pasaules karte mugura
Kas gan ir tur aiz horizonta? Lielākā daļa cilvēku ir sapņojuši apceļot apkārt pasaulei, taču salīdzinoši nelielai daļa tas ir izdevies. Pavisam neliels ir to cilvēku skaits, kuru ceļojumi bijuši tik īpaši, ka iegājuši vēsturē. Turpinājumā resursa “Kulturologia” apkopotie deviņi neparasti ceļojumi apkārt pasaulei. Skaidrs ir viens – šo ceļotāju drosmei un izdomai nav bijis robežu!

Ceļojums ar dīvaino velosipēdu


1884. gadā ceļojumā devās "vidēja auguma cilvēks, ģērbts zilā, panēsātā flaneļa kreklā un zilā kombinezonā .... iededzis brūns kā rieksts..... ar izspūrušām ūsām". Tieši tā Tomasu Stīvensu aprakstīja tā laika žurnālisti. Vīrietis bija iegādājies Penny-farthing velosipēdu, līdzi paķēris minimālu mantu daudzumu, kā arī Smith & Wesson firmas 38.kalibra revolveri, un devies lielā ceļojumā. Stīvenss šķērsoja visu Ziemeļamerikas kontinentu, pieveicot 3700 jūdzes (5900 km), un nokļuva Bostonā. Tieši tur viņam ienākusi galvā doma, ka jādodas apkārt pasaulei.

Uz Liverpūli drosminieks devās ar kuģi, tad šķērsoja Angliju, ar prāmi pārcēlās uz Franciju, šķērsoja Vāciju, Austriju, Ungāriju, Slovēniju, Serbiju, Bulgāriju, Rumāniju un Turciju. Tālāk vīrs minās pāri Armēnijai, Irākai un Irānai, kur viņš pārlaida ziemu kā šaha viesis. Šķērsot Sibīriju viņam netika atļauts, tāpēc velobraucējs šķērsoja Kaspijas jūru līdz Baku, pa dzelzceļu nokļuva līdz Batumi. Tālāk ar tvaikoni līdz Konstantinopolei.

Tālāk sekoja mīšanās līdz Indijai, tad Honkongai un Ķīnai. Par maršruta galapunktu kļuva Japāna, kur Stīvenss, pēc paša teiktā, beidzot varējis nomierināties un atslābt.

1887.gada 7.janvārī Tomass Stīvenss no Sanfrancisko pabeidza pirmo ceļojumu apkārt pasaulei ar velosipēdu. Trīs gadu laikā šim vīram izdevās pievārēt 13500 jūdzes (21700 km) un atvērt jaunu lappusi pasaules apceļošanas vēsturē.


Ceļojums džipā – amfībijā


Foto: Publicitātes foto

1950.gadā austrālietis Bens Karlins pieņēma lēmumu veikt ceļojumu apkārt pasaulei savā modernizētajā džipā - amfībijā. Trīs ceturtdaļas brauciena vīrieti pavadīja viņa sieva. Indijā viņai bija gana un sieviete pameta ceļošanu. Bens pabeidza savu ceļojumu 1958.gadā, pieveicot 17 000 kilometru pa ūdeni un 62 000 pa sauszemi.


Ceļojums gaisa balonā


Foto: Publicitātes foto

2002.gadā amerikānis multimiljonārs Stīvs Fosets - skandalozas lidotāja - avantūrista reputācijas īpašnieks, aplidoja apkārt pasaulei gaisa balonā. Paveikt šo ceļojumu, viņš vēlējās ja sen, bija tiecies uz to jau vairākkārt, un tikai ar sesto piegājienu viņam tas izdevās. ASV miljonārs Stīvs Fosets kļuva par pirmo cilvēku, kurš viens pats gaisa balonā aplidojis apkārt pasaulei.

"Tas bija brīnišķīgs brīdis, esmu tik laimīgs. Tas bija ilgs ceļojums un esmu patiesi priecīgs, ka esmu sasniedzis galamērķi. Beidzot pēc sešiem lidojumiem esmu panācis iecerēto, un tas ir ļoti liels gandarījums," vēstījis Fosets.

Fosets kopš 1997.gada regulāri mēģināja vienatnē aplidot apkārt pasaulei ar gaisa balonu. Pirmais mēģinājums beidzās ar avārijas nolaišanos Krievijā. Citā mēģinājumā 1998.gadā Fosets gandrīz gāja bojā, kad vētra saplēsa balonu un viņš no 9000 metru augstuma iekrita Koraļļu jūrā Austrālijas ziemeļu piekrastē.


Ceļojums ar taksometru


Foto: AP/Scanpix

Kādā rītā pēc pamatīgas iedzeršanas trīs briti - Džons Elisons, Pols Arčers un Lī Pernels skaitīja iepriekšējās dienas iedzeršanas izdevumus. Vīrieši aprēķināja, ka taksometrs līdz mājām viņiem izmaksā dārgāk nekā pati iedzeršana. Kāds, iespējams, pēc šādiem aprēķināt turpmāk nolemtu iedzert mājās, bet briti rīkojās savādāk. Teiksim tā - radikāli.

