Foto: AFP/Scanpix
Šī gada 20. novembrī zemūdens vulkāna izvirduma rezultātā netālu no Japānai piederošā Ogasavaras arhipelāga izveidojās jauna sala, kas līdz šim jau paspējusi kļūt 3,7 reizes lielāka nekā sākumā.

Kā ziņo ārvalstu mediji, sala radās no Klusā okeāna dzīlēs esošā zemūdens vulkāna izsviestās magmas un vulkāniskajiem pelniem.

Sākotnēji tās diametrs bija 200 metri, bet augstums - 20 metri, savukārt dūmu stabs, kas pacēlās no salas, sasniedza 600 metrus virs ūdens virsmas. Taču jau pēc divām dienām tās izmēri bija dubultojušies, un sala turpina augt joprojām.

Arī laukuma konfigurācija šo dienu laikā ir mainījusies: pirmā saliņas forma bija aplis, vēlāk - ovāls, bet tagad tā drīzāk atgādina trapeci.

Kā informē Japānas krasta apsardze, šobrīd vulkāna izvirdumu biežums ir viena reize četrās minūtēs, un nav pamata domāt, ka tuvākajā laikā izvirdumi (un līdz ar to salas palielināšanās) mitēsies.

Vēsture liecina, ka šādā veidā radušās salas ar laiku atkal iegrimst ūdenī, bet, ja tā nenotiks, Japāna automātiski varēs paplašināt savus valsts teritoriālos ūdeņus. Tā noticis, piemēram, ar Nisinosimas salu, kas vulkāna izvirduma rezultātā par Japānas sastāvdaļu kļuva 1974. gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!