1

Tikko atkal esam pārgājuši uz ziemas laiku, tomēr cilvēkiem visos laikos gribējies iegrožot, notvert un kontrolēt laiku, tādēļ tapuši visdažādākie laikrāži - saules, smilšu, mehāniski un elektroniski. Daudzi no tiem ir tiešām apbrīnas vērti un jau gadsimtiem rāda pareizu laiku, drīzāk atgādinot mākslas darbus, nevis ierastos pulksteņus. Lūk, daži no slavenākajiem Eiropas pulksteņiem!

Prāgas neparastie pulksteņi

Foto: DELFI

Prāgas astronomiskais pulkstenis ir viens no trim pasaules vecākajiem astronomiskajiem pulksteņiem un vecākais, kas vēl darbojas. Tas uzstādīts tālajā 1410. gadā, un daduziem ir pirmais, kas iešaujas prātā, runājot par izciliem pulksteņmeistaru darbiem.

Pulkstenis sastāv no trim daļām - astronomiskās ciparnīcas, kas attēlo Saules un Mēness kustību, "Apustuļu procesijas", kas ik stundu rāda pareizu laiku, un kalendārās ciparnīcas ar medaljoniem, kas rāda mēnešus. Ik dienu Čehijas galvaspilsētā no pulksten 9 līdz 21 katras stundas sākumā tiek iezvanīts zvans, parādās stilizēta Nāves figūriņa, kam seko 12 apustuļi, tad iedziedas Gailis, un parādās cilvēku netikumi - Turks, kas netic, tāpēc groza galvu, Skopulis, kas uzmana savu naudu un Patmīlība, kas sevi apbrīno spogulī.

Pulkstenis rāda arī gadu, mēnesi, dienu, stundas, saullēkta un saulrieta laiku, Mēness uzlekšanu un norietēšanas laiku, kā arī Polārzvaigznes atrašanās vietu un zodiaka zīmes.

Foto: DELFI

Pulksteņa "izrādi" ik stundu pulcējas apbrīnot simtiem tūristu, tāpēc vērts ierasties laikus.

Prāgā ir vēl otrs neparasts pulkstenis – netālu esošajā Ebreju kvartālā, iepretim vēsturiskajai Ebreju kapsētai ir senais ebreju rātsnams. Tā sienā ir pulkstenis, kura rādītāji griežas pretējā virzienā nekā ierasts.

Rīgas stacijas pulkstenis

Foto: DELFI

1965. gadā atklāts viens no Rīgas simboliem un satikšanas vietām - stacijas torņa pulkstenis, kas tolaik vienlaicīgi kalpojis arī kā ūdenstornis stacijas ūdensapgādes sistēmai. Daudziem jau aizmirsies, ka 1970. gadu beigās pulksteņa ciparnīca nomainīta pret elektronisko tablo, kas sastāvēja no 1600 lampiņām – tā kalpoja 30 gadus.

2002.—2003. gadā stacijas ēka, laukums un pulkstenis tika pārbūvēts. Pulkstenis šajā laikā ieguva ciparnīcu, kas gan, piemēram, vēja vai apledojuma dēļ mēdz rādīt neprecīzi.

Londonas Bigbens

Foto: Reuters/Scanpix

Bigbens ir slavenākais Anglijas pulkstenis. Tas pabeigts 1859.gadā. Vairāk nekā pusotra gadsimta laikā pulkstenis "atpūties" tikai dažas reizes - tas bijis saistīts ar apkopes un remonta darbiem, īpaši sliktu laiku vai pārliecīgu putnu uzmācību.

Pulkstenis atrodas 96 metrus augstā tornī, Lielbritānijas parlamenta ēkā. To būvēja pazīstamais meistars Edvards Dents, kas pirms tam jau bija darinājis hronometru evolūcijas teorijas tēva Čārlza Darvina kuģim "HMS Beagle".

