Katru gadu septembrī Kambodžas iedzīvotāji pēc ražas novākšanas khmeru kalendāra desmitā mēneša 15. dienā sāk svinēt divas nedēļas ilgus svētkus, lai parādītu godu mirušajiem tuviniekiem. Šogad festivāls notiek no 15. līdz 30. septembrim.
Valstī, kurā Pola Pota asiņainā maoistu režīma laikā tika nogalināta gandrīz trešdaļa iedzīvotāju, šo seno budistu tradīciju ievēro ļoti daudzi.
Svinīgās ceremonijas sākas jau pirms saullēkta, jo pēc senajiem ticējumiem daži gari atgriežas kā ļaunie gari, kas nedrīkst saņemt ziedojumus dienas gaismā.
Simtiem ticīgo pirms ausmas pulcējas templī, lai ziedotu rīsu bumbiņas, nelielus plāceņus un ūdeni, kas tiek iedots mūkiem, kā arī izliets zemē ap templi gariem.
"Kad skaitīju lūgšanas, es mirušo dvēselēm lūdzu atnākt un pieņemt manus ziedojumus un sūtīt man laimi," pastāstīja kāda galvaspilsētas Pnompeņas tempļa apmeklētājs Prengs Peara.
Vēlāk citi tempļu apmeklētāji kā ziedojumus atnes plāceņus, dzērienus un naudu tiem gariem, kas klaiņo dienā.
"Es ziedoju ēdienu tiem, kas gājuši bojā Pola Pota režīma laikā un ceru, ka gari atnāks un to pieņems," piebilda tempļa apmeklētāja Mama Sinata.
Taču par ziedojumiem pateicīgi ir ne tikai gari, bet arī tempļu mūki.
"Lietus sezonas dēļ mūki uzturas pagodā un ēdienu viņiem nes cilvēki. Tai pat laikā viņi ziedo šo ēdienu saviem mirušajiem radiniekiem, ģimenes locekļiem un draugiem," sacīja Veal Sebo pagodas vecākais mūks Bu Muts.
Lai gan gadskārtējos Mirušo svētkos tiek godāti visi aizgājēji, kopš sarkano khmeru režīma krišanas tas cilvēku uztverē ieguvis vēl lielāku nozīmi.
Sarkano khmeru režīms, kas pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados Dienvidaustrumāzijas rīsu laukos centās radīt zemnieku utopiju, nogalināja aptuveni 1,7 miljonus cilvēku.