Sarunā ar "DELFI Māja un dārzs" Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Zooloģijas un dzīvnieku ekoloģijas katedras asociētais profesors Voldemārs Spuņģis atklāj: "Pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados faunistiski tika izpētītas odu sugas un kopš tā laika odi Latvijā vairs nav pētīti."
Eksperts tāpat norāda, ka visi komentāri, ko speciālisti sniedz par odiem, balstās uz novērojumiem, bet objektīvu pētījumu par odu tēmu Latvijā nemaz nav. "Daudzi prasa komentārus par šo tēmu, jo tā interesē ļoti daudzus, tomēr nav nekādas uzskaites un pētījumu," teic Spuņģis un, jautāts, vai LU pētnieki būtu gatavi pētīt, kādas ierīces spēj cīnīties pret Latvijā mītošajām odu sugām, norāda: "Protams, ka pētītu, bet tam jau nav naudas!"
Uz jautājumu, vai pretodu ierīces Latvijā tiek pārbaudītas, lai noskaidrotu, vai tās patiešām iznīcina kādu no Latvijas dzēlējodu sugām, Spuņģis atbild: "Nē, tādi pētījumi Latvijā netiek veikti un zinātnieki balstās uz pasaules pieredzi. Latvijā nopērkamajiem līdzekļiem, protams, ir specifikācijas un tām nu ir jātic, taču to lietderīgumu nevaram ne pierādīt, ne arī apstrīdēt."
Ultraskaņas pretodu ierīces
Piemēram, ultraskaņas pretodu ierīču aprakstos minēts, ka tās atvaira odus ar īpašu ultraskaņas frekvenci. Latvijā tādu ierīču cenas svārstās no pieciem līdz desmit latiem. Tirgotāji norāda, ka šīs ierīces "izraisa odu negribīgu attieksmi pret kontaktu ar cilvēku vai dzīvniekiem", tomēr LU Bioloģijas fakultātes asociētais profesors norāda, ka Latvijā sastopamas 28 odu sugas un uz katru sugu iedarbojas noteikta ultraskaņas frekvence.
"Protams, visu 28 sugu odu mātītes nesūc cilvēku asinis, bet katrai sugai raksturīgs savs spārnu vicināšanas biežums, kas arī veido noteiktu frekvenci. Turklāt frekvences atšķiras vēl arī tādēļ, ka odi nepieļauj starpsugu krustošanos. Līdz ar to - visi odi noteikti nevairīsies no aparāta, kas darbojas ar konkrētu frekvenci," norāda Spuņģis un piebilst, ka nevar apgalvot, ka ultraskaņas pretodu ierīces ir nekam nederīgas, taču, lai tās darbotos, frekvencei būtu jābūt vismaz mainīgai.
"Apgalvot es to nevaru, bet frekvenču diapazons, kurā odi viens otru atpazīst, atšķiras, tādēļ vien - ierīce ar vienu konkrētu frekvenci nevarētu derēt visām Latvijā sastopamajām odu sugām," viņš stāsta.
Pretodu lampas
Līdzīgi esot arī ar pretodu lampām, kuras ar gaismu pievilina insektus un pēc tam tos iznīcina ar strāvas triecienu. Tādu ierīču cena Latvijas veikalos svārstās no 10 līdz aptuveni 30 latiem.
"Citos ar kukaiņiem saistītos pētījumos ir noskaidrots, ka gaisma nemaz nav tik labs signāls, ja runa ir par odiem, jo ļoti maz dzēlējodu reaģē uz gaismu, ja viņus šādā veidā cenšas pievilināt," stāsta Spuņģis. Turklāt pētnieks uzsver, ka gaisma pievilina daudzus citus kukaiņus un šī iemesla dēļ var gadīties nogalināt pat kādu aizsargājamu radību.
Ierīces, kas imitē zīdītāju izelpu
Uz jautājumu, kā cīnīties ar Latvijā sastopamajām dzēlējodu sugām, Spuņģis norāda, ka ir trīs galvenās lietas, kas pievilina visus dzēlējus: siltums, īpaša smarža un kustīgums.
"Visas Latvijā sastopamās dzēlējodu sugas reaģē uz ogļskābo gāzi (CO2), kas ir zīdītāju izelpā," stāsta eksperts un piebilst, ka ierīces, kas darbojas pēc šī principa teorētiski varētu būt iedarbīgākas par citām.
"Tomēr arī to, vai šāda tipa ierīces ir efektīvākas par citām, es nevaru apgalvot, jo Latvijā nav šādu pētījumu," nosaka Spuņģis.
Kamēr zinātnieki nav izpētījuši, kuri tad ir efektīvākie pretodu līdzekļi, kas spēj iznīcināt Latvijas dzēlējodus, cilvēkiem nāksies vai nu pašiem nodoties pētījumiem par to, kurš līdzeklis ir gana iedarbīgs, vai turpināt paciest dzēlienus un asinssūcēju plosīšanos.