Tieši pirms 17 gadiem – 2007. gada oktobrī noslēdzās darbs pie pašmāju seriāla "Likteņa līdumnieki" filmēšanas. Šo gadu laikā "Nārbuļu mājas", kurās notika filmēšana, kļuvušas gluži kā par neoficiālu muzeju. Tām vairākkārt mainījušies saimnieki un šobrīd ēkas stāv tukšas, tāpēc cilvēki dodas apskatīt vietu, kur uzņemts latviešu kulta seriāls. Taču pēdējos gados arvien biežāk izskan bažas par māju turpmāko likteni, jo tās esot uz sabrukšanas sliekšņa, vēsta TV kanāla 360 raidījums "360 ZIŅneši".
Kad raidījums ieradies "Nārbuļu" sētā, acīm paveras bēdīgs skats – izsisti logi, caurumi jumtā un latvāņi, kas izpletušies pa visu pagalmu. Taču vissliktākajā stāvoklī atrodas saimniecības ēka. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc "Nārbuļi" nav iekļauti novada tūrisma piedāvājumā. Kā stāsta Madonas novada pašvaldības tūrisma darba organizatore Sanita Soma, ēka nav vairs īsti droša.
Arī sociālajos tīklos jau sen atrodama virkne komentāru, kuros pausts sašutums par īpašuma stāvokli un saimnieka nolaidību.
Sarūgtinājumu neslēpj arī seriāla režisore Virdžīnija Lejiņa: ""Nārbuļu" mājas vismaz mūsu laikā bija arhitektūras piemineklis. Līdz ar to, acīmredzot, kā parasti notiek, – ka gaida, kad tā sabruks, jo pretējā gadījumā tā būtu jārestaurē tāda, kāda tā bija. Vai mums ir tiesības pārmest cilvēkam, jo tas ir privātīpašums, ka viņam tas nerūp tā, kā mums?"
Neviens šeit gan prom netiek raidīts. Zāle nopļauta un arī durvis kā vienmēr – vaļā. Cilvēki šeit brauc no visas Latvijas, to var spriest pēc ierakstiem viesu grāmatās, kas šeit atstātas. Ņemot vērā ceļotāju ieinteresētību, pašvaldība būtu gatava sadarbībai, taču saimnieks šādu interesi neesot izrādījis.
Pagasta bibliotēkā stāsta, ka vietējie ļaudis esot lepni, ka seriāls filmēts tieši Liezērē, taču sabiedrības pārmetumus par "Nārbuļu" likteni neizprotot. Virdžīnija Lejiņa stāsta: "Tad, kad tikko beidza filmēt, jā, tad bija tāda doma, bet tā mājas saimniece nomira, un to māju mantoja, un, acīmredzot, tad arī nākotnes domas mainījās. "Nārbuļu" mājas zaudējušas arī iepriekšējo izskatu, jo nojauca šķūni, nojauca klētiņu. Viss tas pagalms, kas bija, – tagad ir vienkārši klajā laukā māja."
Pats "Nārbuļu" saimnieks no sarunas izvairījās un uz vairākkārtējiem zvaniem neatbildēja.
Vēsturiskās sāgas "Likteņa līdumnieki" filmēšanu Latvijas Televīzija (LTV) sāka 2001. gadā. Režisores Virdžīnijas Lejiņas veidotās videofilmas pirmās sērijas pie skatītājiem nonāca 2003. gadā, un kopumā seriāls LTV1 ēterā 56 sēriju garumā bija skatāms piecus gadus – no 2003. līdz 2008. gadam, kļūstot par tobrīd visu laiku skatītāko seriālu Latvijā.
''Likteņa līdumnieki'' ir vienas dzimtas – Nārbuļu ģimenes – vēsture laikposmā no 1885. gada, kad barons izprecina pavesto istabmeitu, pūrā dodot zemi, cauri visiem liktenīgajiem 20. gadsimta notikumiem līdz pat 1995. gadam. "Likteņa līdumnieki" tiek dēvēti par latviešu sāgu: tas ir stāsts par stipriem cilvēkiem – pretrunīgiem, spītīgiem, kaislīgiem, tikpat neaprēķināmiem kā zeme, kas tos radījusi, ar gaišām, pašapziņas pilnām sejām, kādas ir mūsu senčiem vecos fotogrāfiju albumos.
Tetraloģijas scenārija autore ir Māra Svīre (daudzu latviešu filmu scenārija autore, t.sk., filmas "Limuzīns Jāņu nakts krāsā" scenārija autore), bet literāro pamatu veido Vladimira Kaijaka romāna četras daļas: "Enijas bize", "Zem Marsa debesīm", "Nārbuļu dēli" un "Mantinieki".
"Likteņa līdumniekos" filmējušies 189 aktieri un vairāki simti masu skatu dalībnieku, videofilmas uzņemšana notikusi gan Madonas rajona Liezērē, gan Daugavpils rajonā, Krimuldā, Līgatnē, Rīgā, Sedā...
Lomās: Ligita Dēvica, Sigita Jevgļevska, Armands Reinfelds, Maija Apine, Ieva Pļavniece, Rihards Rudāks, Jānis Dreiblats, Lolita Cauka, Karīna Tatarinova, Ainārs Ančevskis, Inga Alsiņa, Kaspars Znotiņš, Intars Rešetins, Mārtiņš Egliens, Aisha, Lāsma Kugrēna, Māris Andersons, Mārcis Maņjakovs, Egils Melbārdis, Karīna Lučiņina, Ieva Puķe, Jūlija Ļaha, Lelde Kaupuža-Eglinska un citi.