Baikals miglaa
Vai spējat iedomāties gandrīz 2 kilometrus dziļu ezeru vai ezeru, kas atrodas zem milzīga ledus vāka? "Delfi ceļojumi" piedāvā jums ieskatīties pasaules dziļāko ezeru dzīlēs.

Baikāls


Sibīrijas reģiona dienvidu daļā esošais Baikāls jeb "Sibīrijas zilā acs" ar tā prātam grūti aptveramo 1642 metru dziļumu, ir pats dziļākais pasaulē. Tas veidojies tektonisko plātņu lūzuma vietā, tādēļ seismiskās aktivitātes šeit nav retums. Tilpuma ziņā, šis ir arī lielākais saldūdens ezers pasaulē. Neticami, bet apmēram 20 % no visas pasaules šķidrā saldūdens krājumiem atrodas Baikāla ezerā. Šis patiešām ir viens no titulu bagātākajiem ezeriem, jo, kā izrādās, tiek uzskatīts, ka Baikāls ir arī pasaulē vecākais ezers – uz zemes tas ir jau 25 miljonus gadu. Turklāt tā ūdens ir viens no skaidrākajiem pasaules ezeru vidū.

Tangaņikas ezers


Tangaņikas (Tanganyika) ezera ūdeņi tiek dalīti starp 4 valstīm: Tanzāniju, Burundi, Kongo Demokrātisko Republiku un Zambiju. Arī šis ezers atrodas tektonisko plātņu lūzuma vietā, tādēļ tā dziļums sasniedz 1470 metrus. Pasaules ezeru vidū šis ir izteikts sudraba medaļas ieguvējs – otrais lielākais pasaulē pēc tilpuma, kā arī otrais lielākais Āfrikas ezers. Tangaņikas ezers pieder Āfrikas Lielo ezeru sistēmai un tā ūdeņi ieplūst pasaules dziļākajā upē Kongo.

Kaspijas jūra


Kaspijas jūra ir pasaulē lielākais sālsūdens ezers gan platības, gan tilpuma ziņā. 1025 metrus dziļā Kaspijas jūra apskalo Azerbaidžānas, Irānas, Kazahstānas, Krievijas un Turkmenistānas krastus. Ezera sāļums ir 1,2%, kas ir aptuveni viena trešdaļa no vidējā jūras ūdens sāļuma. Pirms aptuveni 5,5 miljoniem gadu Kaspijas jūra nodalījās no pārējām jūrām un kļuva par sālsūdens ezeru. Kaspijas jūrā iegūst dažādas dabas bagātības – sākot no storu ikriem, līdz pat naftai.

Vostokas ezers

O’Higgins/ San Martín


O'Higgins/ San Martín ir pasaulē piektais dziļākais ezers tiek dalīts starp Čīli un Argentīnu. Čīles ezera daļa tiek saukta par O'Higgins, savukārt Argentīnas daļa – par San Martín. Ezeri ir nosaukti to varoņu vārdā, kas kopā cīnījās par Čīles neatkarības atgūšanu. Šis neregulārās formas ezers ir kalnu ieskauts, un tā dziļums sasniedz 836 metrus. Tas ir izpelnījies dziļākā ezera titulu gan Dienvid, gan Ziemeļamerikas kontinentos. Ezera ūdeņi ir piesātināti ar sīkām iežu daļiņām, tādēļ tiem ir pienaina, gaiši zila nokrāsa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!