Veselībai kaitīgi tīrīšanas līdzekļi
Paaudžu paaudzēs mēs esam dzirdējuši to, ka veselīga māja ir tīra māja. Taču ikdienā izmantoto tīrīšanas līdzekļu arsenāla pārbaude, iespējams, var atklāt milzumdaudz kaitīgu ķīmisku vielu, ar ko tu patiesībā piesārņo savu mājokli. Tu domā, ka rūpējies par ģimeni, lietojot antibakteriālus šķīdumus un dezinficējošus aerosolus, bet vai zināji, ka šie produkti satur pesticīdus? Mēbeļu tīrīšanas līdzekļi var saturēt silikonu, butāna gāzi un propānu. Mazi bērni ir jo īpaši pakļauti šīm kaitīgajām vielām, jo atrodas daudz tuvāk grīdām, paklājiem un mēbelēm, turklāt pasaules izzināšanas procesā viņi visu mēdz iebāzt arī mutē.
Iegādājoties sadzīves tīrīšanas līdzekļus, izpēti informāciju uz šo produktu etiķetes un izvēlies vismaz tādus, kuru sastāvdaļas vari izrunāt. Tīrīšanas līdzekļu klāstā pieejams aizvien vairāk veselībai nekaitīgu produktu, un lielākā daļa lielveikalu piedāvā vismaz vienu dabisku šo līdzekļu līniju. Dabiskus tīrīšanas līdzekļus tu vari sagatavot arī pats, par pamata sastāvdaļu izvēloties dzeramo sodu, etiķi vai tējaskoka eļļu. Tie ne tikai tīrīs tikpat labi kā nopirktie veikalā, bet arī smaržos labāk un ietaupīs naudu.
Dabiskus tīrīšanas līdzekļus piedāvā visi ekoveikali; populārākie un iecienītākie ir "Sonett", "Ecover", "Klar", "Ulrich", "Alma Win" u. c. produkti. Lielveikalos atradīsi "Neutral" un "Mini risk". Atrodi arī tu sev piemērotāko produktu. No pieredzes varu teikt, ka gandrīz visu māju varēsi iztīrīt ar kādu universālu tīrīšanas līdzekli un "Norwex" lupatiņām.
Neveselīga gultasveļa
Tu palien zem segas un noliec galvu uz spilvena katru vakaru, bet vai tu zini, ka gaiss tavā guļamistabā var būt sagandēts ar formaldehīdu - vienu no bīstamākajiem gaistošajiem organiskajiem savienojumiem (GOS)? Telpās formaldehīda izgarojumu galvenie avoti ir mēbeles (finieris, skaidu plāksnes), daži putu izolācijas materiāli, stiklašķiedra, tepiķi un to līme, dažas krāsas un grīdas apdares materiāli, kā arī audumi, to skaitā gultas veļa. Ir pierādīts, ka šie izgarojumi var būt iemesls aizsmakumam un astmai, dažādām alerģiskām reakcijām un vēl nopietnākām slimībām.
Nomaini veco gultas veļu - iegādājies dabiskus lina vai organiski audzētas kokvilnas izstrādājumus, atbrīvojies no "neburzīgajiem" un citiem palagiem ar sintētiskiem piemaisījumiem. Pieejami arī matrači ar dabīgu pārklājumu, kas nodrošina barjeru dažādu alergēnu izplatībai. Piemēram, "Dormeo" matrači, kuru pārklājums izgatavots no kokvilnas un nesatur kaitīgas vielas.
Slikta iekštelpu gaisa kvalitāte
Diemžēl Latvija iekštelpu gaisa kvalitātes izpētes jomā ir krietni atpalikusi no attīstītajām pasaules valstīm, jo nozīmīgi pētījumi pie mums nav veikti. Savukārt ASV Vides aizsardzības aģentūra pētījumu rezultātā ir nonākusi pie secinājuma, ka slikta iekštelpu gaisa kvalitāte ir viens no pieciem bīstamākajiem vides veselības riskiem.
Iekštelpās, kur pavadām lielu daļu dzīves, gaisa kvalitāti ietekmē ļoti daudz potenciālo piesārņotāju. Telpās vienlaikus var konstatēt pat vairāk nekā 100 dažādu bīstamu ķīmisku vielu. Cilvēku dzīves telpu vairāk vai mazāk piesārņo lietas, kas nodrošina komfortu, proti, mājokļa iekārtošanā izmantotie celtniecības un apdares materiāli, mēbeles, dažādi sadzīves ķīmijas līdzekļi un tehnika. Lietas, kuras ikdienā lietojam, izdala gaisā visdažādākās ķīmiskās vielas, kā arī var būt dzīves vide dažādām sīkbūtnēm. Ķīmisko vielu emisiju pastiprina paaugstināta temperatūra un gaisa mitrums telpā. Iekštelpu gaisa kvalitāti pazemina neatbilstoši ierīkota vai bojāta ventilācija, kas nenodrošina pietiekamu gaisa apmaiņu telpā. Ventilācijas sistēmās, nepareizi tās ekspluatējot, var savairoties kaitīgie mikroorganismi - baktērijas un pelējuma sēnes. Būtisks iekštelpu gaisa piesārņojuma avots ar cietajām daļiņām ir smēķēšana, kā arī atklātas liesmas avoti un āra gaisa piesārņojums - izplūdes gāzes, kas rodas, sadegot dīzeļdegvielai.
