7082233
Foto: PantherMedia/Scanpix
Pošos ceļam ar lidmašīnu, un atkal vieni un tie paši jautājumi: izvēlēties lielo čemodānu vai tikai rokas bagāžu, kuras mantas ņemt līdzi, bez kurām varēs iztikt? Vēl ne reizi neesmu izmantojusi visu līdzpaņemto, bet reizēm šā vai tā ir pietrūcis. Šoreiz mēģināšu ceļot viegli, bez smagās bagāžas.

Ekonomija

Rokas bagāža parasti ir iekļauta lidmašīnas biļetes cenā, tātad nevajadzēs pārmaksāt. No lidostas uz viesnīcu jābrauc ar sabiedrisko transportu, tātad nebūs jāmaksā par bagāžas pārvadāšanu.

Drošība

Čemodāni mēdz pazust, aizceļot uz citu pilsētu, tos var apzagt. Piemēram, ASV regulāri izsola lidostās pazudušos čemodānus, kurus vairākus gadus neviens nav meklējis un kuru īpašnieki nav zināmi. Pazudušo mantu skaits ir iespaidīgs – ar daudzām nullēm. Bet rokas bagāža tev būs kā mājiņa gliemezim – vienmēr pie tevis.

Atceros draudzenes likstas, kad Turcijas lidostā tika samainīts viņas čemodāns. No lidmašīnas mūsu grupa tūdaļ pārsēdās autobusā un devās uz Skaisto zirgu zemes Kapadoķijas (vai Kapadokijas) kalniem. Alošanās atklājās tikai vēlu vakarā viesnīcā. Čemodānā gan atradās svešinieces sporta apavi, tikai trīs izmērus par lielu! Veikalu, kur nopirkt sporta kurpes, mums pa ceļam nebija, un mana draudzene bija spiesta vairākas dienas kāpelēt pa klintīm augstpapēžu iešļūcenēs.

Piedzīvojumu netrūkst arī man pašai: reiz, braucot ciemos, biju paņēmusi līdzi tradicionālo latviešu dāvaniņu – Rīgas melno balzamu. Lidostā saņēmu lielo audekla ceļasomu (somas priekšrocība – tā ir vieglāka nekā jebkurš čemodāns!), uz kuras sāniem bija labi redzams liela vīriešu šņorzābaka pēdas nospiedums. Balzama pudele, protams, pušu, kaut biju to novietojusi somas vidū un appakojusi drēbēm. Glāba vienīgi tas, ka nebiju paslinkojusi ietīstīt pudeli vismaz četros polietilēna maisiņos...

Laika ekonomija un mobilitāte

Lidostā nevajadzēs gaidīt, kamēr atvedīs tavas lidmašīnas bagāžu, un grūstīties ar citiem nervozajiem gaidītājiem: atstāj lidmašīnu, uzliec cepuri, un esi brīvs kā putns! Arī atceļā tas pats – lidostā vari ierasties beidzamajā brīdī, jo nebūs jāstāv garā rindā pie mantu nodošanas. Ja gadījumā reiss kavējas, tu nebūsi piesiets savai mantu kaudzei un varēsi brīvi "ķemmēt" lidostas veikalus.

Ietaupīsies laiks (un nervi!) arī čemodāna kārtošanai. Jo mazāk mantu, jo mazāk klapatu.

Vieglas ceļošanas trūkumi

Saka jau, ka mūsdienās ceļotājam vajag tikai pasi (vai labāk ID karti – mazāka, plānāka, izturīgāka: var mazgāt pat veļas mašīnā!), kredītkarti vai naudu (labāk gan karti, jo naudu var nozagt neatgriezeniski!) un zobu birsti. Tomēr ir dažas situācijas, kad ar tiem nepietiek (atceraties manu draudzeni iešļūcenēs kāpelējam pa klintīm!).

Bez naža...

