Vai var pasargāt savas intereses, ja pēkšņi nākotnē nespēšu sakarīgi spriest?
Foto: Midjourney/DELFI

Jautājums: Ko es varu darīt, lai nodrošinātu, ka manas intereses pārstāvēs arī tad, ja manas veselības problēmas saasinās, un es vairs nespēju sakarīgi spriest? Vai nākotnes pilnvarojums ir risinājums šādā situācijā? Kādos gadījumos tādu noformē, un kas jāņem vērā pirms to darīt?

Atbildi sniedz zvērināta notāre Kristīne Malta-Grigule.

Nākotnes pilnvarojums ir risinājums minētajai situācijai. Izdodot nākotnes pilnvarojumu, pati persona, nevis tiesa atrisina jautājumu par to, kurš pārstāvēs personas intereses gadījumos, kad fiziskas saslimšanas vai garīgu traucējumu dēļ ir zaudēta spēja pašam izteikt savu gribu.

Nākotnes pilnvarojums paredz pilnvaras devējam iecelt savu pilnvarnieku un dot tiesības rīkoties pilnvaras devēja vārdā tikai tajā gadījumā, ja viņš vai viņa veselības traucējumu vai arī citu iemeslu, vai apstākļu dēļ nespēj saprast savas darbības nozīmi un nespēj vadīt savu darbību. Tā ir iespēja laicīgi izvēlēties sev uzticamu pārstāvi, kas varēs nodrošināt pilnvaras devēja pārstāvību un aizsargāt viņa intereses.

Nākotnes pilnvarojumu izsniedz arī ar mērķi pasargāt savu ģimeni no tā, ka tā paliks bez iztikas līdzekļiem, vai nodrošināt savam uzņēmumam spēju turpināt darboties. Nākotnes pilnvarojuma līgumu taisa notariālā akta formā, personīgi klāt esot pilnvarotājam un pilnvarniekam.

Nākotnes pilnvarojums sāks darboties tikai tad, kad cilvēkam ir tādi veselības traucējumi, ka viņš/-a pats vairs nevar pieņemt lēmumus, rīkoties, nevar atbildēt, piemēram, atrodas komas stāvoklī. Galvenais nosacījums, lai pilnvarnieks varētu sākt izmantot pilnvaru, ir izsniegts ārstu komisijas atzinums vai tiesas nolēmums, kas apliecina šo faktu. Izvēloties pilnvaroto personu, ir jābūt pārliecinātam, ka konkrētai personai var uzticēties un ka persona rīkosies pilnvaras devēja interesēs.

Ja izvēlētais pilnvarnieks nerīkojas pilnvaras devēja interesēs un kaut kādā veidā rada zaudējumus, pilnvarnieka tiesības pārstāvēt pilnvaras devēju var apturēt tiesa. Tiesā var vērsties pilnvaras devēja radinieki vai prokurors.

Lai saņemtu zvērināta notāra pakalpojumus vai juridisku konsultāciju, aicinām vērsties pie kāda no notāriem, izmantojot Latvijas Zvērinātu notāru padomes interaktīvo karti: https://www.latvijasnotars.lv/notaries_map

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!