Foto: EPA/LETA

Pulksteņa būve izmaksāja toreiz fantastisku summu - 2500 sterliņu mārciņas un tika pabeigta 1854. gadā, bet tas tika uzstādīts tikai piecus gadus vēlāk, kad beidzot bija uzbūvēts arī pats tornis. Turklāt vēl beidzamajā brīdī izrādījās, ka tā sākotnējie čuguna rādītāji ir pārāk smagi, un tos nācies aizstāt ar vara rādītājiem, raksta Visitlondon.com.

Pagāja vēl sešas nedēļas, iekams pirmo reizi atskanēja šobrīd tik pazīstamās zvanu spēles, kas Lielbritānijā ievada daudzas radio un televīzijas pārraides.

Katra no četrām pulksteņa ciparnīcām ir septiņus metrus plata. Tā minūšu rādītājs, kura garums pārsniedz četrus metrus, gada laikā veic 190 kilometrus garu ceļu.

Nosaukums Bigbens sākotnēji tika attiecināts uz pulksteņtorņa zvaniem, bet ar laiku tā sāka saukt arī pašu torni un pulksteni. Oficiālais torņa nosaukums gan ir Elizabetes tornis.

Kremļa kuranti

Foto: stock.xchng

Galvenais Krievijas pulkstenis atrodas Maskavas Sarkanajā laukumā – tie ir Kremļa kuranti. Pirmo reizi pulkstenis tika projektēts jau 1491. gadā, bet uzstādīts tornī tikai 1625. gadā. Pašreizējais pulkstenis gan ir cits. Tas sver 25 tonnas un izgatavots 1862. gadā. Tā senlaicīgais mehānisms spēj nospēlēt Krievijas himnu. Pulksteņa diametrs ir veseli 12 metri.

Jaunajā gadā, kad Kremļa kuranti sit divpadsmito stundu, cilvēki iziet ielās, jo pēc tam sākas krāšņs svētku salūts un tiek iedegtas bengāļu ugunis.

Pulkstenis ar kustīgām figūrām Bernē


Brīnišķīgais viduslaiku tornis (Zytglogge) celts 13. gadsimtā. Tas bijis gan cietums, gan sargu tornis un pilsētas rietumu vārti, gan pulksteņtornis, gan arī piemiņas memoriāls. Tajā ir neparasts pulkstenis ar kustīgām figūrām, kas tiek uzskatīts par īpašu un apskates vērtu objektu pat tādā pulksteņu lielvalstī kā Šveice.

Tas ir astronomiskais pulkstenis no 15. gadsimta. Pulksteņtornis iekļauts UNESCO mantojuma sarakstā un ir, iespējams, populārākais Bernes apskates objekts.

Minhenes zvanu izrāde

Minhenes rātsnama Zvanu spēle ir slavena un iecienīta pilsētas atrakcija, kas uzbūvēta 1908. gadā, teikts Destination-munich.com. Tornis ar Zvanu spēli jeb Glockenspiel atrodas Jaunajā rātsnamā.

Ik dienu pulksten 11, bet vasarā arī pulksten 12 un 17 tas atdzīvojas un izspēlē divus stāstus no 16 gadsimta. Protams, sājā laikā Rātslaukums ir pilns skatītājiem, kas seko aptuveni 15 minūtes ilgajai izrādei ar 32 cilvēka auguma figūrām, ko pavada 32 zvanu skaņas. Viens stāsts vēsta par Bavārijas karaļa kāzām, bet otrs attēlo senu deju. Figūras ir daļa no torņa pulksteņa.

Pulksteņi 'laika centrā' Griničā

Londonas priekšpilsēta Griniča ir pazīstama kā slavenās Griničas Observatorijas mājvieta un pasaules "laika centrs", caur kuru iet nulles meridiāns. Tieši Griničas Observatorijai bija būtiska loma vienotas laika sistēmas un koordinātu sistēmas iedzīvināšanai pasaulē, un pirmie šīs sistēmas lietotāji bija Britu kara flote, teikts Visitlondon.com. Slavens ir Griničas 24 stundu vārtu pulkstenis (attēlā lejā).

Pilsētā ir arī muzejs, vēsturiskā osta, kā arī ir kuģniecībai veltīts saules pulkstenis – Greenwich Maritime. Tas ir polārs apskates objekts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!