti, kura uz tiesas lēmuma pamata no bērna tēva saņēma uzturlīdzekļus. Tagad bērni ir pilngadīgi, vīrs uzturlīdzekļus turpina maksāt tikai jaunākajam bērnam, jo viņš turpina mācības. Savu īpašumu gribētu atstāt tikai mūsu kopīgajam bērnam. Kā to pareizi izdarīt? Paldies!" pēc padoma Latvijas Vēstneša" (LV) portāla "E-konsultāciju" sadaļā vaicā Liene.

Atbildi sniedz Latvijas Zvērinātu notāru padome un juriste Nataļja Sergačova: "Latvijas Zvērinātu notāru padome skaidro, ka vīra bērni nav sievas mantinieki. Pēc sievas mantos tikai vīrs un viņas bērns. Mantošanas kārtību pēc vīra nāves var izmainīt tikai viņš pats, sastādot testamentu vai mantošanas līgumu. Starp laulātajiem iespējams taisīt arī savstarpēju testamentu. Vienlaikus vīra bērniem būs tiesības uz neatņemamo daļu no tēva mantojuma, un no mantojuma viņus var atraidīt tikai Civillikuma 428. pantā noteiktajos gadījumos: "Vecāks var atstumt savu bērnu tikai tad, ja tas izdarījis noziedzīgu nodarījumu pret testatora, viņa laulātā vai viņa augšupējā dzīvību, veselību, brīvību vai godu; ierosinājis apzināti nepatiesu apsūdzību pret kādu no minētajām personām par noziedzīgu nodarījumu; atstājis testatoru bezpalīdzības stāvoklī, ja bijis iespējams viņam palīdzēt; dzīvojis izšķērdīgi vai netikumīgi; nav izpildījis viņam ar likumu uzlikto pienākumu uzturēt testatoru vai viņa laulāto; mēģinājis kavēt testatoru taisīt testamentu; mantojuma atstājējam dzīvam esot, bez viņa ziņas un piekrišanas noslēdzis ar kādu personu līgumu par viņa nākamo mantojumu.

Lai saņemtu detalizētu konsultāciju, ieteicams vērsties pie zvērināta notāra."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!