Iespējams, ka nepatīkamas smakas esi mēģinājis novērst ar gaisa atsvaidzinātājiem, taču tie gaisu neattīra. Tieši otrādi, tie to vēl vairāk piesārņo, izdalot noturīgas aromātvielas, un manipulē ar mūsu ožu, tādējādi nomācot citas smakas. Par atsevišķām smaržu veidojošajām vielām zināms, ka tās ir potenciāli vēzi izraisošas, var radīt paaugstinātu jutību, veicināt alerģiju un vielu nepanešanas risku. Līdz ar smaržvielām telpās tiek izdalīti vēl desmitiem sintētisko ķīmisko vielu. Piemēram, aerosoli var saturēt uzliesmojošas, nervu sistēmu graujošas vielas, kā arī sīkas daļiņas, kas var uzkrāties plaušās.
Vienkāršākais veids, kā uzlabot gaisa kvalitāti, ir atvērt logus un ielaist iekšā svaigu gaisu. Diemžēl dažreiz, piemēram, ziemā vai dzīvojot satiksmes noslogotā rajonā, tas nav labākais risinājums. Iespējams, ka tad viens no risinājumiem ir lietot gaisa attīrītājus. Pieejami gan tādi attīrītāji, kas gaisu filtrē, aizturot putekļus, gan tādi, kas gaisu attīra ar ozonu. Diemžēl ne vieni, ne otri nespēj attīrīt iekštelpu gaisu no lielākās daļas to sintētisko ķīmisko vielu, kas tur uzkrājas. ASV Vides aģentūra īpaši brīdina uzmanīties no tiem attīrītājiem, kuri darbojas, izmantojot ozonu. Tādā veidā tiek iznīcinātas visas baktērijas, arī tās, kas mums būtu nepieciešamas, turklāt pastāv risks saslimt ar ādas vēzi.
Svaigu gaisu mājās var panākt arī ar dabiskām metodēm, piemēram, skābas smakas absorbē dzeramā soda. Trauciņā iebērtu sodu var novietot, piemēram, tualetē. Jauku aromātu radīs kaltētu ziedu saišķīši un spilventiņi. Lielveikalos nopērkamie kaltētie ziedi gan pārsvarā ir apstrādāti ar sintētiskajām smaržvielām. Saldenu medus smaržu mājās ienesīs biškopības veikalos nopērkamās vaska plāksnes, kas paredzētas bišu stropiem. Sarullē tās, kā vien vēlies, un noliec plauktā! Jauku svētku aromātu radīs apelsīns, kurā saspraustas krustnagliņas. Puķupodā vari audzēt piparmētras vai baziliku. Tie labi iederēsies virtuvē pietiekami siltā un apgaismotā vietā. Gaisa atsvaidzināšanai un aromatizēšanai vari izmantot arī dabīgās ēteriskās eļļas. Dažus pilienus eļļas iepilina aromātlampiņas speciālajā trauciņā ar ūdeni, kam apakšdaļā ievietota degoša svecīte. Ūdenim un eļļai iztvaikojot, patīkams aromāts izplatīsies pa visu telpu.
Nefiltrēts ūdens
Hlors, parazīti un smagie metāli - ar tiem vari sagandēt veselību, gan dzerot ūdeni no krāna, gan ejot dušā vai vannā. Pētījumi ir pierādījuši, ka hlors un tā blakusprodukti var būt saistīti ar tādām nopietnām saslimšanām kā zarnu trakta un urīnpūšļa vēzis. Lielākā daļa cilvēku nemaz nenojauš, ka, ejot dušā, šīs kaitīgās vielas atstāj iespaidu uz viņu veselību.
Labākais veids, kā nodrošināt tīru ūdeni savā mājoklī, ir ierīkot ūdens filtru visai mājai. Iespējams, lētāk ir ierīkot atsevišķu filtru ūdens krānam vannasistabā un virtuvē. Gan visas mājas sistēmas, gan atsevišķie dušas un krānu ūdens filtri regulāri ir jāmaina.
Elektromagnētiskā radiācija
Elektrība ir mūsdienu dzīves sastāvdaļa, par ko mēs pat vairs nedomājam. Ēdiena gatavošana, mājokļa uzkopšana, televīzijas skatīšanās, faksu nosūtīšana, dokumentu izdrukāšana ir lietas, kas veido mūsu ikdienas ērtības. Bet par kādu cenu? Tā ir daudz augstāka un būtībā stāv pāri naudai. Visdārgākā cena ir mūsu veselība.
Jo vairāk attīstās tehnoloģijas un cilvēks pierod pie komforta, jo būtiskāk pieaug elektromagnētiskais starojums (EMS) mums apkārt. Dažādi raidītāji, radari, mobilie tālruņi, datori, televizori un vēl daudzas citas lietas var radīt neatgriezeniskas veselības problēmas. Arī elektriskā strāva, plūstot pa vadiem mūsu māju un biroju sienās, rada elektromagnētisko lauku. Šie lauki sagrauj tos jutīgos signālus, ar kuriem savā starpā komunicē mūsu smadzenes un nervu sistēma, un ietekmē augstākās nervu sistēmas procesus kopumā.
Zinātniski pētījumi ir pierādījuši, ka, samazinot elektromagnētisko radiāciju guļamistabās, cilvēki guļ labāk un pat ātrāk izveseļojas. Potenciāli elektromagnētiskie lauki ir arī ēku elektroinstalācijas un tādas elektriskās ierīces kā modinātājpulkstenis. Tagad ir iespējams iegādāties speciālas ierīces, lai pārbaudītu un noteiktu, kura elektriskā ierīce ir jāizslēdz, lai samazinātu elektromagnētisko radiāciju.
Vienkāršs veids, kā samazināt elektromagnētisko radiāciju guļamistabā, ir iznest no tās pavisam vai vismaz vakarā, dodoties gulēt, pilnībā atslēgt strāvu televizoram un radio, kā arī izmantot modinātājpulksteni, kas darbojas ar baterijām. Izslēdz visas elektroierīces un strāvas slēdžus guļamistabā katru nakti. •