shutterstock_109160981
Foto: Shutterstock
Rūdīti ceļotāji gan iebildīs, ka viss, ko vajag ceļojumā, ir papīra karte, ceļvedis un kāda izklaidējoša grāmata lasīšanai transportā, taču nevar noliegt mūsdienu viedtālruņu lietderību. Protams, ja tas tiek lietots pareizi - kā palīgs, nevis traucēklis.

Vispirms par "ziloni istabā" - mobilo internetu. Daudziem ceļotājiem pirmais darbs, ierodoties ārzemēs, ir mobilā interneta izslēgšana. Diemžēl dzīve spiež veikt šo soli - tie, kas reiz "uzrāvušies" ārzemēs lietota mobilā interneta rēķinam, otrreiz vairs neiekritīs un pabrīdinās savus radus un draugus. Lai kā cīnītos Eiropas aktīvisti, "rouminga" cenas joprojām ir pārāk augstas, lai ceļotājs nedomājot varētu lietot mobilo internetu.

Tomēr nevajag uzreiz mest plinti (telefonu) krūmos, jo situācijai ir vairāki risinājumi.

Pieslēguma izvēle

Foto: DELFI

Pirmais - attiecīgajā valstī nopirkt vietējā operatora priekšapmaksas simkarti. Tas sākotnēji izklausās dramatiski, taču patiesībā ir ļoti ērts un nebūt ne dārgs risinājums.

Eiropā lielākoties ir pieejami priekšapmaksas pieslēgumi par 10-20 eiro, kas ietver vismaz pāris simtus megabaitu. Ar šādu apjomu, prātīgi rīkojoties, nedēļas-divu ceļojumam pilnīgi pietiks. Salīdzinājumam - lietojot sava operatora pieslēgumu ārzemēs, par 10 eiro varēs iegūt apmēram 10 megabaitus - pārāk maz, lai no tā būtu kāda jēga.

Šī iespēja gan nebūs pieejama visiem - tie, kas izmanto operatoram piesaistītos (pēcmaksas) tālruņus, nevarēs lietot cita operatora simkartes. Tāpat, protams, jāapzinās, ka, lietojot citu simkarti, nebūs iespējams saņemt zvanus uz savu numuru. Šis gan lielākoties ceļojumā ir tikai ieguvums, jo palīdzēs relaksēties un nedomāt par ikdienas likstām, savukārt tuviniekiem var nosūtīt jauno numuru.

Otrais - izmantot datu kompresijas pakalpojumu. Ja tomēr nav iespējas vai vēlmes izmantot vietējā operatora pieslēgumu, var savā tālrunī uzstādīt kādu no datu kompresijas aplikācijām, kas darīs tieši to, ko nosaukums sola - kompresēs datus, tādējādi samazinot patērēto datu apjomu.

Atkarībā no izmantotā pakalpojuma patērēto datu apjomu iespējams samazināt līdz pat trim reizēm. Šeit gan ir būtiski saprast ko var kompresēt un ko nevar. Tekstu var saspiest daudzreiz, taču teksts pats par sevi neaizņem daudz vietas. Tālāk ir bildes - arī tās var būtiski kompresēt, taču tām ievērojami kritīsies kvalitāte - nosūtot draugiem bildītes "es pie Eifeļa torņa", jārēķinās, ka bilde būs zemas kvalitātes. Video diemžēl kompresēt nevar, tāpēc būtu jāizvairās no Youtube skatīšanās ārzemēs. Viens no populārākajiem datu kompresēšanas servisiem ir Onavo, taču pieejami arī citi.

