Foto: AFP/Scanpix

Jau pēc dažām nedēļām Minhenē sāksies pasaules slavenākie alus svētki – "Oktoberfest". Vācijas portāls www.thelocal.de apkopojis piecus iemeslus, kāpēc būtu vērts steigt pasūtīt biļetes braucienam uz turieni, ja tas vēl nav izdarīts, un piecus iemeslus, kāpēc labāk turp nebraukt un palikt skaidrā.

"Oktoberfest" notiek Bavārijas galvaspilsētā un pērn pulcēja vairāk nekā sešus miljonus apmeklētāju, kuri izdzēra 6,2 miljonus litru alus. Tas ir lielākais pasaules alus festivāls, ko apmeklē gan paši vācieši, gan simtiem tūkstoši tūristu. "Oktoberfest" tradicionāli norit divas nedēļas, un šogad festivāls notiks no 20. septembra līdz 5. oktobrim.

Foto: AFP/Scanpix

Tomēr daudzi šo pasākumu kritizē, jo "Oktoberfest" no tradicionāliem tautas svētkiem pārvēties par tūristu pasākumu, kurā ir ļoti augstas cenas, pārāk daudz reklāmas pasākumu, kā arī tā ir zagļu un dzērāju paradīze.

1. Jauni draugi

Foto: AP/Scanpix

Ja patīk iesvīdušu, ādas biksēs tērptu puišu un tradicionālajos tērpos ar lieliem dekoltē tērptu meiteņu sabiedrība, "Oktoberfest" ir pati labākā vieta, kurp doties. Varbūt pie vainas lielais alkohola daudzums, vai arī tas, ka nav izvēles un pilnīgi noteikti nāksies sēdēt vai stāvēt blakus lielam daudzumam svešinieku, bet "Oktoberfest" ir lieliska vieta, kur iegūt jaunus draugus no visas pasaules.

2. Jaunas izklaides

Foto: AFP/Scanpix

Šogad festivālam gaidāmi vairāki uzlabojumi un jaunas izklaides, piemēram, pirmo reizi kopš 1984. gada tiks uzcelta pilnīgi jauna milzu izklaides telts – Maršala telts, kura veltīta zirgu un izjāžu tematikai. Paredzams, ka būs arī daudz citu izklaižu un pasākumu, piemēram, vienā no teltīm  varēs tikties ar citplanētiešiem.

3. Ēdiens

Foto: AFP/Scanpix

Šis ir sapņu festivāls gaļēdājiem, jo līdz ar alu tiek pasniegtas arī visdažādākās ceptas gaļas variācijas. Piemēram, vienā no teltīm, katru dienu uz iesma tiek cepti veseli vērši, lai remdētu apmeklētāju izsalkumu. Runā, ka pērn šajā teltī notiesāti 114 vērši. Savukārt citā festivāla norises daļā tiek gatavotas simtiem pīles, nemaz nerunājot par desiņu un cūkgaļas kalniem.

4. Drēbes

Foto: AFP/Scanpix

Ja nebūsiet tērpušies ādas biksēs vai tradicionālajā dirndlā jeb Alpu kalnu tautastērpā, var pat sajusties kā nepiederīgs šai jautrajai sabiedrībai. "Oktoberfest" ir lieliska iespēja nēsāt jocīgas medniekcepures, vācu tautastērpus un citus aksesuārus, kas ikdienā varētu izskatīties muļķīgi.

5. Protams, alus!

Foto: AFP/Scanpix

Miestiņš, visticamāk, ir galvenais iemesls, kāpēc miljoni ļaužu ik gadu apmeklē "Oktoberfest" svinības, un alus piedāvājums neliks vilties. Milzu kausos putojušu dzērienu pienesīs smukas krogusmeitas un dzīres pavadīs jautras izdarības un priekšnesumi.

6. Ir arī citi

Foto: DELFI Aculiecinieks

Lai arī "Octoberfest" ir lielākais, tas nebūt nav vienīgais alus festivāls Vācijā. Ir citi – lētāki un bez tik lielas tūristu burzmas, piemēram, Nirnbergas vai Bambergas festivāls. Septembra beigās arī Štutgartē ir interesants alus festivāls, bet nesen aizvadīti Berlīnes alus svētki, kas notiek augusta beigās. Tāpat alus svētki nu jau vairākus gadus tiek svinēti arī tepat Rīgā un citur.

7. Nepatikšanas

Foto: AP/Scanpix

Ja vienkopus pulcējas tik liels skaits ļaužu, kas lieto alkoholu, kautiņi, nepatikšanas un likumpārkāpumi ir neizbēgami. Lai arī "Oktoberfest" daudz retāk nekā līdzīgos pasākumos, piemēram, Anglijā redzēsiet īstus kautiņus, katru gadu tajā ir sūdzības par seksuāliem noziegumiem un neskaitāmām zādzībām, jo īpaši aktīvi ir garnadži.

8. Tas ir dārgi

Foto: AP/Scanpix

Šajās divās nedēļās Minhenē viss ir daudz dārgāks Daudzi sarauks uzacis, ieraugot, ka litrs alus maksā 10 eiro. Iespējams, šogad tas būs pat vēl dārgāks. "Oktoberfest" organizatori savā mājaslapā gan cenšas atspēkot pārmetumus, uzsverot, ka arī daudz kur citur pasaulē litrs kvalitatīva alus pasākumos izmaksā tikpat. 

Jāpiebilst, ka pirms desmit gadiem litrs alus maksāja 7 eiro.

9. Mūzika

Foto: AFP/Scanpix

Protams, tas ir gaumes jautājums, bet diez vai jūs klausītos tradicionālo "Oktoberfest" atskaņoto mūziku mājās brīvajā laikā. Ja vien neesat vācu šlāgermūzikas un citu "umpapā" gabalu fans, labāk turēties pa gabalu no festivāla alus teltīm, kurās parasti ir arī savas dzīvās mūzikas grupas, kas izpilda tradicionālās vācu alusdziesmas vai saldus popmūzikas gabalus.

10. Milzu rindas

Foto: AP/Scanpix

Rindas "Oktoberfest" baudīšanu var padarīt neiespējamu. No tām gan var izvairīties, ja rūpīgi izplāno apmeklējumu laikus, bet, ja laiks ir ierobežots, un apmeklēsiet festivālu nedēļas nogalē, cilvēku burzma būs milzīga, un rindas būs it visur. Īpaši tas attiecas uz 27. un 28. septembri jeb tā saukto itāļu nedēļas nogali, kad pasākums būs visapmeklētākais. Jāpiebilst, ka likumsakarīgi, alussvētkos milzu rindas ir arī pie tualetēm, ne tikai kasēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!