Lietišķās mākslas izstāde ''Linu dvieļi un māla krūzes” - 25
Foto: Publicitātes foto
22. oktobrī Cēsu izstāžu namā tika atklāta lietišķās mākslas izstāde ''Linu dvieļi un māla krūzes'', kur apvienotas divas lietišķās mākslas nozares - aušana un keramika. Izstādē vienviet eksponēti vairāk nekā 500 linu dvieļi un 200 māla krūzes.

''Pēdējos gados Latvijas audējiem ir radušās plašākas iespējas radoši izpausties, izvēloties dažādu krāsu un faktūru materiālus tik ierastā audumā kā rakstains linu dvielis, kas nav zaudējis aktualitāti arī mūsdienās. Linu dvieļi tiek izmantoti telpas rotāšanā un galda klājuma noformēšanā, tie ir neatņemama interjera sastāvdaļa un liecinieks cilvēka vēlmei labiekārtot apkārtējo vidi. Arī keramiķiem ir pavērušās iespējas mainīt priekšstatu par māla krūzes izskatu ar dažādo glazūru palīdzību, vai tieši pretēji – saglabāt tradīcijas, izmantojot jau ierastās formu un apdedzināšanas tehnoloģijas. Linu dvielis un māla krūze sader kopā – tie abi pārī simbolizē tradicionālu lietu kārtību, kas saistās ar ikdienas darbu un svētku ritu,'' portālam ''Tava Māja'' stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Izstādes ideja ir apvienot vienā ekspozīcijā divas lietišķās mākslas nozares – aušanu un keramiku. Kāpēc dvieļi un krūzes? Pamatā ir ideja par zaļo krūzi, ar kuru meita iet uz avotu pēc ūdens un no vecāsmātes saglabātais izšūtais dvielis, kas laipni aicina "Nāc, noslaukies!", stāsta izstādes pārstāve.

Lina dvieļi ir praktiski auduma gabali, ko lieto ķermeņa vai trauku slaucīšanai. Tie atšķiras gan ar izmantojuma veidu, gan materiālu un rotājumu. Pēc lietošanas mūsdienās dvieļus var iedalīt - mutes, pirts, roku un trauku slaukāmie, goda un kapu dvieļi. Senāk ikdienā izmantoja nerotātus dvieļus, kas ātri nolietojās un praktiski nesaglabājās, bet rotātie t.s. goda dvieļi tika taupīti īpašiem gadījumiem un tāpēc arī labāk saglabājušies. Savukārt māla krūzēm Latvijā ir raksturīgas novadu atšķirības, kuras gan pēdējos gados sekojot modes un mākslas tendencēm nav tik noturīgas. Katram podniekam ir raksturīgs savs "rokraksts" – krūzes formas, glazūras un rotājuma veidošana, stāsta lietišķās mākslas pazinēja. Māla un lina dvieļu dažādību pašu acīm vērts novērtēt un iepazīt Cēsu izstāžu namā, izstādē ''Linu dvieļi un māla krūzes''.

Darbu autori ir gan Tautas lietišķās mākslas studiju dalībnieki, gan Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēji un studenti.

Izstāde būs apskatāma līdz 22. novembrim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!