Trešais - neizmantot mobilo datu pārraidi vispār. Šis risinājums neprasa nekādus ieguldījumus vai uzstādījumus, taču, protams, jāapzinās interneta nepieejamība. Tomēr, lai pilnībā nezaudētu viedtālruņa funkcionalitāti, var iepriekš uzstādīt aplikācijas, kas ļauj konkrētas darbības veikt bezsaistē (piemēram - bezsaistes kartes - tas ļaus apskatīt tālrunī, piemēram, ģeogrāfisko karti, arī ja internets nav pieejams). Vēl variants - brīžos, kad tomēr būs nepieciešams piekļūt internetam, būs jāmeklē kāds publiski pieejams WiFi tīkls. Tādi bieži vien atrodami sabiedriskās ēkās, kafejnīcās, veikalos, kur varēs savu telefonu "piesūcināt" ar jaunāko informāciju.

Visbrīvāk un bezrūpīgāk, protams, varēs rīkoties pirmajā gadījumā, taču arī abi pārējie nenozīmē, ka viedtālrunis ir jāpārvērš par pasīvu fotokameru un īsziņu mašīnu. Tas joprojām var kalpot kā noderīgs informācijas avots, piezīmju grāmatiņa un, protams, interaktīva karte. Tālāk apraksts par vairākām aplikācijām, kas var noderēt ceļojot. Sākumā par galveno - kartēm.

CityMaps2Go - bezsaistes kartes

Foto: DELFI

Yelp - palīgs labāko vietu atrašanā

Foto: DELFI

Yelp ir viens no populārākajiem atsauksmju servisiem pasaulē. Aplikācija palīdzēs atrast labāko restorānu, viesnīcu, veikalu vai kādu citu nozīmīgu vietu vadoties tieši pēc lietotāju atsauksmēm. Yelp ļauj meklēt visdažādākajās kombinācijās pēc attāluma, cenu līmeņa, atsauksmēm un atslēgas vārdiem. Piemēram - "vidēji dārga, šobrīd atvērta, fish&chips ēstuve 2 kilometru attālumā". Iegūtos rezultātus var atlasīt pēc lietotāju atsauksmēm uzreiz saprotot, vai konkrēto ēstuvi ir vērts apmeklēt un ar kādu summu rēķināties.

Tāpat no atsauksmēm var gūt informāciju par visdažādākajiem tūrisma objektiem - izklaides parkiem, muzejiem, brīvdabas objektiem. Arī izvēloties viesnīcas noteikti der aplūkot atsauksmes, jo pat vissmalkākās, elegantākās pieczvaigžņu muižiņas var nepatīkami pārsteigt ar "praktiski nedarbojas sildītājs", "gaiteņos smird pēc kaķu čurām", "visu nakti dzirdams ūdens kompresora troksnis" utt.

Yelp aplikācija pieejama iPhone, iPad un Android ierīcēm bez maksas, taču tās lietošanai nepieciešams interneta pieslēgums. Lietošanai nav nepieciešama reģistrācija, taču ieteicams ir reģistrēties un atstāt novērtējumu par apmeklētajām vietām, lai palīdzētu citiem ceļotājiem.

Trip Splitter - kopējo izdevumu aprēķinātājs

Foto: DELFI

Ceļot kopā ar draugiem ir jautri, taču neizbēgami pienāks brīdis sākt skaitīt čekus un domāt, kurš un cik ir maksājis un kam "šoreiz" jāmaksā. Lai izvairītos no lieka stresa un neviens nevienam nepaliktu parādā, lieti noderēs izdevumu dalīšanas aplikācija, piemēram, Trip Splitter. Aplikācija precīzi parādīs, kurš ir cik maksājis un kurš kuram cik ir parādā.

Vispirms aplikācijai jāpasaka, cik kopā ir ceļotāju, norādot to vārdus. Pēc tam tikai jāatceras ievadīt katru kopīgo maksājumu norādot kurš maksāja un kurš izmantoja šī maksājuma labumus. Piemēram - Jānis samaksāja 50 eiro par degvielu, kuru "izmanto" visi četri līdzbraucēji. Tātad katrs līdzbraucējs būs parādā Jānim piekto daļu no 50 eiro.

Šādi pierakstot visus izdevumus, var regulāri sekot līdz izmaksām, taču nav strikti jācenšas visiem maksāt vienādi. Atgriežoties pēc ceļojuma aplikācija vienkārši parādīs sarakstu ar kopējām izmaksām un precīzi parādīs, kurš, kuram un cik ir parādā.