Ceļojumā ļoti noderētu, piemēram, nazis un nagu vīle. Bet rokas bagāžā tos lidmašīnā jau sen vairs neļauj ienest. Pati esmu skumji noraudzījusies, kā lidostas miskastē ielido mans mīļais, sarkanais Šveices nazītis un vislabākā nagu vīle...

Bez fēna vai ar fēnu?

Vēl man globālas pārdomas rada matu fēns un smaržas. Fēns ir pietiekami neērts iepakošanai un aizņem ceļasomā daudz vietas. Un tad vēl tās dusmas, kad esi veltīgi staipījis fēnu sev līdzi!

Parasti Eiropas trīszvaigžņu viesnīcās (piedodiet, esmu no "lētā gala" ceļotājām!) fēns ir, bet gadās arī izņēmumi – tikko biju Tartu un paliku nemazgātiem matiem. Un kurš zinās ko teikt, piemēram, par Ķīnas viesnīcām?!

Manas smaržas!

Arī ar smaržām man ir problēmas: esmu tā pieradusi pie "savām" smaržām, ka, lietojot citas, pati sevi vairs neatpazīstu. Bet parasti tās ir lielā flakonā, visu līdzi nepaņemsi. Atcerieties – rokas bagāžā maksimālā šķidrumu ietilpība nedrīkst pārsniegt 100 mililitrus katrā iesaiņojumā! (Lai nolādēti viszemju teroristi, kuru dēļ nevaru paņemt ceļā līdzi savas mīļākās smaržas!) Diemžēl ne visas smaržas vienlaikus ražo arī nelielos izmēģinājuma flakoniņos. Bet pārliet smaržas no liela flakona mazā vismaz es neprotu...

Kas atliek? Rīkojos pēc principa "iešu izspūrusi". Proti, iztieku pavisam bez smaržām. Ja laimējas, atrodu savas smaržas lidostas veikaliņā vai kādā citā kosmētikas nodaļā un, pūšot uz baltajām "proves" lapiņām, "nejauši" trāpu sev uz rokas vai aiz ausīm...

Kā apčakarēt lidostas ierēdņus

Droši vien katram laika gaitā izstrādātas dažādas metodes, kā paņemt lidmašīnas salonā vairāk lietu un smagākas, nekā tas atļauts. Man ir tikai viena, turklāt visai nevainīga metode – pēc iespējas vairāk vilkt sev mugurā! No apaviem – smagākos kājās, vieglākos somā. Zem mēteļa var uzvilkt biezāko džemperi, pat divus, utt.
Reiz lidmašīnā sēdēju blakus kādai tautietei, kura, lidojot pie Austrālijas radiem, virs savām drēbēm bija uzvilkusi divus (!) latviešu tautastērpa brunčus un apsegusies ar divām tautiskajām sagšām. Tā bija karsta vasaras diena, un man viņas patiesi bija žēl. Bet kurš gan varētu viņai to aizliegt? Turklāt katrā lidmašīnā ir tualete, kurā var pārģērbties.

Arī pati neesmu daudz labāka. Lidojot no Singapūras, biju rūpīgi izpētījusi, ko, neskaitot rokas bagāžas somu, vēl drīkst ņemt līdzi salonā. Tur bija mētelis (uz rokas, neskaitot to, kas mugurā), cepure, lietussargs, grāmata. Rīkojos pēc norādījumiem, tos nepārkāpjot (varētu, bet traki dārgi!). Ticiet man, ļoti neērti, bet darīt var...

Zināšanai: izejot no lidmašīnas, pasažieru rokas bagāžu vairs ne pārsver, ne pārmēra! Arī muitas suņus interesē tikai narkotikas.

* * *

Tādas, dodoties ceļā ar lidmašīnu, ir manas sievišķīgās problēmas (puišiem droši vien ir citas). Iespējams, ka kaut ko esmu piemirsusi vai neesmu pievērsusi kaut kam vajadzīgo uzmanību. Iespējams arī, ka jums ir gluži citas problēmas. Tad padalieties ar mums visiem!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!