Viņi sametās kopā un iegādājās 1992.gada izlaiduma Londonas taksometru un devās ceļojumā apkārt pasaulei. Tā visa rezultātā 15 mēnešos vīri pieveica 70 000 kilometru un iegāja vēsturē kā pasaules vēsturē visilgākā brauciena ar taksometru dalībnieki. Vēsture vienīgi klusē par šo vīru aktivitātēm pabos un krogos šī ceļojuma laikā.


Ceļojums seno ēģiptiešu niedru laivā


Foto: RIA Novosti/Scanpix

Norvēģis Tūrs Heijerdāls veica transatlantisku ceļojumu vieglā niedru laivā, kas bija būvēta pēc seno ēģiptiešu laivu parauga. Savā laivā ar nosaukumu "Ra" viņam izdevās sasniegt Barbadosas krastus, tādējādi pierādot, ka senie jūras braucēji šādi varēja veikt transatlantiskus ceļojumus. Ir vērts atzīmēt, ka šis bija jau otrais Heijerdāla mēģinājums. Gadu iepriekš viņa komanda gandrīz nogāja pa burbuli, jo laiva konstrukcijas kļūdu dēļ pēc dažu dienu kuģojuma sāka liekties un sadalījās vienībās.


Ceļojums rozā jahtā


Foto: Reuters/Scanpix

Šobrīd visjaunākā jūras ceļotāja tituls, kas spējis vienatnē veikt ceļojumu apkārt pasaulei, pieder austrālietei Džesikai Vatsonei. Viņai bija tikai 16 gadu, kad 2010.gada 15.maijā viņa pabeidza savu ceļojumu, kas ilga septiņus mēbnešus. Meitenes rozā jahta šķērsoja Kluso okeānu, tad ekvatoru, apbrauca Horna ragu, pieveica Atlantijas okeānu, piestāja Dienvidamerikas krastiem, un tad pāri Indijas okeānam atgriezās Austrālijā.


Miljonāra ceļojums uz velosipēda


Foto: Privātais arhīvs

75 gadus vecais miljonārs, bijušais popzvaigžņu un futbola komandu producents Janušs Rivers atkārtoja Toamsa Stīvensa piedzīvoto. Viņš izlēma krasi mainīt savu dzīvi, kad 2000.gadā par 50 dolāriem nopirka kalnu velosipēdu un devās ceļā. Ceļojuma laikā Riverss pabija 135 valstīs un veica 145 000 kilometru. Viņā apguva desmit svešvalodas un paspēja 20 reizes nokļūt dažādu kaujinieku gūstā. Vieni vienīgi piedzīvojumi!


“Bēgošā cilvēka” ceļojums



Brits Roberts Garsaids iesaukts par "Bēgošo cilvēku". Viņš ir pirmais, kas veicis ceļojumu apkārt pasaulei skrienot. Viņa paveiktais fiksēts Ginesa rekordu grāmatā. Pirms tā viņš bija mēģinājis paveikt šo darbiņu vairākkārt, taču neveiksmīgi. 1997.gada 20. oktobrī viņš veiksmīgi startēja Ņudeli, Indijā un pabeidza savu 56 000 kilometru garo skrējienu tajā pašā vietā 2003.gada 13. jūnijā. Skrienot viņš pavadīja gandrīz 5 gadus. Ginesa rekordu grāmatas pārstāvji ilgi un skrupulozi pārbaudīja skrējēja rekordu, un apliecību par rekordu vīrietis saņēma tikai pēc pāris gadiem. Visu notiekošo un savus piedzīvojumus vīrietis bija aprakstījis, interesenti ceļojumam varēja sekot viņa mājas lapā.


Ceļojums ar motociklu


Foto: Publicitātes foto

2013.gada martā divi briti - "Belfast Telegrap" ceļojumu eksperts Džefs Hils un izbijis autosacīkšu braucējs Harijs Volkers - izbrauca no Londonas, lai atkārtotu ceļojumu apkārt pasaulei, kuru pirms 100 gadiem ar "Henderson" motociklu paveica amerikānis Karls Klensijs. Viņš 1912.gada oktobrī izbrauca no Dublinas, turpināja ceļu no Parīzes uz Spāniju, caur Ziemeļāfriku, Āziju un tūres noslēgumā cauri visai Amerikai. Karla Klensija ceļojums ilga 10 mēnešus, toreiz viņa veikums tika nosaukts par "pašu ilgāko, grūtāko un bīstamāko ceļojumu ar motociklu". Britiem Hilam un Volkeram izdevās veikt šo ceļojumu piecos mēnešos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!