Trip Splitter pieejama iPhone par 1,79 eiro. Aplikācijai ir arī "Lite" versija, kas ļauj izdevumus uzskaitīt tikai diviem dalībniekiem. Līdzīgas aplikācijas ir pieejamas arī citiem viedtālruņiem.

Flighttrack - lidojumu izsekotājs

Foto: DELFI

Šī aplikācija ļoti noderēs tiem, kas bieži lido. Aplikācijā var atlasīt savus plānotos lidojumus un iegūt pilnu informāciju par tiem, sākot ar laika ziņām galamērķos un beidzot ar labāko sēdvietu aprakstu konkrētajā lidmašīnā. Flighttrack var sinhronizēt lidojuma datus kalendārā, taču arī pati aplikācija var sūtīt atgādinājumus, kā arī brīdinājumus par reisa kavēšanos vai atcelšanu, ko aplikācija bieži vien ziņo ātrāk nekā lidostas informācija. Protams, pilnvērtīgai aplikācijas darbībai ir nepieciešams interneta pieslēgums.

Tāpat aplikāciju var lietot tie, kas brauc uz lidostu sagaidīt ceļotājus. Flighttrack precīzi paziņos, kad gaidītā lidmašīna nosēdīsies, ņemot vērā arī nobīdes no grafika, tādējādi nebūs regulāri jāseko līdz informācijai lidostas mājaslapā.

Flighttrack pieejams iPhone un Android ierīcēm par aptuveni 4,5 eiro.

'Instagram', 'Twitter' un citi sociālie tīkli

Foto: DELFI

Bildīšu un iespaidu publicēšana sociālajos tīklos ir ļoti vilinoša ceļojumos, taču vajadzētu ierobežot to lietošanu. Pirmkārt, tie patērē daudz datus, kas nozīmē ātrāku (dārgāku) mobilo datu iztērēšanu vai regulāru Wifi meklēšanu. Otrkārt, kāre nepārtraukti dalīties iespaidos vienkārši laupīs laiku un iespēju patiesi izbaudīt ceļojumu.

Sociālo tīklu lietošanu ieteicams ierobežot līdz divām reizēm dienā - no rīta pie brokastīm un vakarā. Pa dienu ieteicams maksimāli izbaudīt ceļojumu un uzņemt bildes, labākās no kurām vakarā varēs "iepostēt feisbukā".

Tiem, kas izmanto telefonu ar datu pieslēgumu, ieteicams atslēgt sociālo tīklu aplikāciju paziņojumus, lai tie lieki netraucētu un nekārdinātu.

'Mākonis' bildēm

Foto: DELFI

Fotokameras mūsdienās līdz ņem tikai retais ceļotājs, jo lielākoties mirkļu iemūžināšanai tiek izmantots viedtālrunis. Tomēr daudzi ceļotāji aizmirst vai neiedomājas par mazās ierīces atmiņas ietilpību. Daudzi ceļojuma vidū tiek nepatīkami pārsteigti ar paziņojumu, ka ierīcē vairs nav vietas un jāsāk domāt, ko izdzēst. Lai izvairītos no šādas situācijas, ieteicams iepriekš sagatavoties.

Galvenokārt izmantojami divi varianti. Pirmkārt - fiziska ierīces atmiņas palielināšana. Daudziem - taču ne visiem - viedtālruņiem ir iespējams palielināt atmiņu ar papildus atmiņas kartes palīdzību. Cenas mūsdienās nav īpaši augstas - 16GB microSD kartes pieejamas par apmēram 10 eiro.

Otrs variants ir izmantot kādu mākoņservisu, kurā saglabāt uzņemtās bildes, tādējādi tās lokāli var droši izdzēst un atbrīvot ierīces atmiņu. Praktiski visiem viedtālruņiem jau ir iebūvēta saikne ar "savu" mākoņservisu, taču var brīvi lietot arī citus, kas, iespējams, būs lietošanā ērtāki.

