Palanga, kas atrodas tikai dažus desmitus kilometru no Latvijas robežas, ir lieliska vieta, kur pavadīt nedēļas nogali. Tā sajūtu un izskata ziņā ir pilnīgi citāda nekā mūsu Jūrmala – košāka, šķiet arī pilnāka ļaužu, bet tāpat priežu ieskauta un šarmanta. Caur pilsētu plūst Rāžes upe, pār kuru uzbūvēti 10 tilti un tiltiņi, bet pilsētas rietumu nomali apskalo Baltijas jūra ar brīnišķīgu pludmali,kas ir kā radīta atpūtai.
Pirmo reizi Palanga rakstos minēta 1161. gadā, kad dāņu karalis Voldemārs ieguva īpašumā Palangas pili. Palanga kā ciemats dibināts 1253. gadā, bet 19.gadsimta sākumā Palanga kļuva slavena kā jūras kūrorts. Tad tika atvērti pirmie restorāni un kūrorta viesnīcas. Šajā laikā tika izveidoti arī skaistie meža celiņi, parki, pārģērbšanās kabīnes, vasaras kompleksi, kā arī uzcelts teātris. Dažus gadus vēlāk tika uzbūvēta piestātne, bet 1893.gadā uzceltā greznā grāfa pils, ap kuru plešas skaists parks, kas joprojām ir ļoti iemīļota tūristu un pilsētas iedzīvotāju brīvā laika pavadīšanas vieta.
20. gadsimta sākumā Palanga neatpalika no labākajiem kūrortiem Vācijā. Pludmales bija ierīkotas pēc labākajiem Eiropas paraugiem un visapkārt tika uzceltas krāšņas villas, kas aplūkojamas arī mūsdienās.
Palangā vērts izbaudīt arī naktsdzīvi, uz mola noskatīties satriecošu saulrietu un atpūsties vismaz divas dienas, apmetoties kādā no kempingiem, viesnīcām vai, izīrējot istabu, pie viesmīlīgajām tantiņām.
Lūk, pieci apskates objekti Palangā, ko noteikti vajadzētu apmeklēt.
Dzintara muzejs
Dzintara muzejs (Gintaro Muziejus) atrodas Palangas grāfa pilī. Šis ir muzejs viens no galvenajiem Palangas apskates objektiem, turklāt muzejā izveidota interaktīva ekspozīcija, ar milzu lupām, kas ļauj kārtīgi izpētīt dzintara gabalos uz mūžiem iesprostotos kukainīšus. Muzejā ir lielākā dzintara kolekcija pasaulē, kas ilustrē "saules akmens" vairāk nekā 40 miljonus gadu ilgo vēsturi. Šis muzejs ir ļoti piemērots ekskursijai kopā ar bērniem, kuriem īpaši atmiņā parasti paliek dzintara vilcieniņš vai šaha figūriņas un citi priekšmeti, kas izgatavoti no saulainā akmens.
Botāniskais dārzs
Botāniskais dārzs (Botanikos Sodas) ir viens no skaistākajiem parkiem Lietuvā, kas aizņem 100 hektārus lielu platību. To 19. gadsimtā izveidoja slavenais franču dārznieks un ainavu arhitekts Edouards Andre. Parks ir lieliska vieta pastaigām, šeit ir vairākas statujas, strūklakas un dīķi, kuros peld pīles un gulbji.
Dzintara muzeja un Palangas Botāniskā dārza apmeklējums pieaugušajiem izmaksās 8 litus (2,32 euro), studentiem un bērniem – 4 litus (1,16 eiro).
Jūras tilts
Jūras tilts jeb Palangas mols dažkārt tiek uzskatīts par neoficiālu Palangas simbolu. Tas stiepjas jūrā 470 metru garumā. Tam ir interesanta "L" veida forma un uz tā parasti pulcējas gan tūristi, gan vietējie makšķernieki. No mola atiet atpūtas kuģīši, uz kuriem iespējams izbaudīt Baltijas jūras burvību (ekskursijas tiek piedāvātas gan krievu, gan angļu un vācu valodās).
Palanga vasaras sezonā ir lielākais pludmales kūrorts Lietuvā. Uz abām pusēm no mola stiepjas 18 kilometrus gara, smilšaina pludmale, kas ir kā radīta nesteidzīgai atpūtai.
Gājēju gatve
Basanavičus gatve – galvenā gājēju iela un viena no ievērojamākajām vietām pilsētā. Šeit ir daudzi restorānu, krodziņu, veikaliņu, suvenīru kiosku un atrakciju bērniem.
Noteikti vērts apsēsties kādā no krodziņiem, izbaudīt apkārtesošo rosību un nogaršot kādu no dažādajiem lietuviešu nacionālā ēdiena cepelīna veidiem. Jāpiebilst, ka cenas atpūtai Lietuvā ir zemākas nekā daudzviet Latvijā.
Birutes kalns
Birutes kalns ir sena svētnīca. Tā atrodas pils parka tālākajā nostūrī. Te dzīvojusi lietuviešu teiksmās pieminētā zalkšu karaliene Egle un svētās uguns sargātāja Birute, kuru aprecējis dižkunigaitis Ķēstutis — Lietuvas slavenākā valdnieka Vītauta Dižā tēvs.
Interesanti, ka šī svētvieta Palangas augstākās kāpas pakājē mūsdienās pielāgota katoļticībai un ļaudis to apmeklē joprojām, ticot, ka tā spēj darīt brīnumus. Lai nu kā būtu, bet klints un skulptūra tās pakājē izskatās iespaidīgi.