Jūlijā Valmierā tiks atklāts jauns aktīvās atpūtas un tūrisma objekts. Gaujas Stāvo krastu Sajūtu parks tiks papildināts jaunu taku kokos.
"Jau no brīža, kad SIA "Vidzemes Olimpiskais centrs" kļuva par Gaujas Stāvo krastu teritorijas apsaimniekotāju un kad izveidojām Sajūtu parku ar tajā iekļauto baskāju taku un četrām skriešanas trasēm, mūsu mērķis bija rūpēties par teritoriju un attīstīt to, rodot arvien jaunus, aizraujošus tūrisma piedāvājumus. Ideja par taku kokos jau sen bija mūsu plānos, beidzot to izdevies arī realizēt," par takas izveidi, elementiem, kas to veidos, drošības jautājumiem un to, kā taka iekļausies Sajūtu parka ainavā, stāsta Artis Jansons, SIA "Vidzemes Olimpiskais centrs" valdes priekšsēdētājs.
Interesants dizains un nobrauciens pār Gauju
Veidojot konstrukcijas vizuālo risinājumu, nolemts radīt universālu, dažādām vecuma grupām un fiziskām prasmēm veicamu pamattaku, kas būtu vizuāli pievilcīga un iekļautos Sajūtu parka ainavā. "Izstrādātāji veidos taku ziemeļnieciski elegantā un atturīgā stilā, tās elementos iekļaujot universālus ģeometriskos kodus, sadzīves priekšmetus, simbolus. Taka vizuāli būs atšķirīga no ierastajām sportiskajām trasēm. Vēlamies panākt, lai izveidotā vide un infrastruktūra maksimāli saplūstu ar dabisko. Tās elementi un posmi drīzāk būs oriģināli dizaina risinājumi, jo takas apmeklētājiem vēlamies piedāvāt meditatīvu sajūtu piedzīvojumu," stāsta Jansons.
Takas mērķauditorija būs bērni vecumā no četru gadu vecuma, jaunieši, pieaugušie un seniori. Lai nodrošinātu iespēju taku apmeklēt dažādām iedzīvotāju grupām, tiks uzstādīta ne tikai drošināšanas sistēma, kas Latvijā nekur citur vēl nav izmantota, bet plānots realizēt arī dažādas takas konfigurācijas. Proti, būšot dažāds elementu augstums (5-12 metri) un vairāki takas atzari, kas atšķirsies sarežģītības pakāpē. Tāpat takas sākumā paredzēts uzstādīt treniņu platformu, kur profesionālu instruktoru uzraudzībā apmeklētāji varēs apgūt drošināšanas sistēmas nianses.
Takas sākums plānots Jāņa Daliņa stadiona iežogotajā teritorijā. Katrs no posmiem būs kā tilts/laipa vai viegli veicams pārbrauciens. Piemēram, pirtsslotu tilts, dažādu toņu bungas vai "Tālavas taure". Posmi būs gan izglītojoši, gan vizuāli pievilcīgi. Trases pēdējais elements plānots kā nobrauciens pa trosi pāri Gaujai. Turklāt paredzēti pat divi nobraucieni – viens 187 metrus garš, otrs – 131 metru garš. Garākais no tiem šobrīd būs līderis Latvijā. Kopumā takā būs izveidoti 32 elementi."
Nepārtrauktā drošināšanas sistēma un eko stiprinājumi
Lai nodrošinātu takas apmeklētājiem maksimālu drošību, tikšot izmantota Šveices firmas "Kanopeo" ražotā nepārtrauktās drošināšanas sistēma "Saferoller", kas ir šobrīd augstākais standarts drošības, dizaina un funkcionalitātes ziņā. Sistēma novērš iespēju cilvēkam patstāvīgi atbrīvoties no drošināšanas troses trases vidū. Proti, drošināšanas trīsis tiks uzlikts uz troses takas sākumā, un tikai beigās pēc pārbrauciena instruktors to noņems. Papildus drošināšanas sistēmai apmeklētājiem būs jāizmanto alpīnisma ķiveres un alpīnisma sistēmas.
"Tāpat gribu uzsvērt, ka cilvēkiem nebūs jāsatraucas par to, vai trases konstrukcijas neradīs bojājumus koku stumbriem. Uzstādot elementus, tiks izmantota Latvijā unikāla virvju parka enkuru sistēma – Eko enkuri-stiprinājumi. Tiem ir liela izturība, tie ir saudzīgāki kokiem (tiem augot, enkurus var atlaist vaļīgāk), salīdzinājumā ar klasiskajiem stiprinājumiem tiem ir mazāka abrazīvā iedarbība uz koka stumbru, kā arī tie ir "draudzīgāki" takas apmeklētājiem," uzsver Jansons.
Pašlaik norit takas projektēšanas darbi, bet konstrukciju izgatavošanu plānots uzsākt jūnijā. Paredzēts, ka taku kokos valmierieši un pilsētas viesi varēs apmeklēt jau jūlija vidū. Trases izveidi finansē SIA "Vidzemes Olimpiskais centrs", un izmaksas ir 40 293 eiro.
Gaujas Stāvo krastu Sajūtu parks ir salīdzinoši jauns objekts – tas izveidots pirms dažiem gadiem Valmieras centrā. Tajā ir baskāju taka, kuras garums ir 2,7 km un tā ir veidota no dažādiem dabas elementiem. Taka rosina visu piecu maņu atmodināšanu: dzirdi, redzi, tausti, ožu un garšu. Viens no galvenajiem parka uzdevumiem ir iepazīstināt tā apmeklētājus ar dabas daudzveidību dažādos gadalaikos.
Dabas taka ir papildināta ar dažādiem koordinācijas elementiem, piemēram, kokos iesietiem dēlīšiem, kāpnēm un laipām. Aptuvenais takas veikšanas ilgums - sākot no 1 stundas. Takas sākums atrodams Sporta Rehabilitācijas centrs (Jāņa Daliņa iela 2, Valmierā).
Parkā iespējams pieteikties arī tādām interesantām atrakcijām kā nakts pārgājienam, izbaudīt kāju vanniņas, organizēt vecpuišu un vecmeitu ballītes un daudz ko citu.
Vairāk informācijas: www.sajutuparks.lv