Leta761 (1)
Foto: LETA
Vēl nesen mūs pāršalca ziņas, ka marta beigas ir pēdējais termiņš, kad drīkstam uzpildīt vecos gāzes balonus, taču 24. martā Ministru kabineta sēdē tika pieņemtas izmaiņas, ietverot arī termiņu maiņu. Lai visiem viss būtu skaidrs par gāzes balonu lietošanu uzturēšanu, vērsāmies pie speciālistiem par izmaiņu skaidrojumu un gāzes balonu lietošanas aktualitātēm.

Izmaiņas termiņos

Sākotnēji tika ziņots, ka sākot no 31. marta, vecos gāzes balonus vairs nedrīkstēs uzpildīt un no 1. jūlija arī vairs lietot, taču šobrīd situācija ir mainījusies un ir ieviesti jauni termiņi. Sašķidrinātās naftas gāzes balonus, kurus galvenokārt izmanto mājsaimniecībās, izņemt no tirgus pārcelts uz 2017. gada 31. decembri. Tāpat pieņemts lēmums, ka visiem sašķidrinātās naftas gāzes baloniem līdz 2015. gada 30. septembrim būs jāveic ārējā, iekšējā un hidrauliskā pārbaude.

Kāpēc tiks mainīti gāzes baloni?

Ar jautājumiem, kāpēc tika pieņemts lēmums mainīt gāzes balonus un pieņemt šos termiņus, vērsāmies pie Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta Atbilstības novērtēšanas nodaļas vadītāja Edija Šaicāna. Galvenie iemesli gāzes balonu maiņai esot drošības apsvērumi. "Pirmkārt, tā ir neskaidrība un neziņa par veco gāzes balonu tehnisko stāvokli, jo gadiem ilgi šie baloni nav pārbaudīti vai to pārbaudes ir veiktas tikai formāli, jo nav pieejama informācija par šo balonu tehnisko uzbūvi. Tieši neskaidrība par padomju laiku gāzes balonu atlikušo resursu ir pamats šaubām par šo gāzes balonu drošības līmeni, turklāt arī to konstrukcija nenodrošina pietiekamu drošības līmeni. Otrkārt, vecie gāzes baloni ir tehniski nolietoti un par to tehnisko stāvokli pēc būtības īsti neviens neatbild, jo gāzes baloni ceļo no personas pie personas." skaidro E.Šaicāns.

Vecie un jaunie gāzes baloni

Lai pārliecinātos par to, kas ir jaunie un vecie gāzes baloni, vaicājām, pēc kādām pazīmēm to var pateikt. Kā skaidro E.Šaicēns, gāzes baloni, kas noteiktajā termiņā vairs nevarēs tikt izmantoti atpazīstami pēc marķējuma ar ''Pī'' zīmi. Šāds marķējums sastopams tikai jaunajiem gāzes baloniem, kas ražoti atbilstoši Eiropas Savienības tehniskajām prasībām un kuram veikta atbilstības novērtēšana. Gāzes baloni, kas drīzumā nevarēs tikt izmantoti, ir pārsvarā Padomju Savienībā ražotie, kas mūsu tirgū joprojām palikuši kā vēsturisks mantojums.

Kādi būs jaunie gāzes baloni?

Vaicājot par to, kādi būs jaunie gāzes baloni un to drošības līmeņa atbilstību, E.Šaicāns stāsta: "Jaunie gāzes baloni tiek ražoti atbilstoši Eiropas Savienībā noteiktajām tehniskajām prasībām, kas nodrošina augstu drošības līmeni. Tiem ir veikta atbilstības novērtēšanas procedūra, proti, tos ir pārbaudījusi kompetenta, neatkarīga, trešās puses institūcija, kas ir atzinusi tos par drošiem." Atšķirt jaunos no vecajiem gāzes baloniem varēs pēc vizuālām pazīmēm. Jaunais gāzes balons būs marķēts ar atbilstību apliecinošu marķējumu, savukārt vecajiem tādi noteikti nebūs. Atbilstības apliecinošais marķējums ir ''Pī'' zīme, kurai seko paziņotās institūcijas identifikācijas numurs (četru ciparu kompozīcija). Jaunie gāzes baloni tiks saņemti arī ar informatīvu dokumentu, kur aprakstīts uzpildes datums, balona bruto svars un iepildītās gāzes svars. Papildus katrs lietotājs saņems arī lietošanas instrukciju ar informāciju par pārvadāšanas, uzstādīšanas, lietošanas un uzglabāšanas nosacījumiem.

Jauno gāzes balonu iegūšana

Neskatoties uz noteiktajiem termiņiem, jaunos gāzes balonus ar attiecīgo marķējumu jau var iegūt. ''Tirgū pēc būtības pastāvēs divas paralēlas sistēmas, proti, būs jaunie gāzes baloni, kuru aprite tiks organizēta atbilstoši gāzes balonu aprites noteikumiem, un vecie gāzes baloni, kas līdz 2017. gada beigām cirkulēs tirgū kā līdz šim, taču ar vienu niansi – tie būs pārbaudīti.'' skaidro E.Šaicāns. iegādājoties jaunos gāzes balonus, uzmanība jāpievērš vītnei, tā nepieciešama balona piestiprināšanai tāda pati, kā vecajiem baloniem – trīsceturtdaļcollu vītne. Protams, var reizē ar jauno gāzes balonu iegādāties jaunu reduktoru un/vai papildu aprīkojumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!