Foto: Izžūstošā Arāla jūra - spocīga kuģu kapsēta tuksnesī
Stepes smilts, kas blīvi sajaukusies ar sāli, kuģu vraki, neticamas ainavas un izjaukts dabas līdzsvars – tāda ir Arāla jūra, kam paredz vairs tikai dažu desmitgažu vai, labākajā gadījumā, simtgadu nākotni. Īpaši skaudri par šo vietu, kur cilvēka negausība izpaudusies visā varenībā, liecina kuģu kapsētas vietās, kur vēl pirms dažiem desmitiem gadu varēja zvejot brangas zivis un peldēties.

Arāla jūra, ko pareizāk būtu saukt par ezeru, sadalīta divās daļās - mazā un lielā. Kādreiz ceturtā lielākā ezera pasaulē – Arāla jūras – austrumu baseins, pateicoties PSRS laika upju novirzīšanas projektiem un nokrišņu trūkumam, ir pilnībā izžuvis, liecina ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) "Earth Observatory" satelītattēli. Savukārt mazajā baseinā, ko ar ūdeni apgādā Sirdarja, ūdens vēl ir, un tā ūdeņi vietējiem un ceļotājiem vēl sniedz veldzi.

Lielo baseinu ar ūdeni apgādāja kādreiz milzīgā upe Amudarja – vēl pagājušā gadsimta vidū tās platums dažviet pārsniedza 3,5 kilometrus. Pašlaik no kosmosa uzņemtie attēli rāda, ka pēdējo gadu laikā Lielais baseins turpina sarukt acīmredzami, jo upes ūdeņi, kas rūpniecisku, gaisa pilīm līdzīgu plānu dēļ reiz pagriezti pretējā virzienā, izžūst un uzsūcas tuksneša smiltīs. Līdz ar Arāla izžūšanu arī klimats apkaimē ir mainījies un kļūst arvien karstāks – sāls, kas klāj visu izkaltušo zemi, protams, ceļotāju labsajūtu neuzlabo un vēlmi pēc ūdens padara vēl spēcīgāku. Savukārt ziemas šī paša iemesla dēļ kļūst arvien aukstākas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!