Populārākais ir Dropbox, kas ir integrējams visdažādākajās ierīcēs un aplikācijās. Tas piedāvā automātisku bilžu un video augšupielādi praktiski bez lietotāja iesaistes. Bildes pēc tam būs pieejamas Dropbox mājaslapā vai mapītē datorā, ja Dropbox ir uzstādīts arī datorā. Lai arī Dropbox ir viens no populārākajiem mākoņservisiem, bez maksas tas piedāvā visai ierobežotu vietu - 2GB.

Arī Google Plus ir populārs, lielākoties pateicoties automātiskai integrācijai Android ierīcēs. Arī šajā mākonī var automātiski ielādēt bildes, turklāt piedāvātā diska vieta ir krietni lielāka - 15GB. Ielādētie faili būs pieejami Google Plus mājaslapā.

Trešais, un iespējams interesantākais variants ir populārā foto vietne Flickr. Aplikācija ļauj gan automātiski augšuplādēt bildes, gan tās apstrādāt un koplietot sociālajos tīklos. Atšķirībā no pārējiem mākoņservisiem, Flickr neskopojas ar diskvietu un bilžu glabāšanai bez maksas piedāvā 1 terabaitu. Tas ir 500 reižu vairāk kā Dropbox un visticamāk pietiks pat visnegausīgākajiem fotografētājiem.

Visas minētās aplikācijas pieejamas bez maksas iPhone un Android ierīcēm. Protams, bilžu augšupielādei būs nepieciešams interneta pieslēgums. Visieteicamākais ir bilžu pārsūtīšanu aktivizēt dienas beigās, izmantojot viesnīcas, restorāna vai kādas citas iestādes pieejamo WiFi internetu.

Fotogrāfiju (un citu datu) glabāšanai mākonī ir vēl kāda lieliska priekšrocība - gadījumā, ja telefons ceļojuma laikā tiek nozagts, izkrīt no laivas vai pār skatu laukuma malu - bildes būs drošībā un vēlāk pieejamas no datora vai cita viedtālruņa.

Visvairāk vietas aizņem videofaili, tādēļ ieteicams ierobežot pārmērīgu filmēšanu.

Dažādi ieteikumi

Foto: DELFI

- neaizrauties ar īpašām ceļvežu aplikācijām, jo tajās lielākoties ir ierobežota informācija, ko daudz vērtīgāk būtu izpētīt pirms ceļojuma;
- ieteicams iepriekš iegādāties kādu universālo bateriju, kuru vienmēr var paņemt līdz somā, lai nebūtu jāuztraucas, ka telefons varētu neizturēt visu dienu aktīvi fotografējot un lietojot citas aplikācijas;
- atrast kādu vienkāršu spēlīti, kas ļaus atpūtināt galvu no dienas piedzīvojumiem. Piemēram, Threes!
- ja telefonā instalēts ļoti daudz aplikāciju, uz ceļojuma laiku pārkārto tās tā, lai ceļojumam noderīgākās būtu pirmajā mājas ekrānā un nebūtu katru reizi jāmeklē;
- pirms doties tālā ceļojumā, iespējams, nebūtu prātīgi sociālajos tīklos publicēt ziņu, ka dodies prom uz ilgu laiku - tas neizbēgami liecina, ka māja paliks tukša un neapsargāta... Tāpat arī ceļojuma laikā bildes ieteicams būtu publicēt tikai draugu lokam;
- ja vien neesi "nīgrs tīnis", visticamāk nevajag salādēt telefonā daudz mūzikas. Tas lieki aizņems atmiņu, kuras var pietrūkt bildēm;
- nebaidies uz ilgāku laiku atstāt telefonu kabatā un vienkārši izbaudi ceļojumu tāpat - ar acīm, ausīm, degunu... Virtuālā pasaule pagaidīs - viss tāpat jau ir nofotografēts, bet šeit un tagad tu esi tikai vienreiz. Izbaudi ceļojumu!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!